Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 16 lipca 2025 10:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak uczeń powinien zachowywać się na lekcji?

Temat może wydawać się nie do końca poważnym, ponieważ zwłaszcza dla osoby dorosłej kwestia właściwego zachowania się na lekcji może wydawać się zupełnie oczywista. W praktyce jednak już zapytanie rodzica o to, jak on zachowywał się na lekcjach, może skończyć się nie do końca szczerą odpowiedzią.
  • 28.06.2019 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak uczeń powinien zachowywać się na lekcji?

Zwłaszcza w dzisiejszych czasach warto jest przybliżyć sobie trochę szkolny savoir-vivre tym bardziej, że już za niedługo podręczniki do szkoły podstawowej będą tego typu kwestie obejmować na równi z innymi zagadnieniami nauczania początkowego, a dobre zachowanie jest tak samo ważne jak wyniki w nauce.

Aksjologia i prakseologia

                Na postawione w tytule pytanie można odpowiedzieć banałami i stwierdzić, że uczeń powinien być zwyczajnie grzeczny i słuchać się pani. Takie infantylizowanie życia szkolnego jednak nic nam nie da. Lepiej jest oprzeć się na zaleceniach aksjologicznych i prakseologicznych.

                Najważniejsze wartości, jakie powinny przyświecać uczniowi w szkole to:

  • Szacunek;
  • Wiedza.

Z kolei zasady efektywnego postępowania powinny opierać się o:

  • Skupienie;
  • Dociekliwość;
  • Sumienność.
  • Wartości

                W szkołach panuje obecnie poważny deficyt wartości. Ich efektem jest kryzys autorytetu nauczyciela. Nauczyciele nie są odpowiednio szanowani przez uczniów, ponieważ wiedza, która jest głównym powodem ich przebywania w szkole, nie jest traktowana jako wartość. Wyparły ją oceny, a obecnie można spotkać się nawet z nihilistycznym podejściem do placówek edukacyjnych, gdzie to nauczyciel jakimś cudem powinien wtłoczyć wiedzę w niechętnego ucznia. Zadaniem dla rodziców jest, by przekazać dzieciom podstawowe wartości szkół: szacunek i wiedzę.

Zasady dobrej nauki

                Jeśli wartości zostaną odpowiednio zdefiniowane, dążenie do nich będzie znacznie łatwiejsze i prakseologiczne zasady zdobywania wiedzy staną się naturalną konsekwencją chęci uczenia się. Warto jednak podkreślać skupienie, jako warunek do nauki. Bombardowane od kołyski najróżniejszymi bodźcami dzieci mają ograniczony czas uwagi i łatwo rozpraszają się telefonami czy kolegami. Należy tego unikać.

                Bardzo ważna w nauce jest dociekliwość, która często jest tylko pozorowana w szkołach. Lekcje bez dyskusji, bez kontestowania twierdzeń nauczycie, bez realnego zgłaszania wątpliwości i kontrargumentów są mało wartościowe i oduczają samodzielnego myślenia.

                W końcu wspomnieć trzeba też o sumienności, czyli wykonywaniu poleceń nauczyciela. Zadanie domowe to nie pańszczyzna, a realny trening dla ucznia, co ma bardzo duże znaczenie dla jego przyszłej edukacji.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic