Zwłaszcza w dzisiejszych czasach warto jest przybliżyć sobie trochę szkolny savoir-vivre tym bardziej, że już za niedługo podręczniki do szkoły podstawowej będą tego typu kwestie obejmować na równi z innymi zagadnieniami nauczania początkowego, a dobre zachowanie jest tak samo ważne jak wyniki w nauce.
Aksjologia i prakseologia
Na postawione w tytule pytanie można odpowiedzieć banałami i stwierdzić, że uczeń powinien być zwyczajnie grzeczny i słuchać się pani. Takie infantylizowanie życia szkolnego jednak nic nam nie da. Lepiej jest oprzeć się na zaleceniach aksjologicznych i prakseologicznych.
Najważniejsze wartości, jakie powinny przyświecać uczniowi w szkole to:
- Szacunek;
- Wiedza.
Z kolei zasady efektywnego postępowania powinny opierać się o:
- Skupienie;
- Dociekliwość;
- Sumienność.
- Wartości
W szkołach panuje obecnie poważny deficyt wartości. Ich efektem jest kryzys autorytetu nauczyciela. Nauczyciele nie są odpowiednio szanowani przez uczniów, ponieważ wiedza, która jest głównym powodem ich przebywania w szkole, nie jest traktowana jako wartość. Wyparły ją oceny, a obecnie można spotkać się nawet z nihilistycznym podejściem do placówek edukacyjnych, gdzie to nauczyciel jakimś cudem powinien wtłoczyć wiedzę w niechętnego ucznia. Zadaniem dla rodziców jest, by przekazać dzieciom podstawowe wartości szkół: szacunek i wiedzę.
Zasady dobrej nauki
Jeśli wartości zostaną odpowiednio zdefiniowane, dążenie do nich będzie znacznie łatwiejsze i prakseologiczne zasady zdobywania wiedzy staną się naturalną konsekwencją chęci uczenia się. Warto jednak podkreślać skupienie, jako warunek do nauki. Bombardowane od kołyski najróżniejszymi bodźcami dzieci mają ograniczony czas uwagi i łatwo rozpraszają się telefonami czy kolegami. Należy tego unikać.
Bardzo ważna w nauce jest dociekliwość, która często jest tylko pozorowana w szkołach. Lekcje bez dyskusji, bez kontestowania twierdzeń nauczycie, bez realnego zgłaszania wątpliwości i kontrargumentów są mało wartościowe i oduczają samodzielnego myślenia.
W końcu wspomnieć trzeba też o sumienności, czyli wykonywaniu poleceń nauczyciela. Zadanie domowe to nie pańszczyzna, a realny trening dla ucznia, co ma bardzo duże znaczenie dla jego przyszłej edukacji.