Co się zmieniło?
- Przede wszystkim to, że jeden egzaminator będzie mógł sprawdzić umiejętności tylko ośmiu kursantów dziennie. Limit dotyczy także egzaminów teoretycznych – a mianowicie będzie mógł odbyć się tylko jeden test na godzinę. Nie ma więc obaw, że egzaminatorzy będą chcieli wyrobić dzienną normę oblewania kursantów. Zdający mogą swobodniej odetchnąć i skupić się jedynie na solidnym przygotowaniu teoretycznym i praktycznym do egzaminu. Dzięki zmniejszeniu intensywności pracy egzaminatorów także i oni będą spokojniejsi, bo zyskają więcej czasu na ocenę kursantów i nie będzie ciążąyć nad nimi presja przeprowadzenia kilkunastu egzaminów dziennie.
- Co więcej, nie będą już zatrudniani przez WORD, ale przez wojewodę, a to znacznie zmienia sytuację. Każda kwota wpłacona przez kursanta za egzamin trafi już do budżetu miasta, a nie jak do tej pory, do placówki egzaminującej.
- Pieczątkom mówimy nie! Zmiany w prawie podatkowym i gospodarczym dla przedsiębiorców wpłyną pozytywnie na kwestie związane z dokumentacją. Nie będzie potrzebna pieczęć egzaminatora czy instruktora, a wystarczy sam podpis i numer uprawnień. To znaczne uproszczenie, które ułatwi pracę wielu osobom.
- Kolejna zmiana dotyczy osób, które będą zdawać egzamin na prawo jazdy na kategorię AM, uprawniająca do poruszania się motorowerem i czterokołowcem. Jeśli zdarzy się tak, że nie pozwala komuś stan zdrowia, aby egzamin był przeprowadzony na motorowerze, będzie można zmienić pojazd na lekki czterokołowiec.
- Od marca 2019 r. wydawane prawa jazdy nie zawierają adresu zamieszkania.
- Egzamin będzie odbywał się o określonej godzinie, co znacznie poprawi komfort zdających. Czasami oczekiwanie na swoją kolejkę trwało zbyt długo i pojawiał siew dodatkowy stres. Teraz to WORD będzie ściśle wyznaczał godzinę egzaminu.
- Należy mieć świadomość, że zmiany dotyczące pracy egzaminatora i godzin egzaminów zostaną wprowadzone w życie dopiero od 1 stycznia 2020 roku.
Dobra szkoła jazdy gwarantem sukcesu
Wymienione wyżej zmiany,nie załatwią wszystkiego. Do egzaminu trzeba się porządnie przygotować, poświęcając sporo czasu na naukę zagadnień teoretycznych, jak i praktycznych. W każdym większym mieście nie ma problemu ze znalezieniem dobrej szkoły, zatrudniającej profesjonalistów i podchodzących do swojego zawodu z dużą pasją i zaangażowaniem. Kurs prawa jazdy np. w Warszawie to zawsze duże możliwości wyboru, na pewno szersze niż w miastach mniejszych. Jednak zawsze trzeba brać pod uwagę kilka ważnych aspektów, stojąc przed wyborem szkoły jazdy. Liczą się nie tylko opinie znalezione w SIECI, ale też to, co dana firma ma do zaoferowania. Lukratywne oferty – czyli niewygórowane ceny plus skuteczność i poszanowanie czasu kursanta to bardzo ważne kwestie, na które trzeba zawsze zwracać uwagę. Co jest jeszcze ważne?
- Indywidualne podejście do każdej osoby. Brak stresu, napięcia i możliwość swobodnej rozmowy to klucz do sukcesu i efektywniejszej nauki.
- Ciekawe rozwiązania. Nie każda szkoła może zaoferować np. szkolenia z techniki jazdy przeprowadzane np. na płycie poślizgowej. Warto więc szukać takich miejsc, w których wymaga się trochę więcej.
- Czas. Warto znaleźć taką szkołę jazdy, w której nie trzeba tracić czasu na dojazdy na trasy egzaminacyjne.
- Skuteczność. Należy szukać takich miejsc, w których przywiązuje się dużą wagę do zdawalności. Każde kolejne prawo jazdy jest dla szkoły sukcesem.
- Teoria online – czemu nie? Nauka jazdy w Warszawie i w każdym dużym mieście, które może się poszczycić szkołami dążącymi do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, jest wielką przyjemnością. Można dopasować do siebie cały kurs, teorię i praktykę, oszczędzając nie tylko cenny czas, ale też nerwy i pieniądze.
Każdy egzamin jest wielkim wyzwaniem, także i ten na prawo jazdy. Po co więc dodatkowo męczyć się, wybierając nieodpowiednią szkołę. Dobry wybór procentuje, a w połączeniu ze świadomością zdawania według nowych przepisów, daje podwójną szansę na sukces. Egzamin zdany za pierwszym razem, czy może być coś piękniejszego?