Jakie systemy zabezpieczeń mają skrytki depozytowe?
Nowoczesne skrytki depozytowe można podzielić na te z tradycyjnym zamkiem cylindrycznym oraz z zamkiem cyfrowym na kod. Pierwsze z nich wyposażone zostały w wytrzymały zamek mechaniczny otwierany na kluczyk. Mechanizm ten można jednak łatwo dostosować do otwierania elektronicznego. Bezpieczeństwo w tym przypadku zwiększa rygiel zamka, który znajduje się pod stałym nadzorem elektronicznym. Korzystanie z paracentrycznego kluczyka jest bezpieczne, ponieważ nie istnieje szansa jego dorobienia bez specjalnej karty zabezpieczającej. Jeśli nawet zdarzy się, że klucz zaginie, nie ma ryzyka, że zostanie wykorzystany. Zamki cylindryczne wyposażone zostały także w specjalne systemy chroniące przez próbami manipulowania, nawiercania lub stosowania wytrycha.
Obecnie wiele banków i instytucji korzysta jednak ze skrytek depozytowych z zamkiem cyfrowym na kod, które nie wymagają kluczyka do ich obsługi. W procesie przekazywania skrytki przyszły użytkownik wybiera sobie 4-cyfrowy kod, który daje mu dostęp do swojej skrytki. Zamki tego typu zasilane są na wydajne baterie, które wystarczają na blisko 15 tysięcy zamknięć skrytki. Jednak podczas wymiany lub w razie ich wyczerpania można liczyć na zasilanie awaryjne z zewnątrz. Dzięki temu rzeczy przechowywane w depozycie pozostają bezpieczne.
Dodatkowo każdy z pionowych rzędów skrytek depozytowych często wyposażony jest w system centralnego ryglowania nad pierwszą skrytką, co zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych przedmiotów lub dokumentów. W przypadku przerwy w zasilaniu umożliwia to otwieranie wybranych skrytek. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź skrytki depozytowe na hartmann-tresore.pl.
Jakie cechy powinna mieć praktyczna skrzynka depozytowa?
Idealna skrzynka depozytowa powinna być wykonana z eleganckich, a przede wszystkim trwałych materiałów. Lepiej więc sprawdzi się model z jednolitej stali szlachetnej niż lakierowanego metalu z maskownicami, który narażony jest na nieestetyczne odpryski farby podczas użytkowania. Dodatkowo bardzo ważna jest również sama wysokość skrytek. Zdarza się, że osoby niskie mają problem z dostaniem się do kasety usytuowanej na wysokości około 190 cm. Najlepiej więc inwestować w skrytki, których górny rząd znajduje się na wysokości maksymalnie 180 cm.
Doświadczenie pokazuje, że skrytki depozytowe na kluczyk bywają kłopotliwe. Fakt ten wynika ze stosunkowo częstego gubienia kluczyków. Warto więc zainwestować w skrytki, których nie trzeba niszczyć, aby otworzyć konkretną szafkę. Tańszym rozwiązaniem jest nawiercenie i wymienienie zamka, które nie psuje wyglądu zewnętrznej obudowy.