Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 lipca 2025 17:58
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak policzyć swoje wynagrodzenie „na rękę”?

Zwykle pierwsze co usłyszy się od pracodawcy to kwota brutto. Choć w pierwszym odczuciu daje satysfakcję, to jednak po przeliczeniu okazuje się, że spora jej część to składki na ubezpieczenia i należne podatki. Jak więc policzyć swoje wynagrodzenie „na rękę”?
  • 25.08.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak policzyć swoje wynagrodzenie „na rękę”?

Wynagrodzenie brutto netto – czym się różnią?

Wynagrodzenie brutto najczęściej przedstawia bardziej atrakcyjną kwotę, jeśli chodzi o zarobki, jednak to netto powinno się uwzględniać w domowym budżecie. Jest to bowiem pensja „na rękę”, z której zostały odprowadzone należności. Wśród nich są składki na ubezpieczenie społeczne (chorobowe, rentowe, emerytalne) oraz ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto, z kwoty brutto potrąca się również podatek dochodowy (bez względu na rodzaj umowy, także w przypadku umowy zlecenia i o dzieło). Warto już podczas rozmowy o pracę (a na pewno przy podpisywaniu umowy), dopytać pracodawcę czy wymieniona przez niego kwota wynagrodzenia to koszt brutto czy „na rękę”. Ponadto, o ile w przypadku umowy o pracę konieczne jest regulowanie wszystkich niezbędnych składek, tak w przypadku umowy zlecenia, część z nich jest dobrowolna.

Kalkulator wynagrodzeń, czyli jak obliczyć swoje zarobki

W związku z wieloma elementami składek (zależnymi również od wieku i liczby innych umów), koszty brutto netto mogą znacznie się od siebie różnić. Można je łatwo, szybko i dość precyzyjnie policzyć za sprawą narzędzia, jakim jest kalkulator wynagrodzeń. Znajdziesz go w internecie. Po uzupełnieniu kilku wymaganych pól (które raczej nie sprawią Ci trudności), w prosty i bezpłatny sposób sprawdzisz, ile możesz spodziewać się wynagrodzenia „na rękę”. Kalkulator brutto netto to także przydatna aplikacja dla wielu firm. Tak naprawdę jest to najszybsza a zarazem całkiem przydatna opcja, dzięki której w czytelny sposób dowiedz się, ile wynoszą Twoje poszczególne składki.

Wynagrodzenie „na rękę” to pensja po odprowadzeniu wszystkich należnych składek i podatków.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic