GUS informuje o zarobkach
Zarobki i informacje na ich temat w danych branżach zbiera GUS, czyli Główny Urząd Statystyczny. Według badań, najwyższe średnie wynagrodzenie jest w branży: informacja i komunikacja. Drugie miejsce zajmuje działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Podium zamyka wytarzanie i zaopatrywanie w gaz, energię elektryczną, parę wodną i gorącą wodę. Tuż za czołową trójką, znalazł się sektor: górnictwo i zaopatrywanie, a na piątym i szóstym miejscu kolejno: działalność profesjonalna, naukowa i techniczna oraz administracja publiczna z obroną narodową.
Kalkulator wynagrodzeń, czyli jak obliczyć swoją wypłatę
Wielu pracowników ma problem z obliczeniem swojego wynagrodzenie brutto netto. W takiej sytuacji pomoże narzędzie, jakim jest kalkulator wynagrodzeń. Znajdziesz go w Internecie. Po wpisaniu danych w odpowiednich rubrykach, otrzymasz odpowiedź, ile dostaniesz „na rękę” za swoją pracę. Jak widać największe zarobki występują w branży IT, która, trzeba przyznać, rozwija się niezwykle dynamicznie. Jednak to tylko dane obejmujące średnie wynagrodzenia, więc nie zawsze będzie to regułą.
Zarobek czy radość z pracy?
Wiele osób staje przed dylematem czy robić to, co lubi i zarabiać mniej czy zmienić pracę na bardziej dochodową. To trudne pytanie, a odpowiedź zwykle zależy od wielu indywidualnych czynników. Oczywiście najszczęśliwsi są Ci, którzy uwielbiają swoją pracę, która zarazem jest dobrze opłacana. Zawsze można także podjąć dwie prace – jedną z rozsądku, drugą dla przyjemności.
Nie jest przesądzone, że w branży, w której aktualne pracujesz, musisz pozostać przez całe życie. Rynek pracy coraz częściej notuje osoby, które całkowicie zmieniły swój profil zawodowy i po wielu latach odkryły swoje prawdziwe powołanie.