Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 27 lipca 2025 13:25
Reklama
Reklama
Reklama

Ochrona słuchu -czy pamiętamy o naszym zdrowiu?

Każdego dnia na głowie mamy wiele kwestii -praca, szkoła, uczelnia, dzieci, obowiązki domowe… Staramy się pamiętać o wszystkim, ale zazwyczaj zapominamy o najważniejszym. O sobie i swoim zdrowiu! Kiedy ostatni raz myśleliśmy o ochronie naszego słuchu? Czy my w ogóle kiedyś o tym myśleliśmy? Każdego dnia jesteśmy narażeni na otaczający nas z każdej strony hałas, który z biegiem czasu może doprowadzić do uszkodzeń, a nawet utraty słuchu. Wtedy będzie za późno, trzeba działać już teraz. W tym artykule podpowiadamy o czym trzeba pamiętać, aby odpowiednio chronić swój słuch.
  • 06.10.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ochrona słuchu -czy pamiętamy o naszym zdrowiu?

Dlaczego warto pomyśleć o ochronie słuchu?

Słuch jest jednym z naszych kluczowych zmysłów, zapewniającym nam odbiór świata wokół nas. Jednak w przeciwieństwie do oka, które w razie potrzeby w celu ochrony może się błyskawicznie zamknąć, ucho nie ma takiej zdolności. Powoduje to, że musimy szczególnie zadbać o ochronę słuchu, gdyż nie jest w stanie ochronić się samodzielnie. Uszy cały czas podatne są na odbieranie dźwięków, a także występujących w dużej częstotliwości hałasy. Te ostatnie bardzo źle działają na strukturę wewnętrzna ucha -niszczą one komórki rzęsate, co w końcowym etapie może doprowadzić do utraty słuchu. Nie możemy do tego doprowadzić! Każdego dnia powinniśmy myśleć o ochronie słuchu. Niebezpiecznych sytuacji jest mnóstwo -ograniczajmy je jak możemy!

 

Jak hałas wpływa na nasze zdrowie?

To, że hałas jest szkodliwy dla naszego zdrowia wiadomo nie od dziś. Jednak za co konkretnie odpowiada jeśli chodzi o uszczerbki na naszym zdrowiu? Hałas jest czynnikiem potęgującym nasz stres, co może doprowadzić do zaburzeń nerwowych. Jednak jego wpływ ma również wpływ na nasz słuch. Za głośna muzyka, hałasy uliczne albo hałasy, z którymi spotykamy się w pracy mogą doprowadzić do uszczerbku słuchu albo w końcowym etapie do jego całkowitej utraty. Hałas może spowodować niedosłuch, lecz przyczynia się również do innych schorzeń tj. szumy uszne, urazy akustyczne. Ochrona słuchu jest konieczna, ponieważ problemy z uszami wpływają na nasze ogólne samopoczucie i kondycję. Chyba nikt z nas nie chce mieć problemów z zasypianiem, koncentracją czy nadciśnieniem.

 

Jak chronić słuch?

Według specjalistów zajmujących się ochrona słuchu na co dzień, powinniśmy unikać hałasu przekraczającego 110 dB. Ochrona jest dużo łatwiejsza niż późniejsze leczenie powstałych ubytków. Kilka wskazówek pomoże nam temu przeciwdziałać. Zmniejszajmy głośność słuchanej przez nas muzyki, a także unikajmy miejsc z wysoką dawką hałasu i jego źródeł. Jeśli nie możemy uniknąć danego, głośnego miejsca stosujmy ochronne zatyczki do uszu albo chociaż chwilowo zatykajmy uszy. Środki ochrony słuchu nie są skomplikowane, a zapobiegają naprawdę poważnym konsekwencjom zdrowotnym. Pamiętajmy o tym!

Materiał zewnętrzny


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic