Czym jest sieć 5G i w jaki sposób działa?
Sieć 5G to technologia mobilna najnowszej, piątej generacji. Jej działanie opiera się na wykorzystaniu linii światłowodowych oraz łącz radiowych, które służą do transmisji danych pomiędzy nadajnikami. Standard 5G stanowi przełomowe rozwiązanie, zapewniając zbliżone parametry internetu do stacjonarnego łącza światłowodowego.
Różnice pomiędzy siecią 4G a 5G
Sieć 5G to standard znacznie unowocześniony w stosunku do 4G. Przedstawiamy najważniejsze różnice pomiędzy tymi technologiami.
Prędkość łącza internetowego
Najbardziej zauważalną różnicą jest prędkość pobierania i wysyłania. Użytkownicy internetu LTE 4G mogą pobierać dane z prędkością do 300 Mb/s, podczas gdy sieć 5G pozwala obecnie uzyskać download do 600 Mb/s. Na tym jednak nie koniec – dzięki dalszemu rozwojowi tej technologii docelowo będzie można pobierać pliki z szybkością do 20 Gb/s.
Tak duży download w sieci 5G zapewnia doskonałą jakość internetowej rozrywki, w tym zwłaszcza:
- oglądanie filmów i wydarzeń sportowych na żywo w jakości HD, 4K i 8K,
- błyskawiczne pobieranie plików o dużej wielkości,
- słuchanie muzyki w świetnej jakości na platformach streamingowych,
- realistyczne doznania podczas gamingu.
Sieć 5G przewyższa również 4G pod względem maksymalnej prędkości wysyłania. Użytkownicy internetu mobilnego 4G mogą wysyłać pliki z prędkością do 50 Mb/s, podczas gdy sieć piątej generacji zwiększa tę wartość dwukrotnie – do 100 Mb/s. Docelowo upload sieci 5G ma osiągnąć wartość 10 Gb/s.
Tak dużą prędkość wysyłania docenią przede wszystkim:
- użytkownicy zajmujący się streamingiem,
- gracze,
- osoby organizujące wideokonferencje,
- użytkownicy udostępniający innym osobom sporego rozmiaru pliki.
Pojemność sieci
Sieć 5G cechuje się znacznie większą pojemnością niż 4G. Wynika to z tego, że łącza piątej generacji wykorzystują dodatkowe pasma częstotliwości (nawet do 2600 MHz) oraz pasy ruchu dedykowane wyłącznie tej sieci. Wdrożenie na szeroką skalę standardu 5G pozwoli zaspokoić dynamicznie zwiększające się zapotrzebowanie na dane internetowe.
Opóźnienia w transmisji danych
Ogromną przewagą sieci 5G nad 4G jest niższy PING, czyli parametr określający opóźnienia w transmisji internetowej. W przypadku standardu 4G LTE opóźnienia wynoszą przeciętnie około 30–40 ms (milisekund), podczas gdy technologia 5G pozwala obniżyć PING nawet do 1–4 ms. Ta różnica będzie mocno zauważalna przede wszystkim dla:
- graczy,
- użytkowników zajmujących się streamowaniem,
- osób oglądających transmisje na żywo (np. wydarzenia sportowe) w telewizji internetowej.
Stabilność łącza
Łącze 5G to również udoskonalony standard pod względem stabilności łącza. Korzystanie z sieci 4G staje się mocno utrudnione, jeżeli w tym samym czasie w danej lokalizacji korzysta z internetu wielu użytkowników. Sieć 5G, dzięki wykorzystaniu częstotliwości znajdujących się w średnim zakresie, pozwala zachować równowagę pomiędzy prędkością internetu a jego stabilnością. Można więc swobodnie korzystać z łącza nawet w miejscach o sporym zagęszczeniu ludności, np.:
- w centrach dużych miast,
- w galeriach handlowych,
- na dworcach kolejowych i autobusowych,
- podczas imprez masowych, typu koncerty czy wydarzenia sportowe.
Internet 5G świetnie sprawdza się również jako łącze domowe Wi-Fi, ponieważ zachowuje stabilność w przypadku jednoczesnego korzystania z sieci przez wszystkich domowników.
M.in. w ofercie Netii znajdziesz internet mobilny 5G. Operator zapewnia swoim użytkownikom dostęp do sieci o prędkości pobierania do 600 Mb/s. Do wyboru są 2 pakiety z routerem w cenie abonamentu – z limitem transferu 500 GB lub 1000 GB. Jest to więc niemalże nielimitowany internet o parametrach zbliżonych do światłowodów. Więcej szczegółów sprawdzisz na stronie Netia.pl.