Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 25 maja 2025 00:39
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jakich dokumentów potrzebujesz do wyrobienia paszportu w Oleśnicy?

Czy w Oleśnicy można wyrobić paszport, a jeśli tak, to jakie dokumenty są niezbędne? Co zrobić w razie utraty tego dokumentu tożsamości? To tylko wybrane pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. Zachęcamy do jego lektury niezależnie od tego, czy przygotowujesz się aktualnie do zagranicznego wyjazdu. To po prostu przydatna wiedza!
  • 02.01.2023 16:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jakich dokumentów potrzebujesz do wyrobienia paszportu w Oleśnicy?

 

Gdzie wyrabia się paszport?

Jak możesz przeczytać w artykule https://paszporty.com.pl/kto-wydaje-paszport/, to wojewoda jest organem odpowiedzialnym za wydawanie paszportów. Na szczęście w celu złożenia odpowiedniego wniosku nie musisz udawać się jedynie do głównych siedzib urzędów wojewódzkich – w Polsce działa bardzo dużo oficjalnych biur i punktów, w których istnieje możliwość wnioskowania o nadanie paszportu, a następnie jego odebrania. To ważne zastrzeżenie: tam, gdzie złożysz wniosek, musisz odebrać dokument. Miejsce zamieszkania czy zameldowania nie ma żadnego znaczenia – możesz mieszkać w Zakopanem, a wnioskować o dowód w Gdańsku.

Czy w Oleśnicy można wyrobić paszport?

Niestety, w Oleśnicy nie działa aktualnie żaden punkt paszportowy. Najbliższe biuro znajduje się jednak w odległości ok. 20 km – we Wrocławiu. W promieniu 60-90 km oleśniczanie mogą zdecydować się na złożenie wniosku również w:

  • Ostrowie Wielkopolskim,
  • Opolu,
  • Lubinie,
  • Legnicy,
  • Kaliszu,
  • Wałbrzychu.

Decyzja należy do Ciebie. Do którego biura paszportowego jest Ci najwygodniej, aby złożyć wniosek, a po kilku tygodniach odebrać gotowy dokument?

Co zrobić w sytuacji utraty paszportu?

Czasami konieczność wyrobienia paszportu nie wynika z jego braku lub nieważności, ale dużo trudniejszej sytuacji, a więc utraty w wyniku zgubienia lub kradzieży. Ten drugi przypadek koniecznie trzeba zgłosić na policję niezależnie od tego, czy doszło do niego w Polsce, czy za granicą. O zgubieniu należy poinformować polski konsulat, a w Polsce po prostu udać się do dowolnego biura paszportowego, aby złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Więcej na ten temat przeczytasz w poradniku na stronie https://paszporty.com.pl/co-zrobic-gdy-utracimy-paszport-kilka-cennych-informacji/.

Jakie dokumenty są wymagane do wnioskowania o paszport?

Wiesz już, że choć w Oleśnicy nie wyrobisz dowodu, możesz to zrobić w kilku większych miastach w promieniu kilkudziesięciu km. Potrzebujesz przede wszystkim aktualnego i właściwego formularza, który dokładnie wypełniasz. Niezbędnym załącznikiem jest kolorowe zdjęcie w formacie 35 x 45 mm, które powinno zostać wykonane z uwzględnieniem współczesnych norm tego typu fotografii.

Konieczne jest też wniesienie opłaty w wysokości 140 zł i przedstawienie dowodu jej uregulowania. Jeżeli zamierzasz skorzystać z ulgi 50% lub 75%, a nawet całkowitego zwolnienia z płatności, musisz załączyć do wniosku dokument, który potwierdza Twoje prawa w tym względzie (np. orzeczenie o niepełnosprawności).

Osoby, które zmieniły nazwisko po ślubie za granicą, muszą dostarczyć urzędnikom skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa.

Czy to w ogóle potrzebne?

Czasami słyszy się głosy, że paszport nie jest szczególnie potrzebnym dokumentem. Rzeczywiście, np. do Niemiec, Włoch, Francji czy krajów bałkańskich i bałtyckich bez problemu wjedziesz bez kontroli granicznej, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Sprawdź, jak jest z Chorwacją https://paszporty.com.pl/czy-do-chorwacji-potrzebny-jest-paszport/. Jednak do większości krajów na świecie otrzymasz wstęp wyłącznie z ważnym paszportem, dlatego warto wyrobić paszport, aby zawsze w razie potrzeby mieć go do dyspozycji.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic