Skąd czerpać wiedzę o bezpieczeństwie?
Wiedza na temat odpowiedniego reagowania podczas zagrożenia bezpieczeństwa oraz udzielania pierwszej pomocy jest upowszechniana już na początkowym etapie edukacji. W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych uczniowie zgłębiają zdobytą wiedzę podczas zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa, korzystając z zeszytów ćwiczeń i podręczników, np. EDB klasa 1 Liceum.
W jaki sposób reagować podczas sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa? Tego dowiesz się z poniższych punktów.
Zagrożenia wywołane przez człowieka
Do tej grupy możemy zaliczyć wszystkie sytuacje zagrażające bezpieczeństwu, do których by nie doszło bez udziału człowieka. Mogą to być m.in.:
- Ataki terrorystyczne – mogą przybierać różne formy, np. strzelaniny czy ataku bombowego. Podczas przebywania w miejscu publicznym usłyszenie wybuchu lub strzałów powinno skłonić nas do ukrycia się w możliwie oddalonym miejscu. Czujność warto również zachować na co dzień, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości (np. gdy zauważymy pozostawiony bagaż) warto powiadomić odpowiednie służby.
- Pożary – w przypadku znalezienia się w budynku objętego pożarem należy jak najszybciej go opuścić, ale nie przy pomocy windy a schodów. Warto również pamiętać o tym, że potencjalnie to dym jest dla nas bardziej niebezpieczny od płomieni. Dlatego poruszając się nisko przy ziemi, minimalizujemy ryzyko wdychania dymu.
- Zatrucia i ataki chemiczne – uwolnienie szkodliwych substancji powinno wywołać jak najszybszą reakcję z naszej strony. W pierwszej kolejności należy opuścić skażony teren, poruszając się w przeciwnym kierunku od jego źródła. Substancje chemiczne mogą być szkodliwe również podczas kontaktu ze skórą, dlatego warto unikać dotykania skażonych powierzchni.
Katastrofy naturalne
Do najpopularniejszych z nich zaliczamy:
- Powodzie – by zwiększyć swoje bezpieczeństwo, należy wyłączyć sieć gazową i wodociągową. Urządzenia elektryczne powinno się odłączyć od zasilania, pod warunkiem że nie są one wilgotne lub nie stoją w wodzie. Podczas stanu zagrożenia powodzią warto również wysterylizować oraz napełnić wannę, oraz inne pojemniki wodą pitną.
- Trzęsienia ziemi – jeśli w tym czasie jesteśmy w domu, warto znaleźć miejsce, które zapewni schronienie np. w razie przewracających się mebli czy spadających przedmiotów. Możemy schować się pod stołem czy biurkiem. W pierwszej kolejności powinniśmy osłaniać głowę oraz szyję. Jeśli w trakcie trzęsienia ziemi przebywamy na zewnątrz, powinniśmy znaleźć otwartą przestrzeń z dala od linii wysokiego napięcia, drzew i budynków.
- Huragany i burze – schronienia możemy szukać w najniższych kondygnacjach budynków, jednak z daleka od okien. Przemieszczanie się w trakcie huraganu może być niebezpieczne ze względu na powalone drzewa i zalane obszary.
Jak zabezpieczyć się przed sytuacjami zagrożenia bezpieczeństwa?
Choć nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć, do niektórych z zaistniałych sytuacji możemy się wcześniej przygotować. W domu warto mieć podstawowe zapasy żywności, w tym butelkowaną wodę pitną, apteczkę oraz przydatne akcesoria jak świeczki, latarki i baterie.
Przydatna może się również okazać podstawowa wiedza na temat zasad samoobrony. Można ją zdobyć podczas kursów czy darmowych filmów instruktażowych w internecie. Podczas próby napadu stawianie oporów, w zależności od sytuacji, nie zawsze jest najlepszym wyjściem. Jeśli napastnik żąda wartościowych przedmiotów, nie warto ryzykować własnego życia i zdrowia, i lepiej jest wykonać polecenie. Przy tym jednak możemy zwrócić uwagę na wygląd czy istotne szczegóły dotyczące napastnika.
Odpowiednie przygotowanie, szybka reakcja i świadomość w przypadku sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu mogą mieć kluczowe znaczenie. Niezależnie od sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, najważniejsze jest zachowanie spokoju i niereagowanie pod wpływem paniki, w czym może pomóc wcześniej zdobyta wiedza.