Pomidory koktajlowe - uprawa balkonowa
Pomidory koktajlowe to odmiana, którą coraz chętniej uprawiamy w naszych domach, na balkonach i tarasach, aczkolwiek trzeba pamiętać o kilku zasadach.
Pomidory koktajlowe potrzebują dużo słońca, dlatego doniczki ustawiamy na parapecie przy południowym oknie lub na słonecznym balkonie.
Pamiętamy o regularnym i obfitym podlewaniu, zwracając jednocześnie uwagę, aby ich nie przelać. Nadmiar wody szczególnie szkodzi w okresie, gdy zawiązują się owoce. Ponadto uważamy, żeby nie zalewać liści wodą, a także unikamy podlewania w najgorętszych porach dnia. Co 2 tygodnie warto użyć nawozu organicznego lub mineralnego, bogatego w fosfor i potas lub samemu przygotować kompost z obierek warzyw i fusów po kawie.
Po osiągnięciu przez sadzonkę kilkunastu centymetrów obrywamy kilka dolnych liści oraz przycinamy boczne pędy, które wyrastają z łodygi, gdyż na nich nie pojawią się owoce. Szkoda marnować na nie energii rośliny. Więcej o pielęgnacji pomidorów koktajlowych i o najsmaczniejszych odmianach przeczytasz tu: https://cebule-kwiatowe.pl/blog/pomidory-koktajlowe-odmiany-sadzenie-i-pielegnacja.html.
Błędy w uprawie pomidora, które obniżają plony
1. Zbyt późny wysiew pomidorów
Odpowiednim czasem do wysiewu pomidorów, rekomendowanym przez producentów nasion jest marzec i pierwsza połowa kwietnia. Późniejszy wysiew spowoduje, że pomidory zakwitną, ale nie wydadzą plonu. Przygotowanie wysiewu nie jest trudne, o ile przestrzegamy zasad. Pamiętamy, że dobrze przygotowana rozsada jest fundamentem uprawy pomidorów i uzyskania dorodnych zbiorów.
2. Zbyt gęsty siew
Podstawą satysfakcjonujących zbiorów jest odpowiednio przygotowana rozsada doniczkowa. Zbyt gęste wysianie nasion pomidorów może spowodować gnicie siewek.
3. Niedobór lub nadmiar słońca
Pomidor do prawidłowego wzrostu i obfitego plonowania wymaga od 6 do 8 godzin nasłonecznienia dziennie. Zbyt mała ilość słońca powoduje słaby wzrost rośliny, opóźnia zawiązanie gron kwiatowych i wpływa na słabsze kwitnienie, a tym samym owocowanie. Z drugiej strony nadmiar promieni słonecznych też nie jest korzystny dla pomidorów - może doprowadzić do poparzenia rośliny. W największe upały należy zapewnić pomidorom cień.
4. Zbyt obfite podlewanie pomidorów
Różne odmiany pomidorów mają odmienne zapotrzebowanie na wodę. Ogólnie możemy jednak przyjąć, że średnio pomidor potrzebuje od 250 do 500 l/m². Właściwe nawadnianie to podstawa udanego zbioru i uzyskania wysokiej jakości pomidorów. Pierwsze podlewanie powinno być obfite, kolejne natomiast uzależnione od etapu rozwoju: obficie podlewamy rozsady, zmniejszamy ilość wody w czasie kwitnienia, zwiększamy przy owocowaniu, a także w zależności od nasłonecznienia. Podczas podlewania nie wolno moczyć liści, gdyż często prowadzi to do wystąpienia chorób grzybowych. Prawidłową techniką podlewania jest lanie wody prosto pod krzak.
5. Niedobór składników pokarmowych
Przez cały okres hodowli pamiętamy o regularnym dokarmianiu pomidorów nawozami wieloskładnikowymi z mikroelementami. W przypadku ich niedoboru bardzo często dochodzi do zwijania liści, słabego wykształcenia owoców i zaburzeń we wzroście. Osłabiony krzak jest zdecydowanie bardziej podatny na choroby i szkodniki.
Uprawa pomidorów - podsumowanie
Decydując się na uprawę pomidorów czy to w domu, czy w gruncie należy mieć na uwadze wymagania, jakimi cechują się poszczególne gatunki. Szczególnie należy zwrócić uwagę na zasady dotyczące podlewania oraz nawożenia, gdyż one warunkują obfitość plonów. Niemniej ważne są terminy siewu oraz zapewnienie dostatecznej ilości światła słonecznego. Spełnienie wszystkich wymagań to gwarancja uzyskania satysfakcjonujących plonów.