Od wczesnych godzin porannych policjanci z oleśnickiego Wydziału Ruchu Drogowego prowadzą działania skierowanie głównie do rowerzystów. Natomiast rozmowy profilaktyczne prowadzą zarówno z kierującymi jak i pieszymi. Zwracają uwagę na konieczność poprawy wzajemnych relacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami ruchu drogowego, większą tolerancję i życzliwość, sprzyjającą bezpieczeństwu.
Faktem jest, iż udział w ruchu drogowym każdego z nas co chwilę się zmienia, raz występujemy jako piesi, innym razem jako kierujący, więc istotne jest, aby w każdy szanował zasady, przepisy oraz innych uczestników ruchu.
Do najczęstszych wykroczeń popełnianych przez kierujących rowerami należą:
- nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu,
- nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejście dla pieszych,
- nieprawidłowe wyprzedzanie,
- nieprawidłowe skręcanie,
- wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle
Pamiętajmy!
Jadąc rowerem, nie korzystajmy ze sprzętu audio, słuchawek czy telefonu komórkowego. Skupmy naszą uwagę na tym, co dzieje się na drodze i wokół nas. Szczególną ostrożnością wykażmy się przy skrzyżowaniach dróg, zmianie pasa czy kierunku jazdy oraz przy korzystaniu z przejazdów kolejowych.
Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:
- Światła:
- z przodu - światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
- z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające) - Co najmniej jeden skutecznie działający hamulec.
- Dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przenikliwym dźwięku.
Jazda po drodze publicznej
- Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
- Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, rowerzysta jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
- Rowerzysta może jechać chodnikiem lub drogą dla pieszych, jeśli:
- opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący rowerem jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Należy pamiętać również, że dziecko, które nie ukończyło 10 roku życia, może poruszać się po drodze jedynie pod opieką osoby dorosłej i jest wówczas traktowane jak osoba piesza. Natomiast, po ukończeniu 10 lat, małoletni może jeździć rowerem po drogach publicznych, po uzyskaniu swojego „pierwszego prawa jazdy” - czyli karty rowerowej.
Napisz komentarz
Komentarze