Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 26 kwietnia 2025 11:59
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

Akcja Żonkile już 19 kwietnia

MOKiS informuje:

19 kwietnia obchodzimy 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich Polin organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, w której nasza instytucja bierze udział po raz kolejny. Więcej o wydarzeniach w ramach akcji, można znaleźć na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

  • Akcja Żonkile w Oleśnicy

19 kwietnia o godz. 12 razem z przedstawicielami Urzędu Miasta - panem burmistrzem Janem Bronsiem i przedstawicielami oleśnickiej młodzieży złożymy kwiaty i zapalimy znicz pod tablicą upamiętniającą spaloną synagogę w Oleśnicy.

  • Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał on bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana od 2013 roku przez Muzeum POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

  • Powstanie zakończyło się 16 maja, kiedy Niemcy wysadzili Wielką Synagogę na Tłomackiem. Teren getta został zrównany z ziemią. Nielicznym uczestnikom powstania udało się uciec.
  • Żydzi w Oleśnicy

Wyznawcy judaizmu mieszkali w Oleśnicy już w początkach XIV wieku. Żydzi mieli swoją dzielnicę w mieście obok synagogi, razem z rytualną rzeźnią, szkołą i osobną furtą w murach miejskich.

  • W XVI wieku w mieście powstała druga - po praskiej - drukarnia na ziemiach cesarstwa, założona przez Chaima Szwarca syna Dawida i Dawida syna Jonatana. W 1530 r. wytłoczyli oni Pięcioksiąg Mojżesza, najstarszy z notowanych druków oleśnickich i pierwszy hebrajski druk na ziemiach Śląska, Czech i Niemiec.
  • W I poł . XIX wieku powstał cmentarz (przy dzisiejszej ul. Wojska Polskiego) i Nowa Synagoga. 
  • W początkach XX wieku Oleśnica stała się siedzibą rabinatu, działały tu też liczne żydowskie organizacje społeczne i polityczne. Liczącymi się mieszkańcami miasta byli Bielschowscy - właściciele młyna i banku czy rodzina kupiecka Tockussów.
  • W chwili dojścia do władzy Hitlera, w Oleśnicy żyło 114 Żydów. Stopniowo zostali oni poddani licznym represjom. Podczas Nocy Kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 r. nazistowskie bojówki podpaliły synagogę i zdemolowały sklepy należące do Żydów. Do 1939 roku w mieście pozostało jedynie kilkanaście osób narodowości żydowskiej. Nie mamy informacji o ich dalszych losach.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zofia 17.04.2024 21:36
Podajcie jeszcze miejsce spotkania i zaproście nas, mieszkańców Oleśnicy.

Szalom 16.04.2024 17:13
Jüdischer Ordnungsdienst, dosł. Żydowska Służba Porządkowa, zwyczajowo policja żydowska – w okresie II wojny światowej podległe częściowo Judenratom, kolaborujące z nazistowskimi Niemcami, żydowskie jednostki policyjne wewnątrz gett, obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych. Jüdischer Ordnungsdienst było wykorzystywane do rekwizycji, łapanek, eskortowania przesiedleńców oraz akcji deportacyjnych.

Agitator 16.04.2024 14:15
Czekamy na rewanż strony żymiańskiej 1.08.

Emeryt z Bykowa 16.04.2024 13:41
Szkoda, że nie 20 kwietnia, wtedy wypada data urodzin człowieka bez którego tej akcji by nie było.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic