Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 26 kwietnia 2025 19:07
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

Szalona 12-latka i małe katastrofy w "Książce na weekend"

Lukrecja to pierwsza powieść dla dzieci i młodzieży autorstwa Anne Goscinny, córki René Goscinnego, autora takich klasyków jak cykle o Mikołajku, Asteriksie, czy Luckym Luke’u.
Szalona 12-latka i małe katastrofy w "Książce na weekend"

Pomysł na stworzenie postaci Lukrecji pojawił się, gdy autorka poznała ilustratorkę Catel. Kobiety szybko połączyła nić porozumienia i Goscinny zaproponowała, żeby Catel stworzyła powieść graficzną o jej ojcu. Catel rysuje jednak głównie kobiety i zasugerowała, żeby pisarka również napisała coś zabawnego, jak sam Goscinny, ale właśnie o postaci płci żeńskiej, a ona to zilustruje. Goscinny stwierdziła, że to ojciec był dla niej zawsze swoistym królem humoru i nie czuje się na siłach, by stworzyć coś podobnego w dziedzinie, która go rozsławiła.

Miesiąc później powstała "Lukrecja".

Podejmując wyzwanie, Goscinny opisała historię dwunastolatki, która przeżywa świat na swój własny, wyjątkowy sposób. Jednocześnie łatwo się z nią utożsamić - wiedzie ona zwykłe życie dorastającej dziewczynki i dzieli je między szkołę a dom - mieszka razem z matką, ojczymem i młodszym bratem, zajmuje się żółwiem i uczestniczy w częstych wizytach szalonej, niekonwencjonalnej babci.

Forma powieści jest podzielona na krótkie rozdziały, stanowiące same w sobie osobne opowiadania. Oprócz zabawnych, a czasem nawet groteskowych spostrzeżeń Lukrecji w książce znajdują się również motywy poważne i życiowe, takie jak rodzinne konflikty, relacja matki Lukrecji z własną, wspomnianą wcześniej ekscentryczną matką, czy opieka nad młodszym bratem.  Pojawia się także wątek przepełniony smutną refleksją, jak choroba babci od strony ojca, która cierpi na zaniki pamięci. W zwięzłych podsumowaniach różnych sytuacji narratorki Lukrecji można dostrzec rodzącą się świadomość niejednoznaczności ludzkich zachowań i rozwijającą się osobowość dziewczynki. Sama Goscinny opisała w wywiadzie z "Apprentis d'Auteuil", że najbardziej interesuje ją próba opisu „preadolescencji”, kiedy dziewczynka wkracza w moment dojrzewania. Podkreśla ona, że ten element życia jest dla niej bardzo wzruszający i trudny do uchwycenia.

Autorka, nawiązując do pytania o podobieństwa Lukrecji z twórczością jej ojca, stwierdziła także, że inspirowała się przede wszystkim formą Mikołajka. Myślę jednak, że uważny czytelnik zauważy pewne podobieństwo stylu, bystrości pozornie tylko naiwnego żartu, a także ilustracji, które stanowią wartościowe dopełnienie treści książki – zupełnie tak, jak przewidziała Catel.

W innym wywiadzie dla Sud Radio Goscinny opowiedziała o swoim odczuciu, że ojciec poprzez swoje książki opowiedział jej swoje dzieciństwo. Wspomina go z czułością i szacunkiem – zmarł nagle, gdy miała tylko 9 lat. Zaznacza, że było to wydarzenie, które definitywnie zakończyło etap beztroski jej własnego dzieciństwa. Zależało jej więc, by we własnej serii o Lukrecji stworzyć świat bezpieczny, bez przemocy, historycznych zawirowań i rasizmu, który może w jakiś sposób zapewnić ucieczkę od rzeczywistości dla wielu współczesnych dzieci.

Biorąc pod uwagę to, co opowiedziała Anne Goscinny w reakcji na porównanie z twórczością jej ojca, można się zastanowić, czy Lukrecja to odpowiedź na Mikołajka, czy po prostu równoległe uzupełnienie historii ojca stworzona przez córkę. To może nawet ich spotkanie – poza miejscem, czasem, w literackiej przestrzeni stworzonych przez nich bohaterów.

Myślę, że jest to tak samo ważny, całościowy i potrzebny cykl, jak Mikołajek, napisany przez autorkę tak samo utalentowaną, wrażliwą i o wyjątkowym poczuciu humoru, jak jej ojciec.

Polecam zwłaszcza ostatnie opowiadanie w tomie pierwszym serii, które jest jedną z najtrafniejszych i najbardziej aktualnych refleksji na temat pochodzenia, dziedziczenia i pamięci.

Polecam, Katarzyna z Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AbcdeTreść komentarza: Skad wiadomo, że był to typ 2 a nie np typ 3, jak np u tej dziewczynki Madzi Sulki. Neprawidłowości i zlamiania widziane w 19 tc, po badaniu genetycznym i dokładnych badaniach usg potwierdzajacym ciężka lamliwosc kości mama mogła przetwac ciaze z uwagi na ciezkie wady płodu ale rodzice zdecydowali że dziewczynka się urodzi. Miała zupełnie łukowate kończyny po licznych złamaniach wrwnattzmacicznych ale lekarze naprostowali i dzis dziewczynka uczy sie chodzić. Chodzi przy balkoniku. Ma dużo lepsze rokowania niż by miala wczesniej z uwagi na rozwój medycyny. Większość osób tore na tej wadzie sue zba mówi że nie da się potwierdzić z całą pewnością potwierdzic ani tego że dziecko by zmarło, ani jaki to typData dodania komentarza: 26.04.2025, 17:41Źródło komentarza: Prezydent Andrzej Duda: Aborcja w Oleśnicy to było w istocie zabójstwoAutor komentarza: Łowca obrońców życiaTreść komentarza: Leśnicy za murem!Data dodania komentarza: 26.04.2025, 16:43Źródło komentarza: Leśnicy z Oleśnicy protestowali w stolicyAutor komentarza: paka dla mordercy niby lekarzaTreść komentarza: Też uważam, że to morderstwo!!Data dodania komentarza: 26.04.2025, 16:40Źródło komentarza: Prezydent Andrzej Duda: Aborcja w Oleśnicy to było w istocie zabójstwoAutor komentarza: analytykTreść komentarza: OR ambicjonalnie wypięło się na PIS w myśl zasady : Jak Kuba Bogu itd. Tylko , że tam gdzie dwóch się różni tam trzeci korzysta.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 16:13Źródło komentarza: Oleśniccy radni PiS wydali oświadczenie w sprawie aborcjiAutor komentarza: Peter GrayTreść komentarza: Więzienie to każde miejsce, w którym ludzi pozbawia się wolności i trzyma w zamknięciu wbrew ich woli. Uczniowie nie mają wyboru. Muszą chodzić do szkoły, nawet gdyby chcieli robić coś zupełnie innego. Różnica polega na tym, że w więzieniu zamyka się za karę. Na szkołę skazywany jest każdy uczeń. Jedynym kryterium jest wiek.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 15:39Źródło komentarza: Absolwenci pożegnali LO w SycowieAutor komentarza: Łowca obrońców życiaTreść komentarza: Wędkarze znęcają się nad rybamiData dodania komentarza: 26.04.2025, 15:32Źródło komentarza: Wędkarze zapraszają na zawody w Oleśnicy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic