Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 17 maja 2025 01:59
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ile rolnicy zgłosili wypadków do KRUS w Oleśnicy?

W porównaniu do 2022 roku zgłoszono o 10 zdarzeń mniej.
  • Źródło: materiały KRUS
Ile rolnicy zgłosili wypadków do KRUS w Oleśnicy?

Do 30 listopada 2023 roku rolnicy zgłosili do Placówki Terenowej KRUS w Oleśnicy 18 wypadków. W porównaniu do 2022 roku zgłoszono o 10 zdarzeń mniej. Tu trzeba wspomnieć, że wypadki do Kasy należy zgłaszać niezwłocznie osobiście, telefonicznie, pisemnie, pocztą elektroniczną i za pomocą platformy ePUAP.

Po dokonaniu zgłoszenia, Kasa wszczyna postępowanie powypadkowe, w którym dokładnie ustala okoliczności, przyczyny oraz związek zaistniałego wypadku z pracą rolniczą. Ustala się wpływ zbędnej zwłoki w zgłoszeniu wypadku na ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku. Sporządzany jest protokół powypadkowy. Na podstawie zapisów w Ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników, Kasa odmawia prawa do jednorazowego odszkodowania z powodu braku związku zdarzenia z pracą rolniczą, w związku ze stwierdzeniem stanu nietrzeźwości u poszkodowanego w czasie zaistnienia wypadku. Ponadto odmawia prawa do jednorazowego odszkodowania w przypadku, gdy wypadek zostanie spowodowany umyślnie oraz wskutek rażącego niedbalstwa. 

Połowa zgłoszeń, to zdarzenia związane z upadkami osób na śliskiej, nierównej nawierzchni przejść i ciągów komunikacyjnych, z drabin i schodów, z maszyn i urządzeń, upadki spowodowane stosowaniem nieodpowiedniego obuwia. 

Zmienne warunki pogodowe, z którymi mamy obecnie do czynienia, mają ogromny wpływ na uleganie wypadkom. Nieuprzątnięty śnieg, lód, zalegające błoto są powodami upadków. Nie zwraca się uwagi na obuwie, którego używamy do pracy. Gdy nagle zachodzi potrzeba wyjścia z mieszkania na podwórko, nie zmieniamy obuwia i wychodzimy przed dom w obuwiu domowym, o gładkiej podeszwie. Gładka powierzchnia stopni schodów, przejść, chodników, wykonana z bardzo gładkiego materiału w połączeniu z lodem, śniegiem oraz obuwiem o gładkiej podeszwie, jest szczególnie śliska i niebezpieczna.

Redukując ryzyko wypadów, zaleca się:

  • poprawić stan nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych
  • używać odpowiedniego obuwia
  • prawidłowo wchodzić i schodzić z maszyn i urządzeń rolniczych
  • wyznaczyć przejścia
  • utrzymywać porządek
  • do pracy na wysokości używać drabin, podestów
  • zabezpieczać odpowiednio drabiny i usunąć nieprawidłowe z użytkowania
  • zainstalować poręcze i barierki przy schodach
  • oznaczyć progi w wejściach
  • zabezpieczyć otwory zrzutowe i kanały gnojowe
  • nie przebywać na ładunkach podczas transportu.


Należy również nadmienić, iż realizując ustawowe zadania Kasy w zakresie zapobiegania wypadkom przy pracy rolniczej w okresie od 1 stycznia do 30 listopada 2023 roku, Placówka Terenowa KRUS w Oleśnicy przeprowadziła 9 szkoleń dla rolników, w których wzięło udział 161 rolników. Podczas przeprowadzanych szkoleń poruszono między innymi powyższą tematykę zagrożeń. 

Zachęcamy do odwiedzenia strony KRUS , na której można zapoznać się materiałami popularyzującymi bezpieczeństwo przy pracy rolniczej oraz do uczestnictwa w organizowanych i ogłaszanych przez Kasę konkursach dla rolników i dla dzieci.


 

   


Podziel się
Oceń

Komentarze

.Dolnoślązak 02.12.2023 04:15
Ja kupuję tylko od rolników z Ukrainy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic