Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 12:58
Reklama
Reklama
Reklama

Jak stworzyć key visual?

Jaką nazwę nosi element graficzny, który pojawia się na wszystkich nośnikach reklamowych i środkach komunikacji wykorzystywanych przez firmę? Zapewne przychodzi Ci na myśl logo. Tymczasem jest jeszcze key visual, o którym wiele marek zapomina, a jest on ważnym elementem działań marketingowych. Jak go stworzyć i co to właściwie jest?
Jak stworzyć key visual?

Key visual – o co chodzi?

Do budowy wizerunku i tożsamości marki wykorzystuje się wiele różnych elementów. Jednym z nich jest key visual. Profesjonalnie przygotowany powinien przyciągać potencjalnych klientów oraz pokazywać im, że mają do czynienia z wiarygodną i profesjonalną firmą. Key visual, czyli klucz wizualny, to charakterystyczny motyw przewodni używany w materiałach danej marki. Może być przygotowany specjalnie pod kampanię, np. w serwisach społecznościowych. KV obrazuje emocje i wartości, z którymi dany podmiot się utożsamia. Dzięki niemu możliwe jest zachowanie komunikacyjnej spójności. Często key visual to po prostu pewna kompozycja kształtów, kolorów i typografii. Dobrze zaprojektowany zwiększa szansę na to, że materiały firmowe zostaną zapamiętane.

Zazwyczaj firma, która zleca realizację KV, otrzymuje kilka propozycji, które obrazują różne podejście. W działaniach marketingowych key visual stanowi motyw graficzny wykorzystywany w całej prowadzonej komunikacji. Dużo na ten temat można przeczytać tutaj: https://responsywnie.pl/key-visual/.

Dodatkiem do key visual, lub jego wzbogaceniem, może być brand hero, czyli bohater marki, który ma przekazywać, jakie korzyści wiążą się z użytkowaniem produktów lub usług, prezentować kluczowe cechy brandu. Z takiej możliwości korzysta wiele marek na całym świecie, w tym w Polsce. Jedną z takich, które są znane niemal każdemu dorosłemu odbiorcy, jest Mały Głód z reklam Danone.

Identyfikacja wizualna i key visual – czy oznaczają to samo?

Choć może się wydawać, że identyfikacja wizualna i key visual to w praktyce nie są pojęciami tożsamymi (choć mają wiele wspólnych cech). Na identyfikację składają się takie elementy jak: font, kolorystyka i logo. KV jest natomiast projektem graficznym z ich wykorzystaniem.

Co składa się na key visual?

KV może być zarówno bardzo prosty, jak i złożony. Wygląda inaczej w zależności od marki. Istotniejsza jest prostota i łatwość zrozumienia przekazu. Jeśli chodzi o motywy graficzne w KV, to należy korzystać z analogicznej typografii – takie same litery o identycznej wielkości. Zdjęcia powinny być podobnie zaaranżowane, a element graficzny – powtarzany. Trzeba zachować ten sam układ grafiki względem tekstu.

KV zawiera wytyczne do jego używania, ale te elementy powinny się znaleźć w identyfikacji wizualnej, która trafia do odbiorcy przeważnie w formie księgi znaku. Zawiera ona informacje na temat tego, co robić z logotypem, oraz wskazówki dotyczące zastosowania czcionki. KV musi również zawierać pliki graficzne, dzięki którym można szybko przygotować potrzebną grafikę, np. do danego kanału komunikacji.

Key visual – jak stworzyć?

Warto pamiętać o ważnych zasadach. Na początek sprawdź, z jakich motywów korzysta konkurencja, aby uniknąć podobieństwa. Ustal, kto należy do Twojej grupy docelowej – jakie są potrzeby i oczekiwania potencjalnych klientów.

Ważną cechą key visual jest uniwersalność, aby dobrze wyglądał zarówno na stronie WWW, jak i na plakatach, banerach czy ulotkach. Powinien także być charakterystyczny, aby klientom od razu kojarzył się z daną marką. Wystarczy, że zobaczą jakiś unikatowy element, aby od razu wiedzieć, z jaką firmą mają do czynienia.

Duże znaczenie ma również prostota. Minimalizm jest dobrym rozwiązaniem – staraj się nie przekombinować, aby grafika nie przysłaniała kluczowej treści.

Potrzebujesz inspiracji? Sprawdź zatem, jak wygląda key visual w przypadku znanych marek, ale oczywiście nie kopiuj ich pracy. Przykładowo, marka PZU stawia na błękit, czyli kolor, który kojarzy się z zaufaniem. Taka kolorystyka wykorzystywana jest na stronie WWW i w materiałach marketingowych, które zapewne zdarzyło Ci się widzieć.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: A gdzie zasada sprawiedliwości społecznej ? Może część kart warto przeznaczyć dla rodzin wieloletnich oraz osób korzystających z pomocy MOPS czy funduszu alimentacyjnego.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 10:57Źródło komentarza: Zgłoś się po kartę aglomeracyjną w ratuszuAutor komentarza: JanTreść komentarza: Najważniejszy to kapłaństwo i taca ;););)Data dodania komentarza: 30.04.2025, 09:36Źródło komentarza: Rodzice dzieci komunijnych pracowali w kościeleAutor komentarza: Zw-kowalskiTreść komentarza: Wpis z 23:51 nie jest moim wpisem. To zasługa redakcjiData dodania komentarza: 30.04.2025, 09:31Źródło komentarza: Murem za Gizelą JagielskąAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: A możesz podać gdzie ta masówka ? Piszesz jak dyspozycyjni dziennikarze piszący, że wszyscy rzucili na promocję do Lidla czy Biedronki !!!!! Tu wyznawcy pewnej religii piszą, że mieszkańcy Oleśnicy są przeciwni dr Gizeli. A wpisy świadczą coś innego.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 09:20Źródło komentarza: Murem za Gizelą JagielskąAutor komentarza: PodatnikTreść komentarza: A oleśnicki zamek zamknięty na 4 spusty. "Dobra" zmianaData dodania komentarza: 30.04.2025, 09:18Źródło komentarza: Noc Muzeów w OleśnicyAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Zwolennicy likwidacji gotówki. Popatrzcie jaki ukryty podatek obrotowy wprowadziły wam banki. 3 z 40 złotych to tylko 8,9 % podatku. Gdy rząd KO przywrócił VAT na żywność dużo niższy to gabrysie darli gębę. A tu prawie 9 % i łykacie. Oczywiście koncert na dużym ekranie to super wydarzenie. Tylko nie przechodźcie obok aut parkujących na pasach zieleni Skłodowskiej 3-3c bo czar pryśnie.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 09:17Źródło komentarza: André Rieu. Koncert kinowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic