Podstawa zdrowej diety - warzywa i owoce
Warzywa i owoce powinny stanowić co najmniej 50% wszystkiego, co dorosły człowiek zje w ciągu dnia. Warto przy tym zadbać o różnorodność na talerzu i nie należy przesadzać z owocami (powinny stanowić 1/4 porcji warzyw i owoców). Dzięki takiemu odżywianiu organizm zyskuje m.in. witaminy, minerały, błonnik oraz antyoksydanty, które odgrywają ważną rolę w profilaktyce nowotworów i innych schorzeń. Żeby urozmaicić dietę, można sięgać nie tylko po surowe produkty, ale również po naturalne przetwory z warzyw, np. ćwikłę, suszone pomidory, oliwki,, kapustę kiszoną i inne kiszonki, pasty warzywne. Oprócz obowiązkowego jabłka na podwieczorek można włączyć do diety także niskocukrowe przetwory z owoców, np. soki, konfitury, musy i powidła.
Źródło energii – pieczywo, makaron i inne produkty zbożowe
Niegdyś najważniejsze w piramidzie żywieniowej, dziś ustąpiły miejsca warzywom i owocom. Mimo to produkty zbożowe nadal stanowią bardzo ważny element dobrze zbilansowanej diety. Makarony, kasze i pieczywo zawierają bowiem węglowodany, które dostarczają organizmowi energii. Nadmierne ograniczenie węglowodanów w diecie skutkuje m.in. zmęczeniem, ospałością, zaburzeniami koncentracji, rozdrażnieniem. Najlepiej sięgać po produkty z pełnego ziarna, które zawierają dużo błonnika i tym samym ułatwiają utrzymanie prawidłowej masy ciała. Niektóre osoby zmagają się jednak z nietolerancją glutenu (białka obecnego w zbożach), która objawia się m.in. biegunkami, przewlekłym zmęczeniem oraz utratą wagi. Rozwiązaniem dla nich jest żywność bezglutenowa (makarony, pieczywo) wyprodukowana z mąki ryżowej, kukurydzianej, gryczanej czy też kombinacji tych mąk.
Słodycze na zdrowie, czyli żywność bez dodatku cukru białego
Sacharoza (biały cukier) nie jest pożądanym składnikiem diety, ponieważ jej nadmierne spożywanie sprzyja m.in. próchnicy, otyłości oraz cukrzycy. Niestety nie wystarczy zrezygnować ze słodzenia kawy i herbaty, ponieważ cukier dodawany jest do wielu produktów, takich jak słodycze, dżemy, płatki śniadaniowe, napoje czy jogurty. Dlatego ważnym jest, aby czytać etykiety produktów i sprawdzać zawartość sacharozy. Warto też sięgać po żywność bez dodatku cukru białego. Mogą to być na przykład przetwory owocowe (dżemy, konfitury, pasty) zawierające wyłącznie naturalne cukry, masło orzechowe czy kremy dosładzane stewią lub innymi słodzikami.
Zdrowa żywność o wysokiej wartości odżywczej – superfoods
Superżywność to naturalne produkty, które odznaczają się wysoką zawartością witamin, minerałów oraz innych cennych składników. Tego rodzaju żywność jest doskonałym źródłem antyoksydantów, które walczą z wolnymi rodnikami i tym samym spowalniają proces starzenia oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu schorzeń. Na miano superfoods zasłużyły m.in. takie produkty jak:
- spirulina,
- chlorella,
- nasiona Chia,
- młody jęczmień,
- kurkuma,
- jagody goji,
- aronia,
- amarantus.
Gdzie można znaleźć zdrową żywność?
Naturalne i dobroczynne dla organizmu produkty można znaleźć na lokalnych targach, w hipermarketach oraz sklepach ze zdrową żywnością. Nie ma również problemu z zamówieniem takich produktów przez internet – takie zakupy można zrobić na przykład na stronie batom.pl. W ofercie sklepu znajduje się zdrowa żywność, w tym m.in. podstawowe produkty spożywcze: kasze, ryże, mąki, płatki, bakalie, różnego rodzaju przetwory z warzyw i owoców, słodycze, pieczywo, makarony, oleje, miód i produkty pszczele. Osoby będące na diecie eliminacyjnej mogą tu również kupić produkty bez laktozy, bezglutenowe oraz przeznaczone dla wegan. W sklepie można także zamówić żywność ekologiczną oraz naturalne kosmetyki i środki czystości.
Więcej informacji na temat oferty można uzyskać, dzwoniąc pod numer +48 530 555 525. Można również napisać e-mail na adres: [email protected] lub skorzystać z formularza kontaktowego.
Komentarze