Na czym polega ocena 360 stopni i dlaczego jest tak ceniona przez specjalistów?
Ocena 360 stopni to metoda, która jest uważana za najbardziej rzetelną i obiektywną. Uwzględnia zarówno opinię przełożonego, jak i współpracowników, klientów czy kontrahentów, a także samego zatrudnionego. Ocenę 360 stopni można wykorzystać na wiele sposobów. To wartościowe narzędzie, które służy m.in. do projektowania ścieżek rozwoju, oceny komunikacji w organizacji, a także weryfikacji efektywności prowadzonych szkoleń. Pozwala zidentyfikować obszary wymagające poprawy. Dobrze przeprowadzony proces oceny za pomocą metody 360 stopni może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie całej organizacji. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://hrk.pl/pl/dla-klienta/ocena-i-rozwoj/ocena-360-stopni
Jak przeprowadzić proces oceny 360 stopni krok po kroku
Wyznaczenie celów
Zastanów się, jakie cele chcesz osiągnąć, inwestując w pogłębioną i wielostronną ocenę zatrudnionych. Zależy Ci na identyfikacji obszarów rozwojowych, a może ocenie umiejętności przywódczych kandydatów na liderów do nowego wewnętrznego projektu? Pamiętaj, że cele powinny uwzględniać rozwój umiejętności pracownika oraz strategiczne cele firmowe.
Dobór uczestników
Wybierz pracowników, którzy wezmą udział w procesie oceny 360 stopni. Stwórz harmonogram dostępny dla każdego pracownika. Zadbaj o to, aby uwzględnić w nim wszystkie osoby zatrudnione w firmie, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Dzięki temu każdy pracownik będzie miał poczucie, że jego praca jest potrzebna i doceniana.
Określenie kryteriów
Zdefiniuj kompetencje, które chcesz zweryfikować i określ, w jaki sposób będą oceniane. Pamiętaj, że kryteria oceny powinny być dostosowane do specyfiki organizacji oraz stanowiska, a także precyzyjne i mierzalne.
Przygotowanie narzędzi oceny
Przygotuj formularz oceny, który zostanie wykorzystany do zebrania opinii. Najbezpieczniejszym i najwygodniejszym narzędziem są ankiety online, które gwarantują bezpieczeństwo danych i anonimowość. Dzięki narzędziom online można zebrać jeszcze więcej opinii, ponieważ w ocenie mogą wziąć udział także osoby pracujące w trybie zdalnym lub hybrydowym.
Zapewnienie poufności
Zadbaj o to, aby osoby wystawiające ocenę swoim współpracownikom czy przełożonym czuły się komfortowo i bezpiecznie. W metodzie oceny 360 swoboda wyrażania własnego zdania jest kluczowa. Pracownicy muszą mieć pewność, że pozostawione opinie nie zostaną wykorzystane przeciwko nim.
Analiza wyników
Przygotuj raport z wynikami oceny 360, a następnie omów go z ocenianym pracownikiem. Dzięki temu zatrudniony może skonfrontować swoją opinię z tym, co myślą inni. Rzetelny i obiektywny raport podparty danymi pozyskanymi od współpracowników, podwładnych, przełożonych to podstawa do refleksji nad swoim zachowaniem wobec innych czy stylem pracy.
Stworzenie planów rozwojowych
Niezbędnym elementem oceny 360 stopni jest projektowanie ścieżek kariery. Wspólnie z osobami, które wzięły udział w programie, opracujcie plan rozwoju, biorąc pod uwagę otrzymane wyniki.
Napisz komentarz
Komentarze