Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 10:16
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

Historia rynku w Sycowie

Oto post Dariusza Maniaka, burmistrza Sycowa:
Historia rynku w Sycowie

Sycowskie centrum miasta czeka konieczna przebudowa. Krótka notka z historii!

Rynek był miejscem, w którym odbywało się wiele wydarzeń. Od początków istnienia tętnił życiem, bo gromadził blisko siebie wiele różnych instytucji, pierwszych kramów, restauracji, hoteli, czy nawet... mieszkanie burmistrza.

Jego główną budowlą był nieobecny dziś ratusz, który swoje istnienie rozpoczął zapewne w czasach średniowiecznych( bo tego źródła nie podają). Okazuje się jednak, że jakiś czas był on również nieobecny na naszym rynku. „Ze względu na pogarszający się stan budowlany wieża musiała zostać usunięta. W tym stanie ratusz przetrwał najprawdopodobniej do roku 1742. W nocy z 3 na 4 listopada wybuchł pożar w położonym przy Bramie Niemieckiej domu. Ratusz i przylegających do niego 6 kramów obrócił się w pył.”

Tak ratusz opisuje sycowski kronikarz Joseph Franzkowski:

„Na końcu zajęto się odbudową ratusza. 7 czerwca 1817 roku został położony kamień węgielny. Wykonanie budowli powierzono mistrzowi Raabe i cieśli Huebnerowi. Nasadzenie hełmu z flagą i gwiazdą nastąpiło 10 grudnia 1818 roku, co było bardzo hucznie świętowane. W obu uroczystościach uczestniczył Wolny Pan Stanowy. Koszty odbudowy ratusza wynosiły 4500 talarów, nie licząc podarowanego przez Wolne Państwo Stanowe materiału budowlanego w wysokości 200 talarów i wziętego z nadleśnictwa drewna i podarowanej cegły z miejskiej cegielni. Nie tylko gospodarze okolicznych wiosek ale także tych odległych Grunowice, Mnichowie, Nowa Wieś Książęca, Trębaczów, Turków, Słupia, Ślizów, Perzów, Miechów, Drołtowice, Wojciechowo Wielkie dostarczyły materiał, i nawet gminy Powiatu Namysłów, które ze względu na odległość nie dostarczyły materiału, pomogły finansowo w wysokości 63 i pół talara. Także Rząd Królewski udzielił miastu zażyczonej pomocy.

 Aby odciążyć miasto w wyniku obciążeń wojennych miasto musiało zadłużyć się. W celu wyrównania strat przydzielił Rząd Królewski z pieniędzy komunalnych w roku 1817 sumę 1600 talarów i w kolejnym roku jeszcze 1400 talarów, łącznie więc 3000.

 Ponieważ podczas marszu nieprzyjacielskich wojsk nadreńskich zawartość kasy solnej w wysokości 1424 talarów (aby nie wpaść w ręce wroga) została zabrana na przechowanie i musiała być odwieziona do Królewskiej Kasy Solnej, miasto odliczyło sobie od pożyczonych 3000 talarów 864 talary za odkupione pokwitowania dostarczenia 1424 talarów. Resztę z 2134, jak i prezent hrabiny Salisch w wysokości 51 talarów można było użyć do odbudowy.”

Inne źródła podają:

„W roku 1853 zakończyła się rozbudowa zamku książąt kurlandzkich. Wyraźnie odstępujący od średniowiecznej architektury barokowy zamek Dohnów został przebudowany w stylu neogotyku, zaliczanym do historyzmu. Neogotycka architektura zamku, która nawiązywała do przeszłości, miała wpływ na całokształt miasta.

Władze miejskie zdecydowały się uwzględnić nowe trendy w wyglądzie ratusza i urbanizacji miasta. Wieża, której wysokość po odbudowie miała 28 metry, została podniesiona do 40 metrów i przebudowo ją także w neogotyckim stylu angielskim. Zamontowano także nowo zakupiony zegar. Po podwyższeniu ratusz zachował swój wygląd do lat trzydziestych dwudziestego wieku. Klasycystyczna kolumnada wejścia fasady zachodniej pokryta daszkiem została wówczas najprawdopodobniej usunięta, a nad wejściem pojawił się balkon. Dowodem potwierdzającym te zmiany są plany z 1931 roku, które znajdują się w jednym z niemieckich archiwów.”

Informacje o budowli i rozmieszczeniu pomieszczeń dostarcza nam artykuł Albrechta Henschela pt. „Spacer po Sycowie”.

 Pisze on, iż nad wejściem głównym znajdowała się zdjęta z bramy miejskiej, pochodząca z XV wieku inskrypcja z napisem: UT VIRTUS CIVIUM SIC FLOREAT URBIS FORTUNA „Jaka zacność obywateli, tak pomyślność miasta rozkwita.” Po lewej stronie znajdowała się kasa miejska, po prawo mieściła się policja i administracja. Wchodząc po schodach na pierwsze piętro można było udać się do reprezentatywnej sali posiedzeń, obok znajdowało się biuro burmistrza, gdzie udzielano także ślubów. Także mieszkanie burmistrza znajdowało się w budynku. Powierzchnia użytkowa zajmowała 900 m2.

Wiadomo także, iż z wieży ratusza z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych, urodzin cesarza pogrywała miejska kapela. Zdarzało się, iż orkiestra w przypadku złej pogody ustawiała się przed frontem lub według specjalnego zarządzenia magistratu tuż przy pomniku wojennym.

Historia ratusza zakończyła się z końcem II wojny światowej. Żołnierze Armii Czerwonej po wkroczeniu do miasta spalili go a wraz z nim przechowywane tam akta personalne mieszkańców od 1874 roku. Obywatele Sycowa utracili nieodwracalnie także archiwum miejskie, które było cennym źródłem wiedzy dla badaczy.”

To pierwsza z notatek, która pozwoli Wam przybliżyć burzliwe dzieje sycowskich budynków i miejsc, w których żyjemy do dzisiaj.

W załączeniu przedstawiamy Wam przedwojenne zdjęcia sycowskiego rynku w oryginalnej wersji i specjalnej rekonstrukcji kolorystycznej.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Hm 16.12.2023 07:49
Może by tak odbudować ratusz? I zamek? Kiedyś można było... Ile to trzeba dla Burmistrza...

mm 24.08.2023 15:28
Widać, że burmistrz Sycowa interesuje się historią miasta. Gratulacje.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: To Fakt!Treść komentarza: Kobiety wyzwolono . OK. Wyzwolono z szansy na życiowe szczęście? Młodych "wyzwolono" spod autorytetu rodziny, religii, szkoły robiąc z nich marionetki konsumpcjonizmu, marketingu korporacji a na smyczy prowadzą ich smartfony blokujące samodzielne myślenie! bez dobrostanu psychicznego jednostek i społeczeństwa !! A przecież istnieje inna droga ku ludzkiej pomyślności! Więcej takich aborcji, więcej zamordyzmu, więcej postów zw i Edmunda od Stakana a w Oleśnicy Trzaskowski przegra. Wy naprawdę chcecie by nasz Trzaskowski przegrał? Wróci wówczas ciemnota i zabobon?Data dodania komentarza: 25.04.2025, 09:43Źródło komentarza: Trzem osobom postawiono zarzutyAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: To demagogii wytłumacz to Ukraińcom aby nie zabijali Rosjan. Odwrotnie to samo. Tyłem teraz na objeździe po Turcji. I taki gostek co na codzien udaje wierzącego i twierdzi, że całe zło w Szwecji pochodzi od uchodźców zrobił praktyczne w Wielki Czwartek awanturę bo nie było mięsa. To ja ateista ze względów zdrowotnych staram się na wyjazdach rezygnować z mięsa na rzecz regionalnych warzyw i owoców. A on wierzący w wielki piątek oraz wielką sobotę wpieprzal mięso. W Tajlandii na objeździe był z księdzem. Tą samą wycieczkę oni nazwali pielgrzymką. Tak to działa. Gdyby wierzący w Polsce przestrzegali V przykazania to na polskich drogach nie zginęłoby ponad 157 tysięcy osób od 1992 roku. Amen. Skup się na pożegnaniu papieża Franciszka.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 07:17Źródło komentarza: Trzem osobom postawiono zarzutyAutor komentarza: WujekTreść komentarza: Ale cie boli ale cie boli...juz nie mozna wyzywac na forum od najgorszych używajc słów typu debil, kretyn. Deklarowac dokonywanie samosądów, nawoływac do zabijania...kłopot prawda? Ale screenshoty są . Nie martw się. Są.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 05:16Źródło komentarza: Trzem osobom postawiono zarzutyAutor komentarza: Precz z pełoTreść komentarza: Tylko Nawrocki!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 05:11Źródło komentarza: Trzem osobom postawiono zarzutyAutor komentarza: Nie strasz nid straszTreść komentarza: Ja tez chce przeprosin za wyzwiska i obelgii od ciebie. Mam pełno zrzutow ekranu. Gtoźby karslne też są tam uwiecznione. Czekam!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 04:49Źródło komentarza: Koncert z okazji Święta Konstytucji 3 MajaAutor komentarza: FsnnssTreść komentarza: Prędko do doktora!!!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 03:55Źródło komentarza: Koncert z okazji Święta Konstytucji 3 Maja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic