Niepokojąco rośnie liczba nastolatków sięgających po e-papierosy. Wiele osób nadal traktuje je jako bezpieczniejszą alternatywę dla zwykłych papierosów, zapominając, że taki sposób przyjmowania nikotyny jest również niebezpieczny dla zdrowia. Nikotyna wywiera negatywny wpływ na układ krążenia, podwyższając ciśnienie krwi, usztywniając naczynia krwionośnie i zwiększając wysiłek, któremu poddawane jest serce. Nie zapominajmy o tym, że nikotyna jest substancją psychoaktywną o bardzo silnych właściwościach uzależniających.
U młodych osób uzależnionych od nikotyny pojawić się może drażliwość, pogorszenie pamięci, problemy ze snem lub nauką, a także nawet zaburzenia emocjonalne i depresja. Użytkownicy e-papierosów narażeni są również na EVALI (z ang. E-Cigarette or Vaping- Associated Lung Injury ‒ EVALI), czyli ostre uszkodzenie płuc związane z używaniem e-papierosów i innych urządzeń elektronicznych do tzw. wapowania. Objawy ostrego uszkodzenia płuc związanego z używaniem papierosów elektronicznych to gorączka, duszność, kaszel, nudności i wymioty, rzadziej ból w klatce piersiowej, biegunka, ból brzucha, czasem także krwioplucie. Metodą zapobiegania chorobie jest nieużywanie e-papierosów.
Wakacje mogą być również okazją do pierwszych doświadczeń z innymi substancjami psychoaktywnymi, takimi jak ,,dopalacze”. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy przypomina, że nowe substancje psychoaktywne (NSP), tzw. ,,dopalacze” to często mieszanka nieznanych substancji, a ich przyjmowanie zawsze wiąże się z negatywnymi skutkami. Nowe substancje psychoaktywne (NSP) oferowane są w postaci liquidów do e-papierosa, proszku, kryształów, tabletek, kapsułek, impregnowanych bibułek czy suszu.
Takie produkty nie posiadają gwarancji składu i ilości substancji czynnej, a co istotne, mogą zawierać niezadeklarowane i niebezpieczne zanieczyszczenia, które zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych zatruć. Bezpośrednimi symptomami zażycia substancji psychoaktywnej mogą być szkliste oczy, nienaturalne źrenice (zwężone, rozszerzone bądź nieruchome).
Inne objawy po zażyciu ,,dopalaczy” to: nadmierne pobudzenie, halucynacje, urojenia, psychozy, bezsenność, brak łaknienia i pragnienia, nudności, światłowstręt, szczękościsk, zaburzenia pracy serca (arytmie), przyśpieszenie pracy serca (tachykardia), zwężenie naczyń krwionośnych, podwyższenie ciśnienia tętniczego, ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, duszność, a nawet zgon.
Nawet jednorazowe zażycie nieznanej substancji psychoaktywnej może spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia. Objawy zatrucia ,,dopalaczami” takie jak m.in. utrata przytomności, zaburzenia świadomości, zatrzymanie oddechu czy nadmierne pobudzenie psychoruchowe są bezwzględnymi wskazaniami do wezwania pogotowia ratunkowego. Pamiętaj, że osoba będąca pod wpływem substancji psychoaktywnej może zachowywać się agresywnie, a tym samym stanowić zagrożenie dla innych. Dlatego musisz też zadbać o własne bezpieczeństwo. Do czasu przybycia pogotowia udziel pierwszej pomocy przedmedycznej:
-
w przypadku utraty przytomności ułóż osobę nieprzytomną w pozycji bezpiecznej zapewniającej dopływ powietrza i ochronę przed zachłyśnięciem,
-
sprawdzaj oddech - patrz, słuchaj i staraj się wyczuć, czy poszkodowany oddycha prawidłowo,
-
nie pozostawiaj poszkodowanego samego,
-
jeżeli jest to możliwe ustal jakich substancji użył poszkodowany i przekaż tą informację personelowi medycznemu.
Gdzie szukać pomocy? Jeśli ktoś z twoich bliskich ma problem z uzależnieniem od narkotyków, może zgłosić się m.in. do poradni leczenia uzależnień, a także zadzwonić na telefon zaufania lub infolinię, na przykład:
-
800 800 605 - całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów ”Pomagamy”
-
116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
-
801 199 990 - Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki - Narkomania
Napisz komentarz
Komentarze