Ideą konkursu jest wyróżnienie utalentowanych uczniów I Liceum i podziękowanie im za pracowitość oraz umiejętność wykorzystywania swoich zdolności. Uzyskanie Nagrody Słowaka jest wynikiem całorocznych naukowych, bądź artystycznych osiągnięć uczniów. Nagrody przyznawane są w kategoriach: humanista, przyrodnik, sportowiec, artysta, wolontariusz, samorządowiec, Słowak dla klasy. Tradycyjnie też przyznajemy nagrodę specjalną dla Przyjaciela Liceum.
W uroczystości wzięli udział: pan Sławomir Kapica, Starosta Powiatu Oleśnickiego, pani Anna Bednarska, przedstawicielka Prezydium Rady Rodziców przy I LO, dr Zdzisław Wróblewski, pracownik Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, pani Marzena Helińska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnicy, pani Katarzyna Niesobska-Łacny, wicedyrektor szkoły.
Niezmiernie miło nam poinformować, że:
Za ogromne zaangażowanie i pasję w propagowaniu wiedzy, nieszablonowe i krytyczne przedstawianie zagadnień z obszaru nauk przyrodniczych oraz duże poczucie humoru i dystans do siebie oraz uczniów naszego Liceum Nagrodę honorową w kategorii Przyjaciel Szkoły otrzymuje pan dr Zdzisław Wróblewski, pracownik Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Pan doktor od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu naszej szkoły. W ramach współpracy z Wydziałem Biotechnologii prowadził cykliczne wykłady dla uczniów klas biologiczno-chemicznych, w których przedstawiał w przystępny i ciekawy sposób, najnowsze osiągnięcia w dziedzinie biotechnologii. Był pomysłodawcą i realizatorem cyklu zajęć „Licealiści liczą”. Włączył się do projektu „EkoAktywni w działaniu” prowadząc wykład „Biotechnologia dla człowieka i środowiska”, który przybliżył mieszkańcom Oleśnicy wykorzystanie procesów biotechnologicznych w ochronie przyrody. Zaangażował się w projekt „Repetytorium z biologii komórki” dedykowany uczniom przygotowującym się do matury oraz olimpiad i konkursów biologicznych. Niezwykle nowatorsko i ciekawie zapoznawał uczniów z budową i funkcją wybranych enzymów, wykorzystywanych w różnych procesach biotechnologicznych oraz przeprowadził warsztaty dotyczące katalizy enzymatycznej. Jako popularyzator projektów prozdrowotnych dał się nam poznać wygłaszając wykład pt. „Gorycz słodyczy”, którego celem było zwiększenie świadomości uczniów odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą.
Nagrodę w kategorii Humanista za konsekwentną pracę, która doprowadziła do ogromnych sukcesów otrzymują: Nadia Gazda z kl. IIIc i Maja Pluta z kl. IIIb.
Nadia Gazda jest uczennicą, która w tym roku szkolnym z sukcesami brała udział w wielu przedsięwzięciach. Uzyskała tytuł finalistki etapu centralnego w Olimpiadzie Wiedzy o Społeczeństwie. Dostała się do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o systemie III RP. Dotarła do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Prawie. Uzyskała mandat posła XXIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zajęła wysoką lokatę na etapie wojewódzkim w konkursie języka niemieckiego.
Maja Pluta w tym roku szkolnym po raz drugi obroniła tytuł laureatki i zajęła drugie miejsce w Olimpiadzie Wiedzy o Prawach Ucznia. Poza tym rywalizowała w etapie okręgowym Międzynarodowego Konkursu Neurologicznego Brain Bee 2023. Jest otwarta na nowe doświadczenia, brała udział w dwóch wymianach międzynarodowych: polsko-litewskiej oraz polsko- czeskiej. Z ogromnym zaangażowaniem pracuje w Samorządzie Uczniowskim.
Nagrodę w kategorii Sportowiec za reprezentowanie szkoły w grach zespołowych i indywidualnych starciach otrzymuje Hubert Pietrzak-Rogala z kl. IIId.
Hubert Pietrzak Rogala w tym roku szkolnym z sukcesami brał udział w wielu rywalizacjach sportowych. M.in. zajął III miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Koszykowej Chłopców, II miejsce w Finale Dolnego Śląska w Karate Olimpijskim w kategorii Kata ind. chłopców, III miejsce w Otwartym Międzynarodowym Pucharze Województwa Śląskiego w Karate Tradycyjnym.
Nagrodę w kategorii Przyrodnik, za robienie rzeczy ważnych, odważnych i nieoczywistych otrzymują Katarzyna Budek z kl. IIIb i Igor Misiaszek z kl. IVb.
Katarzyna Budek reprezentowała naszą szkołę w V edycji Olimpiady Wiedzy o Mózgu. W ramach Olimpiady Zdrowia PCK prowadziła akcję prozdrowotną na temat napojów energetycznych i ich wpływu na młody organizm. W tym celu założyła Instagram, stworzyła plakat, ulotki i prezentacje multimedialną. Dzięki swoim działaniom znacząco zwiększyła wiedzę młodych ludzi na temat zdrowego odżywiania.
Szczególną pasją Igora Misiaszka są nauki przyrodnicze. W tym roku szkolnym zakwalifikował się do centralnego etapu Olimpiady Ochrony Środowiska i Chemii Zrównoważonego Rozwoju. Jest także Finalistą X Dolnośląskiego Konkursu Drużynowego z Chemii. Otrzymał również stypendium za szczególne osiągnięcia w nauce.
Nagrodę w kategorii Wolontariuszka za bezgraniczną empatię, uczciwość i szczerość otrzymuje Maria Chirowska z kl. IIIa.
Marysia jest wolontariuszką w Związku Harcerstwa Polskiego, w hufcu Oleśnica. Pełni funkcję drużynowej 49 Środowiskowej Drużyny Harcerskiej „Fen”. W kwietniu 2023 roku otrzymała tytuł Przybocznej Roku w plebiscycie Sudecka Iskra, w konkursie wyłaniającym najaktywniejsze osoby w Międzyhufcowym Zespole Kadry Kształcącej „Kuźnia”. Pracowała również jako wolontariuszka 31 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cały czas doskonali swoje umiejętności. W 2023r. ukończyła kursy organizowane przez Związek Harcerstwa Polskiego: „Kurs liderów harcerskich” oraz Kurs Przewodnikowski „Cztery Żywioły”.
Nagrodę w kategorii Artystka za ogromną muzykalność, wrażliwość i nieprzeciętną radość tworzenia otrzymuje Julia Leśniowska z kl. IIId.
Julia w tym roku szkolnym zajęła II miejsce w XX Powiatowym Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej oraz II miejsce w V Powiatowym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej.
Nagrodę w kategorii Samorządowiec za kierowanie się troską o jakość i przyszłość naszego środowiska otrzymuje Michał Kiraga z kl. IVc.
Michał Kiraga w bieżącym roku szkolnym pełnił funkcję Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Pracował na rzecz szkoły oraz środowiska lokalnego. W ramach pracy na rzecz szkoły zorganizował dni tematyczne. Promował udziału w akcjach charytatywnych. Reprezentował szkołę na Konsultacjach Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji i Nauki. Wykazał się również pracą na rzecz środowiska lokalnego, m.in. reprezentował oleśnicką młodzież na Dolnośląskim Forum Młodzieży oraz podczas miejskich obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Był promotorem akcji Podaruj misia dzieciom z Przylądka Dobrej Nadziei. Działał jako wolontariusz podczas Oleśnickiego Jarmarku Wspaniałości. Reprezentował uczniów podczas miejskich obchodów wielu uroczystości. Sprawuje funkcję Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta Oleśnicy oraz Przewodniczącego Komisji ds. Ekologii i Przewodniczącego Komisji ds. Promocji. Reprezentował oleśnicką młodzież na Młodzieżowym Kolegium Samorządności oraz podczas wyjazdu studyjnego do Europarlamentu.
Nagrodę w kategorii Słowak dla klasy otrzymuje Klasa Ib.
W tym roku szkolnym uczniowie klasy Ib chętnie angażowali się w organizację apeli i uroczystości szkolnych, brali udział w akcjach charytatywnych organizowanych przez szkołę i inne instytucje, aktywnie włączali się w dni tematyczne i wydarzenia organizowane przez SU. Codzienną pracowitością godnie reprezentowali szkołę, biorąc udział w konkursach i osiągając wysokie wyniki w nauce. Poza tym uczniowie tej klasy współtworzyli Dyskusyjny Szkolny Klub Filmowy. Nieustannie proponują filmy, dbają o dobrą atmosferę i żywą dyskusję w trakcie spotkań. Zainicjowali również projekt „I LO uskrzydla”.
Podczas uroczystości wyróżnione zostały dwie inicjatywy, których celelm jest promowanie talentów naszych uczniów. Są to: „Galeria na Kracie” oraz „ILO uskrzydla”.
„Galeria na Kracie”– wyjątkowe miejsce w naszej szkole, bardzo osobiste, pełne piękna, w którym artyści – nasi uczniowie, mają możliwość zaprezentowania swojej twórczości. A my możemy podziwiać ich kreatywność i pasję. Pierwszy wernisaż wystawy odbył się w lutym 2022 roku. Logotyp „Galeria na Kracie” został wykonany przez Oliwię Fischer z klasy IId. Od tego czasu swoje prace zaprezentowali: Michalina Blachnicka, kl. IId, Katarzyna Orlikowska IIIa, Maja Lewicka IIIc, Michał Kiraga i Filip Żyła z kl. IVc, Julia Kosiołowicz z kl. IVd i Piotr Jopek z kl. IVb, oraz Jagoda Bartecka, Karolina Prymas, Amelia Sokołek i Katarzyna Tomczuk z klasy IIId. Fotografem wernisaży był Filip Fior z kl. Ic. Kuratorem „Galerii na Kracie” jest pani Katarzyna Wyżyn, która wkłada mnóstwo serca w przygotowanie każdej wystawy.
Drugim przedsięwzięciem jest projekt „I LO uskrzydla” zainicjowany przez klasę 1b wraz z wychowawczynią p. Dorotą Siemaszko- Babij. Pomysłodawczynią muralu była Agnieszka Potyrała. Agnieszka także razem z Liwią Pieprzycką pomalowały skrzydła i wykonały napis nad skrzydłami. Natomiast sfinalizowanie projektu odbyło się dzięki wsparciu państwa Katarzyny i Andrzeja Froniów. Dziękujemy również państwu Katarzynie i Mariuszowi Pieprzyckim oraz państwu Annie i Piotrowi Potyrałom.
Uroczystość uświetnił program artystyczny przygotowany przez panią Justynę Krupkę. Wielkie brawa należą się: Julii Rozdolskiej (IIIc), Franciszkowi Skibie (Ib), Markowi Doskockiemu (2a), Mikołajowi Kwietniowi (2a), Leonardowi Balińskiemu (2c), Julii Leśniowskiej (IIId) i Aleksandrze Dudek (IIc), Aleksandrowi Zawadzkiemu (IIc), Sarze Palicy (IIIc), Oliwii Szczepańskiej (IIc), Weronice Habrych (IIc) i Kamilowi Plaskocie (IId).
Napisz komentarz
Komentarze