Sezon rowerowy trwa w najlepsze, pogoda sprzyja nie tylko rowerowym wycieczką, ale dla wielu mieszkańców rower stał się ponownie środkiem komunikacji. Dlaczego zatem "OLBIKE" czyli oleśnicki rowery miejsk wciąż nie funkcjonuje? Nie wiadomo, przynajmniej oficjalnie nie podano żadnej informacji.
Ostatni komunikat Urzędu Miasta wydał w kwietniu informując, że planowane jest uruchomianie rowerów w długi weekend majowy. Komunikat okraszony zdjęciem burmistrza podpisującego nową umowę z operatorem miał być pozytywnym akcentem startującego wówczas sezonu. Jak się jednak okazuje, choć mamy już niemal połowę maja to stacje rowerów miejskich wciąż stoją puste i próżno tam szukać jednośladów.
Nie wiem, w czym tkwi problem i dlaczego systemu jeszcze nie uruchomiono. Warto podkreślić, że w ofercie operator (konsorcjum firm Orange Polska i Roovee) gwarantował świadczenie usługi już od 1 kwietnia 2023 roku. W wielu miastach w Polsce rowery ruszyły właśnie już kwietniu, a nawet marcu. Jest to racjonalne rozwiązanie, bowiem z rowerów korzystają m.in. uczniowie dojeżdżający do szkół. W Oleśnicy stacje rowerowe są przy SP nr 8, przy II LO, przy MOKiS (blisko SP nr 3). Natomiast uruchomienie systemu dopiero w czerwcu, a tak prawdopodobnie będzie jest po prostu spóźnione.
Według zawartej umowy miasto zapłaci operatorowi systemu kwotę 833 tysiące złotych za świadczenie usługi przez za okres 21 miesięcy (ryczałtowo 39,698 zł miesięcznie). Kto decyduje kiedy system zostanie uruchomiony. Domyślam się, że decyduje płatnik czyli miasto Oleśnica, w którego imieniu umowę podpisał burmistrz. Dlaczego więc wciąż rowerów nie ma? Nie wiem, dlatego w sprawie nieczynnego systemu rowerów miejskich złożyłem dziś zapytanie do burmistrza.
Przypomnę, że system miał być też rozszerzony o dodatkowe stacje m.in. o stację przy dworcu PKP. O tym sukcesie i nowych stacjach jeszcze w lutym br. informowali politycy Platformy Obywatelskiej, której radny składał w tej sprawie interpelację. Jak się finalnie okazało dodatkowe stację może i będą, ale dopiero za kilka lat tj. po ukończeniu remontu dworca PKP. Jak wiemy remont dworca wciąż jest w fazie projektowania, a bardzo optymistyczna data zakończenia remontu to 2026 rok. Znając realia jest to mało prawdopodobne. Zatem do dyspozycji oleśniczan wciąż pozostanie 58 rowerów rozlokowanych na 8 stacjach rowerowych.
Ogólnie wdrożenie systemów rowerów miejskich oceniam pozytywnie, choć jest to dość istotny wydatek w budżecie miasta, to system w Oleśnicy cieszy się popularnością, oczywiście pod warunkiem, gdy działa. O wprowadzenie rowerów miejskich w naszym mieście, jako radny interpelowałem jeszcze w 2015 roku. Wówczas system był bardzo drogi i dedykowany dla większych miast. W kolejnych latach na rynku pojawiło się kilku nowych, nieco tańszych operatorów, w tym konsorcjum firm Orange Polska i Roovee, co umożliwiło wdrożenie systemu również w Oleśnicy.
Napisz komentarz
Komentarze