Urządzenia nalewczo-odbiorcze, nazywane również napełniająco-opróżniającymi, wykorzystywane są przez branże transportu lądowego i morskiego od lat. Ich skuteczność zależy od parametrów takich jak między innymi: jakość wykonania, poziom zaawansowania zastosowanych technologii, a także łatwość montażu i demontażu oraz odporność na działanie warunków zewnętrznych. O jakości i bezpieczeństwie urządzeń nalewczo-odbiorczych świadczą normy, jakie muszą spełnić, a także certyfikaty.
Zastosowanie urządzeń nalewczo-odbiorczych
Urządzenia nalewczo-odbiorcze pełnią ważną rolę w przemyśle morskim oraz lądowym, kiedy do prac transportowych wykorzystywane są cysterny. UNO służą wsparciu transferowania różnego typu substancji z jednego zbiornika do innego przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa i jednocześnie ułatwiają prace przesyłowe, automatyzując je.
Urządzenia nalewczo-odbiorcze dostrzeżemy zarówno na statkach, w portach, na kolei, w fabrykach, magazynach, a nawet w gospodarstwach rolnych!
Jak dzielimy urządzenia nalewczo-odbiorcze?
Jako że urządzenia napełniająco-opróżniające znajdują swoje zastosowanie w wielu procesach przemysłowych, wyróżniamy kilka ich rodzajów:
- przewody przeładunkowe, które składają się ze złączy, węży elastycznych oraz specjalnych zakończeń,
- ramiona przeładunkowe, które wspomagają transfer substancji na nietypowych, wymagających instalacjach,
- ramiona przeładunkowe dla portów morskich (a także ich pełna infrastruktura, czyli instalacje i systemy przeładunkowe), których rolą jest transferowanie substancji z cystern i statków w transporcie morskim,
- a także inne jednostki maszynowe oraz różnego rodzaju węże przemysłowe, wspierające przesył substancji.
Urządzenia nalewczo-odbiorcze często wspomagane są poprzez profesjonalne systemy uziemienia, które monitorują postęp transferu i zapobiegają przepełnieniu zbiorników. Jednym z najlepszych systemów uziemienia na rynku jest system SLA-S-Y.
Co więcej – również zbiorniki wzbogacane są o ulepszenia technologiczne, dzięki którym transfer substancji jest łatwiejszy i bezpieczniejszy. W kontekście wyposażenia zbiorników możemy mówić przede wszystkim o pływających rurach ssących czy zbieraczach powierzchniowych.
Warto również podkreślić, że przy instalacjach bardziej skomplikowanych, kiedy dostęp do wlotów zbiorników jest utrudniony, wykorzystuje się specjalne platformy oraz schody składane, umożliwiające bezpieczne dojście do pojazdów i urządzeń.
Trzeba przy tym pamiętać, że niektóre z powyższych urządzeń będą zróżnicowane pod względem budowy czy zastosowanego materiału, zależnie od ich przeznaczenia, rodzaju przesyłanych substancji czy warunków pracy (np. w niskich lub wysokich temperaturach).
Nowoczesne urządzenia nalewczo-odbiorcze gwarancją bezpieczeństwa!
Poza kwestiami technicznymi, związanymi z automatyzacją pracy i uproszczeniem procesów transportowo-przesyłowych, nowoczesne urządzenia nalewczo-odbiorcze stanowią gwarancję bezpieczeństwa wszędzie tam, gdzie transfer dotyczy substancji i materiałów, zagrażających zdrowiu i życiu ludzi oraz bezpieczeństwu otoczenia (tak naturalnego, jak i roboczego).
Należy podkreślić, że procesy przesyłowe obarczone są ryzykiem wycieków, rozprężeń, zmian ciśnieniowych i tym podobnych, które mogą skutkować przedostaniem się transferowanych substancji do środowiska. UNO, spełniające wymagane normy i reprezentujące nowoczesne technologie, owo ryzyko niwelują.
W kontekście nowoczesnych urządzeń napełniająco-opróżniających warto polegać na sprawdzonych dostawcach i producentach, którzy cieszą się uznaniem w branży. Jednym z nich jest MMR Group MediaTransfer, który dystrybuuje między innymi ramiona przeładunkowe, , systemy kontroli uziemienia SLA-S-Y, schody składane, a także oryginalne części zamienne do maszyn nalewczo-odbiorczych.
Napisz komentarz
Komentarze