Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 16 maja 2025 07:09
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Reprezentantki Szkoły Podstawowej nr 2 w Sycowie z wizytą w Malsch

Tak realizowany jest element projektu Erasmus+ realizowanego w Szkole Podstawowej nr 2 w Sycowie.
Reprezentantki Szkoły Podstawowej nr 2 w Sycowie z wizytą w Malsch

Reprezentantki Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Sycowie: dyrektor Edyta Ptak i nauczycielki Katarzyna Suska, Renata Domal przebywały w Malsch w Badenii Wirtembergii. Był to kolejny wyjazd kadry pedagogicznej na tzw. Job shadowing, czyli obserwowanie pracy nauczycieli w innych krajach w ramach uzyskanej w 2021 roku akredytacji w programie Erasmus+. Szkoła może pochwalić się już pobytem pracowników w Portugalii, we Włoszech oraz w Chorwacji. W najbliższym czasie planowane są także wyjazdy do Grecji, Hiszpanii, Słowenii i na Węgry. W ramach projektów w programie Erasmus+ organizowane są także wymiany uczniowskie. W tym obszarze szkoła realizowała projekt w Portugalii, a już niebawem dzieci wyruszą do Włoch oraz Chorwacji. 

Wyjazd do Malsch był szczególnie ważny, gdyż jest to miasto partnerskie dla Sycowa i od lat podejmowano próby nawiązania współpracy pomiędzy szkołami z obu miast. Nauczycielki przez pięć dni uczestniczyły w pracy kolegów i koleżanek ze szkoły Hans-Thoma-Gemeinschaftsschule. Zapoznały się z tamtejszym systemem edukacji, wyposażeniem i zapleczem placówki, nawiązywały nowe znajomości oraz doskonaliły język niemiecki i angielski w praktyce. Obserwowały zajęcia z matematyki, biologii, chemii, fizyki, geografii oraz edukacji wczesnoszkolnej. Uczestniczyły w przygotowaniach do zajęć oraz w spotkaniu informacyjnym dla rodziców.

Realizacja tej mobilności pozwoliła na zwiększenie poziomu kompetencji zawodowych nauczycielek w zakresie nowoczesnych metod dydaktycznych, realizowania zajęć, oceniania jak również kierowania placówką.

Popołudniami nauczycielki poznawały najbliższą okolicę Malsch oraz jej walory przyrodnicze. Miały okazję zobaczyć bajeczne Góry Schwarzwald. Udały się także na wycieczkę do Strasburga, gdzie mogły podziwiać budynki urzędów Unii Europejskiej. Mogły skosztować regionalnej kuchni oraz zobaczyć przygotowania do tzw. Fasching, czyli hucznego zakończenia karnawału.

Nic nie uczy bardziej jak obserwowanie innych, wyciąganie wniosków i zastosowanie ich we własnej pracy. Po tygodniowym pobycie nauczycielki z głowami pełnymi pomysłów wróciły do Sycowa. Pomału wcielają zaczerpnięte z zaprzyjaźnionej szkoły rozwiązania, bo jak powiedział Benjamin Franklin, „inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski”.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic