Kto może otrzymać rozwód w kościele katolickim?
Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta: nikt. W kościele katolickim nie ma bowiem rozwodów, ponieważ sakrament małżeństwa jest nierozerwalny. Dlatego w prawie kanonicznym zamiast „rozwodu” sąd orzeka „nieważność małżeństwa”. Wbrew pozorom to zasadnicza różnica, ponieważ w tej sytuacji zakłada się, że małżeństwo według prawa kościelnego nigdy nie istniało. Co za tym idzie, powód (czyli małżonek składający pozew) musi udowodnić, że sakrament był nieważny od samego początku, tzn. w chwili zawarcia.
Jak długo trwa proces kościelny o nieważność małżeństwa?
W sądach świeckich rozwód za porozumieniem stron można uzyskać już na pierwszej rozprawie, z kolei rozwód z orzeczeniem o winie to kwestia 3-4 rozpraw, przy czym na każdą rozprawę czeka się co najmniej 3 miesiące. Tak więc w przypadku zgodności małżonków wyrok można usłyszeć już po kilkunastu tygodniach od złożenia pozwu.
Tymczasem „rozwód kościelny” wymaga znacznie większej cierpliwości. Cała procedura zajmuje na ogół 2-3 lata, a w bardziej skomplikowanych przypadkach sąd może ogłosić wyrok nawet po 5 latach od złożenia skargi powodowej. Co istotne, wyrok wcale nie musi być pozytywny - kolegium sędziów może zagłosować przeciwko stwierdzeniu nieważności małżeństwa. Dodatkowo od wyroku sądu kościelnego przysługuje odwołanie - mogą to zrobić małżonkowie lub odpowiednik prokuratora, czyli Obrońca Węzła Małżeńskiego.
Czy kancelaria kanoniczna może przyspieszyć proces kościelny?
Skorzystanie z usług kancelarii prawniczej z pewnością usprawni całą procedurę. W jaki sposób? Otóż specjalista od rozwodów kościelnych pomaga klientowi na każdym etapie: począwszy od przygotowania skargi powodowej i pozostałej dokumentacji, przez przesłuchania w sądzie, aż po ewentualne odwołanie od wyroku lub uchylenie klauzuli zakazującej ponowne zawarcie małżeństwa. Klient nie musi więc tracić czasu na zapoznanie się z Kodeksem Prawa Kanonicznego oraz przepisami obowiązującymi w danej diecezji.
Doświadczona kancelaria kanoniczna daje również gwarancję uniknięcia błędów proceduralnych, które mogłyby opóźnić cały proces lub doprowadzić do uzyskania niekorzystnego wyroku. Ponadto adwokat kościelny ma więcej możliwości niż sam powód - może zadawać pytania podczas przesłuchań stron i świadków oraz ma pełny dostęp do dokumentacji sądowej. Wszystko to niewątpliwie może mieć korzystny wpływ na czas trwania procesu kościelnego.
Specjalista od rozwodów kościelnych według skróconej procedury
Jeżeli małżonkom bardzo zależy na czasie, warto poszukać adwokata kanonicznego, który ma doświadczenie w tzw. szybkim rozwodzie kościelnym. Jest to skrócona procedura wprowadzona przez Papieża Franciszka w 2015 roku, którą można zastosować tylko w wyjątkowych i określonych przypadkach, takich jak m.in. brak wiary, aborcja czy bezpłodność. Należy również przedstawić dowody, które dobitnie wskazują na nieważność sakramentu - sprawa nie może być zatem niejasna czy skomplikowana. Postępowanie w procesie skróconym może trwać 45 dni, jednak w praktyce procedury często trwają dłużej.
Gdzie zwrócić się w sprawie tzw. rozwodu kościelnego? Pomoc prawną w tym zakresie zapewnia kancelaria kanoniczna Pani Magdaleny Wojdały, adwokat kościelnej z kilkunastoletnim doświadczeniem w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Żeby umówić się na konsultację, można udać się do siedziby kancelarii pod adresem ul. Dąbrowskiego 20 lok. 2 w Krakowie lub do oddziału w Katowicach przy ulicy Kotlarza 10b.
Pani Magdalena Wojdała zapewnia konsultacje online dla klientów z każdej diecezji w Polsce. Wystarczy skontaktować się:
-
za pomocą telefonu: 515 293 236
-
poprzez e-mail: [email protected]
-
wypełniając formularz na stronie internetowej: https://kancelariawojdala.pl/kontakt-z-nami/
Napisz komentarz
Komentarze