Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego realizuje ustawowe zadania mające na celu poprawę bezpieczeństwa przy pracach rolniczych. Jednym z wielu działań realizowanych przez KRUS są kampanie prewencyjne mające na celu wyeliminowanie zagrożeń wypadkowych w gospodarstwie rolnym.
Najnowsza kampania ogłoszona pod hasłem BEZPIECZNIE Z NIEBEZPIECZNYMI SUBSTANCJAMI zainaugurowana została w 2023 roku i ma na celu upowszechnianie wśród mieszkańców wsi wiedzy o zagrożeniach związanych z transportem, magazynowaniem i stosowaniem substancji niebezpiecznych w gospodarstwie rolnym, np. środków ochrony roślin, nawozów, paliw itp., a także sposobach ochrony środowiska naturalnego.
W jaki sposób minimalizować ryzyko wystąpienia wypadku przy pracy rolniczej, czy choroby zawodowej?
Zachęcamy do wykonania listy kontrolnej dedykowanej dla w/w kampanii prewencyjnej, dzięki której samodzielnie można zidentyfikować zagrożenia występujące w gospodarstwie rolnym oraz podjąć odpowiednie kroki w celu ich wyeliminowania.
Lista kontrolna zawiera pytania określające zagrożenia:
Odpowiadając TAK w poszczególnych pozycjach wykazu można przyjąć, że stosujemy się do zasad prawidłowego stosowania i magazynowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych substancji,
np. środków ochrony roślin, nawozów, paliw itp. oraz popularyzowania zasad ochrony środowiska naturalnego.
10 ZASAD BEZPIECZNEGO STOSOWANIA NIEBEZPIECZNYCH SUBSTANCJI:
-
Pozyskuj niebezpieczne substancje zgodnie z prawem, z legalnych źródeł.
-
Zapoznaj się z etykietą produktu i stosuj się do zamieszczonych tam zaleceń.
-
Magazynuj niebezpieczne substancje zgodnie ze wskazaniami producentów i dostawców, w odpowiednich miejscach i na właściwym podłożu, z dala od źródeł wody, oddziaływania skrajnych temperatur, promieni słońca i opadów atmosferycznych.
-
Oznakuj miejsca przechowywania niebezpiecznych substancji.
-
Ogranicz dostęp do niebezpiecznych substancji osobom postronnym, np. dzieciom.
-
Wykorzystuj niebezpieczne substancje zgodnie ze wskazaniami i w dawkach zalecanych przez producenta.
-
Stosuj środki ochrony indywidualnej podczas kontaktu z substancjami niebezpiecznymi.
-
Po użyciu niebezpiecznych substancji zutylizuj ich resztki wraz z opakowaniem zgodnie z instrukcją.
-
Informuj osoby postronne o miejscach, w których zastosowano niebezpieczne preparaty.
-
Poznaj zasady postępowania na wypadek przypadkowego spożycia, kontaktu oraz zatrucia niebezpieczną substancją.
Stosowanie się do powyższych zasad oraz eliminowanie zagrożeń występujących w środowisku pracy i życia rolnika minimalizuje ryzyko zaistnienia wypadku i wpływa na poprawę bezpieczeństwa na wsi.
Listy kontrolne do wszystkich ogłoszonych przez KRUS Kampanii Prewencyjnych dostępne są na stronie internetowej KRUS pod pod adresem.
Materiały prewencyjne oraz szczegółowe informacje dotyczące działalności KRUS dostępne są na stronie internetowej KRUS oraz w Placówce Terenowej KRUS w Oleśnicy, ul. Lwowska 31, gdzie można również uzyskać wsparcie merytoryczne pracownika ds. prewencji.
Napisz komentarz
Komentarze