Każdy pojazd uczestniczący w ruchu drogowym wyposażony musi być w odpowiednie oświetlenie. Dotyczy to także maszyny rolniczej, której konieczność posiadania wymaganych lamp regulują precyzyjne przepisy. Brak właściwych świateł nie tylko wiąże się ze stwarzaniem niebezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale także z możliwością otrzymania wysokiego mandatu. Jakie są zatem obowiązkowe lampy do ciągnika?
Jakie maszyny przyłączyć możemy do traktora?
Ciągnik to szczególny rodzaj pojazdu, mający szerokie zastosowanie w rolnictwie. Wykorzystywany jest w gospodarstwach rolnych do przeprowadzania prac polowych. Do traktora przyłączyć możemy maszyny, które nie posiadają własnego napędu bądź silnika – np. przyczepę, pług, opryskiwacz, rozrzutnik obornika bądź siewnik. Ciągnik wykorzystywany jest również do obsługi komunalnej miast. Idąc za Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, w którym zawarte są informacje odnośnie wyposażenia i warunków technicznych pojazdów będących czynnymi uczestnikami ruchu drogowego, ciągniki muszą posiadać sprawne oraz zgodne z przepisami oświetlenie zewnętrzne. Zastosowanie odpowiednich lamp sprawia, że maszyna rolnicza jest bardzo dobrze widoczna na drodze.
W jakie oświetlenie wyposażony musi być ciągnik?
Podstawowe lampy do ciągnika, które każdy traktor musi posiadać, zaliczają się: światła mijania do jazdy dziennej (jeżeli maszyna rolnicza przekracza prędkość 10 km/h), lampa stopu (stosowana w momencie hamowania), kierunkowskazy z przodu oraz tyłu, światła pozycyjne z przodu i tyłu, światła awaryjne, światła odblaskowe z przodu oraz tyłu, oświetlenie tablicy rejestracyjnej, światła obrysowe przednie i tylne (jeżeli ciągnik jest szerszy niż 2,1 m) odblaski boczne (jeżeli maszyna rolnicza jest dłuższa niż 6,5 m). Właściciel traktora uzupełnić może swój pojazd w oświetlenie do ciągnika dodatkowe – światło błyskowe w kolorze pomarańczowym, lampy cofania, światła przeciwmgielne tylne, szperacze, oświetlenie wokół maszyny rolniczej.
W oświetlenie do ciągnika zaopatrywać się należy u sprawdzonego sprzedawcy – np. Mykamar. Kupując wyposażenie tego typu w pewnym miejscu, otrzymujemy gwarancję, iż dostarczone nam lampy wykonane będą z wysokiej jakości materiałów. Solidne tworzywa odporne są na działanie czynników zewnętrznych – np. niekorzystnych warunków atmosferycznych (deszczu, gradu, śniegu, wiatru, ekstremalnych temperatur). W gospodarstwach rolnych ciągniki narażone są na wysoką eksploatację. Wytrzymałe akcesoria minimalizują potrzebę ciągłej wymiany uszkodzonych części.
Napisz komentarz
Komentarze