Okna narożne – królestwo za światło!
Mówiąc o oknach narożnych, mamy na myśli oczywiście komplet stolarki okiennej montowany w narożniku budynku. Taki projekt sprawia, że do środka dostaje się jeszcze więcej naturalnego światła. Imponuje również szerokokątny widok na ogród, taras czy horyzont. Wyróżniamy dwa typy przeszkleń: okna narożne ze słupkiem i bez słupka. W pierwszej wersji profile okien łączy się za pomocą betonowego lub metalowego słupka. Innymi słowy, okna spotykają się w niezależnym punkcie konstrukcyjnym, a ich profile nie dotykają się. Inaczej jest w przypadku okien bez słupka. Tutaj mamy do czynienia z sytuacją, w której pakiety szybowe spotykają się w narożniku i są do siebie przyklejone specjalnym spoiwem. W obu wersjach najczęściej okna łączą się pod kątem 90⁰, choć coraz częściej nie jest to regułą.
Dlaczego ludzie wybierają okna narożne ze słupkiem?
Okna narożne bez słupka (klejone) prezentują się naprawdę efektownie. Nic dziwnego, że można je spotkać w wielu nowoczesnych projektach, czerpiących z najnowszych trendów architektonicznych. Gdyby w grę wchodziła wyłącznie estetyka, okna klejone z pewnością wyparłby z rynku okna narożne ze słupkiem. Tak nie jest i zapewne nie będzie jeszcze przez dłuższy czas. Dlaczego? Oba typy okien różnią się pod kilkoma względami – sposób łączenia pakietów szybowych to tylko jeden z wyróżników. Okna bez słupka cechują się gorszym współczynnikiem termoizolacyjności, który ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia utrzymania pożądanej temperatury wewnątrz budynku. Im więcej ciepła ucieka na zewnątrz przez okna (i nie tylko), tym wyższe rachunki za ogrzewanie i klimatyzację. Okna narożne ze słupkiem lepiej izolują, a tym samym są bardziej funkcjonalne i ekonomiczne. Idźmy dalej. Drugą ważną różnicą między opisywanymi rodzajami stolarki okiennej jest to, że okna klejone nie mogą być otwierane, podczas gdy okna ze słupkiem dają taką możliwość. To oczywisty atut po stronie tych drugich. Otwieranie okien podwyższa ich ergonomię na co dzień (wietrzenie) i od święta (mycie okien).
Okno narożne ze słupkiem – wady
Z powyższego wynika, że okno ze słupkiem ma dwie znaczące przewagi nad klejonym. Aby zachować obiektywizm, trzeba się przyjrzeć również mankamentom tego konceptu. Wśród wad okien narożnych ze słupkiem producenci wymieniają fakt, że sam słupek ogranicza nieco pulę światła wpadającego do środka, a także niszczy panoramiczny widok, który oferują klejone pakiety szybowe. Warto pamiętać, że okna narożne (w obu wersjach) są droższe od standardowych, a i czas oczekiwania na narożną stolarkę okienną jest dłuższy. Porównując okna narożne do standardowych, trzeba mieć na uwadze to, że duże przeszklenia zbiegające się w rogu domu pociągają za sobą konieczność posiadania konkretnego planu aranżacyjnego. Przestrzeń znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie przeszkleń powinna korespondować z oknami, by móc wydobyć z nich pełnię potencjału. Okno narożne może „zabrać” kilka metrów kwadratowych z pomieszczenia, w którym zostanie wstawione – nie można przy nim postawić komody, biurka czy regału.
Atuty okien narożnych ze słupkiem
Co sprawia, że mimo to inwestorzy chętnie decydują się na okna narożne ze słupkiem? Mają one bowiem szereg zalet, dzięki którym górują nad oknami tradycyjnymi i narożnymi bez słupka. Okna ze słupkiem mają lepsze parametry izolacyjne, są wytrzymalsze i tańsze od klejonych. Co więcej, mogą występować także w wersji otwieranej, co podnosi ich funkcjonalność. Znacznie lepiej doświetlają pomieszczenie niż zwykłe okna. Pozwalają cieszyć się pięknym widokiem na zewnątrz, optycznie powiększają przestrzeń, a bryle budynku dodają wrażenia lekkości. Do tego wszystkiego nieźle się prezentują, niezależnie od tego, po której stronie okna stoimy. Dodajmy, że okna ze słupkiem wpisują się w aktualne trendy, a do tego są uniwersalne – pasują do różnych stylów architektonicznych i mogą być montowane w różnych pomieszczeniach (salon, sypialnia, kuchnia, gabinet).
Kiedy warto zainwestować w okna narożne ze słupkiem?
Opisywane rozwiązanie ma swoje wady i zalety (jak każde w budownictwie), które należy porównać przed podjęciem decyzji o wyborze stolarki okiennej do swojego wymarzonego domu. Istnieją sytuacje, w których okno narożne będzie sugerowanym rozwiązaniem, a jego ewentualne mankamenty ustąpią miejsca zaletom. Z pewnością jest to dobry pomysł dla posiadaczy dużej działki i pięknego ogrodu. Dzięki oknom narożnym możemy podziwiać swoje włości w pełnej okazałości. Kiedy dom stoi na widokowej parceli, z której rozpościera się niebotyczny widok na las, góry czy jezioro, to z całą pewnością też jest to opcja godna przemyślenia. Przy tego typu inwestycji pod uwagę należy wziąć kierunek świata, na który mają wychodzić okna – będzie to rzutowało na widoki, stopień nasłonecznienia, ale także wpadanie do środka irytujących promieni intensywnego, zachodzącego słońca latem. Okna narożne ze słupkiem lub bez świetnie się prezentują i pozwolą wyróżnić się na tle innych budynków. Tak więc jeśli cenisz sobie kontakt z naturą, modne stylizacje i przywiązujesz wagę do dekoracyjnych detali, to rozwiązanie jest dla Ciebie.
Napisz komentarz
Komentarze