Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 18 maja 2025 09:40
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Każdego dnia 3 osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone HIV

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy przypomina:
  • Źródło: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy
Każdego dnia 3 osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone HIV

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem zakażeń HIV / AIDS oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi chorobą. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie. 


HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie.

W 2021 roku: 38 400 000 osób żyło z HIV; 650 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV; wykryto 1 500 000 nowych zakażeń HIV; 28 700 000 osób dorosłych żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.

Statystycznie każdego dnia 3 osoby w Polsce dowiadują się o zakażeniu. Szacunki mówią o około 30% osób zakażonych, które są nieświadome faktu swojego zakażenia, a więc mogą  zakażać innych.  HIV może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat.

W naszym kraju, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2021 r. zakażenie HIV stwierdzono u 27 552 osób. Ogółem odnotowano 3 868 zachorowań na AIDS. 1 448 chorych zmarło.
W połowie listopada 2022 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było ok. 18 tys. pacjentów, w tym 181 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach Rządowego Programu Polityki Zdrowotnej pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022–2026”.


Wiele osób myśli, że problem zakażeń HIV (i innych przenoszonych drogą płciową) dotyczy jedynie wybranych grup społecznych: osób stosujących narkotyki, świadczących usługi seksualne czy osób homoseksualnych. A to nieprawda! Dotyczy on każdego, kto rozpoczął życie seksualne.  Często nie wiemy, jaką przeszłość seksualną  miał nasz partner, czy chociaż raz w życiu nie miał kontaktu seksualnego z osobą, która mogła być zakażona HIV. Wciąż niewiele osób wie, że test w kierunku HIV można wykonać anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD). W każdym województwie działa przynajmniej jeden taki punkt, w większości możliwe jest również wykonanie testów w kierunku HCV i kiły. Ich lista znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/pkd/


1 grudnia zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS poprzez przypięcie do ubrania lub/i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (media społecznościowe, strona internetowa) Czerwonej Kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich rodzinami/ bliskimi. 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Dolnoślązak 02.12.2022 11:24
Jedynie wstrzemięźliwość wierność gwarancja,prawie zawsze jest tak że osoba która zarazic chce inna wie że jest nosicielem trzeba być złym jak rtęciotusk i pochodna spędu by zarażać inną osobę,tylko jedno przykazanie przestrzegac a będzie dobrze lecz i z tym jest problem, chęć by pamiętać o tym,NIE CZYN DRUGIEMU CO TOBIE NIE MILE, nie będzie tyle zła,nie oświeconym ale nawiedzonym podpowiadam że kondon nie jest gwarancją,lecz każdy decyduje sam,
R†P 02.12.2022 11:00
Wzrost zakażeń w przedziale wiekowym 50+. Często do ryzykownych kontaktów seksualnych dochodzi w sanatoriach. Pod uwagę należy brać także parafie, gdzie jak wiadomo ksiądz może mieć kilka partnerek seksualnych, a nie może używać prezerwatyw.
Zbyszek 01.12.2022 14:44
Jak postulowano aby na wzór dziewczynek mających dostęp do po podpasek w ubikacjach szkolnych wyłożono prezerwatywy dla chłopców to zaczęły się pozdrowienia płynące z dziwnego miłosierdzia.
jajko 01.12.2022 16:36
prezerwatywy w męskiej ubikacji dla chłopcow.... vs podpaski bo potrzeba fizjologiczna dziewczat. swoja droga w szwecji są podpaski i jakos nikt sie nie skarzy
Szkoda 01.12.2022 14:05
Mamy zakaz edukacji seksualnej, można promować picie wódki, słynni ludzie w internecie reklamują alkohol, ale nie można mówić o używaniu prezerwatyw i regularnych darmowych badaniach profilaktycznych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic