„Naród, który mało czyta, mało wie. Naród, który mało wie, podejmuje złe decyzje — w domu, na rynku, w sądzie, przy urnach wyborczych. Niewykształcona większość może przegłosować wykształconą mniejszość — to bardzo niebezpieczny aspekt demokracji”.
Jim Trelease, autor książki „Read-Aloud Handbook” (Podręcznik głośnego czytania)
Cena detaliczna: 39,90 zł
Wydawnictwo: Czarne
Rok wydania: 2022
Oprawa: twarda
Liczba stron: 240
Annie Ernaux to bez wątpienia jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich, a jej autobiograficzne Lata po raz pierwszy ukazują się po polsku.
Laureatka Nagrody Nobla 2022.
„Czy byłabym szczęśliwsza, mając inne życie?” – zdaje się stale pytać Ernaux, prowadząc nas przez kolejne dekady swej biografii, które w mistrzowskim laboratorium jej prozy stają się zarazem biografią całego pokolenia. Od czasów niedostatku po lata kapitalistycznego przesytu. Od powojennej młodości, kiedy rytm życia w małym normandzkim miasteczku wyznaczały święta religijne, po dorosłość, kiedy z religijną gorliwością czytało się Simone de Beauvoir. Od wstydu wychowania w robotniczej rodzinie po wstydliwe przyjemności klasy średniej. A wszystko to na tle wielkiej historii, której motywem przewodnim było wyzwolenie. Wyzwolenie polityczne, wyzwolenie seksualne, wyzwolenie z klasowych ograniczeń.
Ernaux mierzy się z zagadnieniami rewolucji obyczajowej, postępującego konsumpcjonizmu i sekularyzacji, przywołuje przełomowe momenty dla historii Francji i Europy. „Chciałabym te liczne obrazy siebie, rozdzielone, niezsynchronizowane, połączyć nicią opowieści o swojej egzystencji od narodzin w czasie II wojny światowej aż do dzisiaj. O istnieniu poszczególnym, lecz jednocześnie wtopionym w historię pokolenia”.
Choć Ernaux boleśnie odsłania własne korzenie, udaje się jej zachować dystans, a dzięki brawurowej formie literackiej i wielkiej pisarskiej odwadze oddaje czytelnikom dzieło wybitne i kompletne – opowieść o sobie, konkretnej kobiecie, i o całej generacji, o każdym z nas.
MONDO CANE - Jerzy Jarniewicz
Cena detaliczna: 39,00 zł
Wydawnictwo: Biuro Literackie
Rok wydania: 2022
Oprawa: broszurowa
Liczba stron: 58
Laureat nagrody NIKE 2022
Jerzy Jarniewicz zakpi sobie ze stylu poezji konfesyjnej, obnażając przy tym cechy kultury masowej i współczesnych ludzi. Opowie o medialnych doniesieniach, a także ograniczeniach własnego organizmu. Nie zabraknie tu ironicznych uwag oraz bardzo osobistych rozważań. Nie unika kontrowersyjnej tematyki i trudnych przeżyć, które mocno wpływają na jego życie. Kto wie, być może czytelnik rozpozna w tej poezji również wiele cech współczesnego świata, obserwowanych codziennie?
"Mondo cane" to znakomita okazja, by przyjrzeć się twórczości uznanego poety współczesnego. Jego utwory wywołały niemałe poruszenie w środowisku literackim i wśród krytyków. Jerzy Jarniewicz jest obecnie bardzo cenionym przez czytelników oraz znawców literatury poetą, zdobywającym szerokie uznanie za wkład w rozwój polskiej kultury.
Jerzy Jarniewicz jest poetą, tłumaczem i krytykiem. Urodził się w 1958 r. w Łowiczu. Ukończył filologię angielską oraz filozofię na Uniwersytecie Łódzkim. To autor wielu przekładów literatury zagranicznej i publikacji krytycznoliterackich. W 1994 r. został redaktorem naczelnym "Literatury na Świecie". Współpracuje z uznanymi czasopismami, w tym chociażby z "Tygodnikiem Powszechnym" oraz "Tyglem Kultury". Ponadto wykładał literaturę angielską na polskich i zagranicznych uniwersytetach. Należy do Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jego utwory zdobywają nominacje do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jerzy Jarniewicz został również odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis
Napisz komentarz
Komentarze