Powyższe pismo otrzymali w październiku mieszkańcy Cieśli. Jak tłumaczy ich wysłanie Urząd Gminy Oleśnica? Oto odpowiedź władz gminy:
"Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1029 ze zm.) - dalej ooś:
-
Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagane dla planowanych przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko i przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (art. 71 ust. 2 pkt 1 i pkt 2 ustawy ooś). Kwalifikację przedsięwzięcia dokonuje się na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. poz. 1839 ze zm.) - dalej rozporządzenie;
-
Postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wszczyna się na wniosek podmiotu planującego podjęcie realizacji przedsięwzięcia (art. 73 ust. 1 ustawy ooś),
-
O wszczęciu postępowania organ, zgodnie z art. 61 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735 ze zm. - dalej k.p.a), zawiadamia wszystkie osoby będące stronami w sprawie. Jeżeli liczba stron postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach lub innego postępowania dotyczącego tej decyzji przekracza 10, stosuje się art. 49 k.p.a. (art. 74 ust. 3 ustawy ooś);
-
Jeżeli przedsięwzięcie zostaje zakwalifikowane do rodzaju przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko (§ 2 w/w rozporządzenia), tak jak jest w przypadku przedmiotowej inwestycji, Inwestor załącza do wniosku m.in. raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (art. 74 ust. 1 pkt 1 ustawy ooś);
-
Dla przedsięwzięć z § 2 rozporządzenia, obligatoryjnie przeprowadza się ocenę oddziaływania na środowisko, która z kolei wymaga udziału społeczeństwa (art. 79 ust. 1 ustawy ooś). Działając na podstawie art. 30 i art. 33 ust. 1, w związku z art. 79 ust. 1 ustawy ooś organ zapewnienia możliwość udziału społeczeństwa, podając do publicznej wiadomości informacje o (art. 33 ust. 1 ustawy ooś):
-
przystąpieniu do przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko;
-
wszczęciu postępowania;
-
przedmiocie decyzji, która ma być wydana w sprawie;
-
organie właściwym do wydania decyzji oraz organach właściwych do wydania opinii i dokonania uzgodnień;
-
możliwościach zapoznania się z niezbędną dokumentacją sprawy oraz o miejscu, w którym jest ona wyłożona do wglądu;
-
możliwości składania uwag i wniosków;
-
sposobie i miejscu składania uwag i wniosków, wskazując jednocześnie 30-dniowy termin ich składania;
-
organie właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków;
-
Jeżeli jest przeprowadzana ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, tak jak w tym przypadku, przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach organ właściwy do wydania tej decyzji (art. 77 ust. 1 ustawy ooś):
-
uzgadnia warunki realizacji przedsięwzięcia z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska ;
-
zasięga opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego;
-
uzgadnia warunki realizacji przedsięwzięcia z Dyrektorem Państwowego Gospodarstwa Wodnego.
-
Zgodnie z art. 80 ust. 1 - jeżeli była przeprowadzona ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, organ wydaje decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, biorąc pod uwagę:
-
wyniki uzgodnień i opinii, o których mowa w art. 77 ust. 1;
-
ustalenia zawarte w raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko;
-
wyniki postępowania z udziałem społeczeństwa;
-
wyniki postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko, jeżeli zostało przeprowadzone.
-
Właściwy organ wydaje decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach po stwierdzeniu zgodności lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli plan ten został uchwalony. Brak zgodności przedsięwzięcia z planem miejscowym stanowi przesłankę do odmowy wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 18 listopada 2011 r. (II SA/Łd 439/11), cyt.: "Przesłanki wydania decyzji negatywnej, tzn. decyzji o odmowie ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla planowanego przedsięwzięcia muszą wynikać z konkretnie wskazanych uregulowań prawnych i faktycznych. Odmowa wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach może zatem nastąpić w przypadku wystąpienia sprzeczności planowanego przedsięwzięcia z postanowieniami obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, odmowy uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia przez organ współdziałający, czy też sprzeczności z innymi przepisami prawa. Podstawę taką może również stanowić wynikająca z art. 81 ust. 1 ustawy odmowa zgody na realizacje przedsięwzięcia w innym wariancie niż proponowany przez wnioskodawcę".
Zobaczymy, jakie opinie sformułują i niezbędne uzgodnienia wydadzą odpowiednie instytucje (Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, Państwowe Gospodarstwa Wodne, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska). Muszą je wyrazić i wydać, bo inwestycja należy do tych, które znacząco mogą oddziaływać na środowisko. Opinie i uzgodnienia są ważne, choć niewiążące dla samorządu, który na wniosek inwestora musi taką procedurę wszcząć.
Przypomnijmy, że podobną przechodziły spalarnia i magazyn odpadów w Sycowie. Samorząd Sycowa ostatecznie nie wyraził zgody na żadną z tych inwestycji, ale w obu przypadkach wnioskodawca prowadzi(ł) procedurę odwoławczą.
Napisz komentarz
Komentarze