Ostrów Tumski
Turyści, którzy przybywają do Wrocławia najczęściej swoje pierwsze kroki kierują na pocztówkowy Ostrów Tumski. Najstarsza część miasta przybliża czasy rozkwitu stolicy Dolnego Śląska i jest uznawana za najbardziej romantyczny zakątek Wrocławia, który, dzięki klimatycznemu oświetleniu pięknie prezentuje się zarówno w letnie jak i zimowe wieczory. Rozmieszczone w Ostrowie gazowe lampy są codziennie po zmroku zapalane przez tajemniczego latarnika, przechadzającego się pomiędzy turystami.
Na Ostrowie Tumskim znajdziemy liczne zabytkowe budynki, będące ważnymi punktami na historycznym planie miasta. Należą do nich: XIII wieczny romański kościół św. Idziego czy gotycki katedra św. Jana Chrzciciela. Spacerując uroczymi zaułkami masz okazję dotrzeć do historycznych mostków na Odrze, wejść na wieże widokowe oraz spotkać słynne wrocławskie krasnale. Czy można sobie wyobrazić lepszą scenerię do miejskich spacerów?
Panorama Racławicka
Obowiązkową osobliwością miasta jest słynny obraz „Panorama Racławicka”, przedstawiający scenę bitwy polsko-rosyjskiej pod Racławicami z 1794r. Płótno o imponujących wymiarach 114m x 15m to dzieło będące efektem współpracy Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Praca powstała z okazji 100-lecia zwycięskiej bitwy, a jej stworzenie zajęło malarzom aż 10 miesięcy!
O wyjątkowości tego dzieła świadczy także fakt, iż obraz został wyeksponowany w rotundzie, dzięki czemu zwiedzający są otoczeni batalistycznymi scenami. Znajdując się w samym sercu bitwy można odnieść wrażenie, że nie jesteś już widzem, ale niejako uczestnikiem walki.
ZOO we Wrocławiu
Zoo i Afrykarium
ZOO we Wrocławiu to największy w Polsce i jeden z najstarszych na kontynencie europejskim ogród zoologiczny. Powstanie obiektu datowane jest na 1865r. Sławę zyskał dzięki kręconym tu niegdyś popularnym programom telewizyjnym „Z kamerą wśród zwierząt”.
Obecnie w ogrodzie żyje ponad 12 000 zwierzaków, należących do 1100 różnych gatunków. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji spotkać Dzioborożca Palawańskiego, Tygrysa Sumatrzańskiego czy Lemura Katta – koniecznie odwiedź to miejsce!
Obowiązkową pozycją jest także zobaczenie Afrykarium. To ogromne oceanarium, którego objętość jest porównywana do 6 basenów olimpijskich kryje w sobie organizmy żywe z całego terytorium Czarnego Lądu. Spotkamy tu mieszkańców raf koralowych Morza Martwego, żyjące w Nilu hipopotamy i ukrywające się w bagnach Kongo krokodyle a także żyjące u wybrzeży Namibii Kotiki Afrykańskie.
Dzielnica Czterech Wyznań
Znajdująca się nieopodal Rynku Dzielnica Czterech Wyznań (inaczej zwana Dzielnicą Wzajemnego Szacunku) to miejsce przypominające wielowyznaniową przeszłość Wrocławia i tolerancję jego mieszkańców. Co ciekawe, nie jest to dzielnica w znaczeniu administracyjnym, ale zbieg ulic, mieszczący w niedalekim sąsiedztwie ważne dla różnych wyznań obiekty sakralne.
Symbolem czterech wyznań są cztery świątynie: rzymskokatolicki kościół św. Antoniego z Padwy, sobór prawosławny Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, ewangelicko-augsburska świątynia Opatrzności Bożej a także żydowska synagoga Pod Białym Bocianem.
Hala Stulecia i Park Szczytnicki
Wrocławska Hala Stulecia to budowla, którą uznano za genialną przestrzeń architektoniczną (powstała w celu organizacji Wystawy Stulecia w 1913r.), wkomponowaną w miejskie otoczenie i wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budynek został zaprojektowany przez wybitnego niemieckiego architekta Maksa Berga, który był mocno krytykowany przez ówczesnych zarządców miasta.
Berg obronił jednak swój projekt i rozpoczęte w 1911r. prace nad budową Hali Stulecia zostały ukończone w roku 1913. Wybór tej daty był nieprzypadkowy. Monumentalna budowla powstała z okazji setnej rocznicy bitwy pod Lipskiem, znanej także jako bitwa narodów, podczas której antyfrancuska koalicja zatrzymała wojska cesarza Napoleona Bonaparte.
Tuż za Halą Stulecia rozpościera się malowniczy Park Szczytnicki ze słynnym japońskim ogrodem, który także koniecznie trzeba zobaczyć. Pierwszy ogród japoński w tym miejscu stworzył na Wystawę Stulecia hrabia Fritz von Hochberg. Orientalny ogród rozebrano, ale w 1999r. otwarto go ponownie w myśl założeń sprzed blisko 100 lat. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników roślin.
Przekonaj się osobiście, że Wrocław to najlepsza destynacja na city break w naszym kraju!
Po więcej ciekawych informacji warto zajrzeć na https://nawakacje.eu.
Komentarze