Historia miała miejsce w środę.
Do oleśnickich policjantów dotarła informacja, że jeden z seniorów mieszkający na ternie powiatu oleśnickiego został oszukany metodą na „policjanta”.
Oleśniccy kryminalni pilnie udali się pod wskazany przez oficera dyżurnego adres. Na miejscu zastali 84-latka który oświadczył, że przekazał ponad 50 tysięcy złotych dla „prkuratora” prowadzącego sprawę kradzieży środków pieniężnych, znajdujących się na kontach bankowych klientów przez pracowników banku.
W rozmowie telefonicznej mężczyzna usłyszał, że aby nie stracić oszczędności, musi przekazać je „prokuratorowi” prowadzącemu czynności w tej sprawie. Senior nadmienił, że w nazajutrz ma przekazać pozostał kwotę żądanych pieniędzy.
Pozyskana informacja została umiejętnie wykorzystana przez oleśnickich policjantów, którzy wraz z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wykonali wszelkie czynności, aby zatrzymać sprawców oszustwa.
Senior miał przekazać osobie „odbierającej” 120 tysięcy złotych. Hasłem uwiarygadniającym obecność wyznaczonej osoby do odbioru pieniędzy miało być słowo „prokurator”. W momencie przybycia mężczyzny po odbiór gotówki, funkcjonariusze dokonali jego zatrzymania. W trakcie działań na miejscu zdarzenia została zatrzymana również druga osoba, tzw. „kurier”, który znajdował się w pojeździe zaparkowanym nieopodal miejsca zamieszkania seniora.
W wyniku wykonanych czynności przez policjantów na gorącym uczynku zostało zatrzymanych dwóch mężczyzn w wieku 22 i 49 lat. Komenda Powiatowa Policji w Oleśnicy w toku prowadzonych w tej sprawie czynności ustaliła, że 22-atek nie pierwszy raz dokonał takich oszustw na seniorach.
Decyzją Sądu Rejonowego w Oleśnicy 22,- latek trafił na trzy miesiące do aresztu. Natomiast wobec 49 -letniego mężczyzny, obywatela innego kraju, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru i zakazu opuszczania kraju.
Oleśnica Komenda Policji przypomina o ważnych aspektach, które mogą unieszkodliwić sprawne działanie oszustów:
- policja i prokuratura w takich sytuacjach nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy
- nie działajmy pochopnie, pod presją czasu
- po rozmowie zawsze wykonajmy telefon „sprawdzający” do naszych najbliższych
- jeśli nie można skontaktować się z rodziną, zadzwońmy na numer alarmowy i przekażmy informacje o zdarzeniu
- każdorazowo informujmy policję o takich sytuacjach
Napisz komentarz
Komentarze