Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 11 maja 2025 08:55
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi w "Atlasie dobrych praktyk"

Koło Gospodyń Wiejskich w Bogusławicach „Dolina Szarloty”, wójt gminy Oleśnica i starosta powiatu oleśnickiego są w gronie bohaterów „Atlasu dobrych praktyk”, najnowszej publikacji akcji Masz Głos Fundacji Batorego i Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides
Nasi w "Atlasie dobrych praktyk"

Koło Gospodyń Wiejskich w Bogusławicach „Dolina Szarloty”, wójt gminy Oleśnica i starosta powiatu oleśnickiego są w gronie bohaterów „Atlasu dobrych praktyk”, najnowszej publikacji akcji Masz Głos Fundacji Batorego i Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides.

W 2021 roku wspólnie uzgodnili sfinansowanie odcinka ścieżki rowerowej, dlatego ich działanie jest przykładem współpracy społeczników z samorządowcami i może inspirować, jak skutecznie dbać o potrzeby mieszkańców. To ważne, bo w wielu miejscach w Polsce pandemia zwiększyła dystans pomiędzy urzędem gminy a mieszkańcami.

W „Atlasie dobrych praktyk” jest też opowieść o Toruniu, w którym powołano wszystkie rady osiedli, o powiecie olkuskim, gdzie z inicjatywy społeczników powstał rezerwat przyrody. Takich historii z całej Polski jest w publikacji 25, a wszystkie łączy fakt, że oddolne działanie udało się zrealizować dzięki współpracy inicjatorów – strony społecznej, z lokalnymi władzami i miejscową społecznością albo dzięki ogromnej determinacji mieszkańców.

Znaczenie dobrych relacji mieszkańców i władz samorządowych widać szczególnie teraz, gdy pomoc uchodźcom z Ukrainy opiera się na sile lokalnych wspólnot. Niestety epidemia „oddaliła” wiele urzędów od mieszkańców, coraz chudsze są też budżety lokalne – zmniejsza się pula pieniędzy na m.in. usługi publiczne, edukację, konkursy dla organizacji społecznych. Tymczasem raport Fundacji Batorego „Polki i Polacy o samorządności” z maja 2022 roku pokazuje, że mieszkańcy polskich miast, miasteczek i wsi  oczekują, że władza lokalna będzie bliżej nich. Tę bliskość ułatwić może zainteresowanie samorządowców działaniami oddolnymi, które są inspirowane przez organizacje społeczne i grupy nieformalne. To pole do zagospodarowania i do ponownego zadzierzgnięcia relacji z mieszkańcami.

„Atlas dobrych praktyk” jest więc publikacją na ten czas. Podpowiada tematy i kierunek działań aktywistom, samorządowcom pokazuje, że aktywny mieszkaniec nie jest taki straszny. Zachęca obydwie strony do współpracy. Może też zainspirować do tego, jak szukać sojuszników inicjatywy i tworzyć lokalną sieć współpracy, aby pomysł na działanie doszedł do skutku. Przedstawia sposoby prowadzenia działań komunikacyjnych w mediach tradycyjnych i mediach społecznościowych, konieczne w aktywności lokalnej.

Wszystkie inicjatywy opisane w „Atlasie dobrych praktyk” to działania, za które ich realizatorzy zostali uhonorowani w 2021 roku nagrodami: Super Samorząd i Super Głos akcji Masz Głos Fundacji Batorego. W „Atlasie” można je czytać według kolejności treści, ale też znaleźć na interaktywnych mapach i rozwijać na podstawie lokalizacji. Opisane projekty dotyczą: Kluczborka i Krapkowic (opolskie), Pawonkowa i Katowic (śląskie), Torunia (kujawsko-pomorskie), Jadowa, Sochaczewa i Radomia (mazowieckie), Zalesia i Nowej Huty (małopolskie), Pruszcza Gdańskiego i sołectwa Czaple (pomorskie), Gorzowa Wielkopolskiego i Sieniawy Żarskiej (lubuskie), Bogusławic (dolnośląskie), Konina, Śremu, gminy Suchy Las, Jezior (wielkopolskie), Łap-Dębowiny i Białegostoku (podlaskie), Krosna i Rzeszowa (podkarpackie), Lublina (lubelskie), sołectwa Radomyśl (zachodniopomorskie).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PawełTreść komentarza: Skandalem jest, że żydówka morduje bezbronne, Polskie dzieci i wymiar sprawiedliwości jest wobec niej obojętny.Data dodania komentarza: 10.05.2025, 21:29Źródło komentarza: Droga krzyżowa ruszyła spod sądu w OleśnicyAutor komentarza: Magnus CarlsenTreść komentarza: Co to ma być? To wygląda jakby Netflix kręcił drugą część kontrowersyjnych "Gwiazdeczek" (Cuties). Efinowicz, a może tak dla odmiany turniej szachowy?Data dodania komentarza: 10.05.2025, 20:36Źródło komentarza: A oni już tańczą...Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Skowronek. Przeczytaj uważnie. To jest publikowane na FB Fedora. Ja tu nie widzę żadnego stanowiska portalu. To dokładnie to samo ja te pokraczne apele I komunikaty oficerki prasowej. Czy twoim zdaniem redakcja powinna tylko pisać o Różanach i drodze krzyżowej ? Ja się obawiałem, że Oleśnice najada tysiące osób a nawet dziesiątki tysięcy. A tu cisza. Jeśli wierzyć portalowi to około 300 osób. Gdzie na drodze krzyżowej byli lekarze z Łodzi, słynny Hajzer czy biskupi ? Tyłka nie chciało się ruszyć ?Data dodania komentarza: 10.05.2025, 20:20Źródło komentarza: "Dziękuję, że uratowałaś mi życie" - mama Felka dziękuje Gizeli JagielskiejAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: To gdzie mogę zaparkować o na ile?????Data dodania komentarza: 10.05.2025, 19:32Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu w OleśnicyAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Ilość uczestników w tym duchownych świadczy tylko o porażce rzekomych obrońców życia. Sama Oleśnica liczy ok 35 tysięcy Mieszkańców. Więc mieszkańcy Oleśnicy pokazali swój stosunek do tych rzekomych obrońców życia.Data dodania komentarza: 10.05.2025, 17:41Źródło komentarza: Droga krzyżowa ruszyła spod sądu w OleśnicyAutor komentarza: Zv kowalskiTreść komentarza: Stado Reniferów Widzę! Duże stada!Data dodania komentarza: 10.05.2025, 15:31Źródło komentarza: Droga krzyżowa ruszyła spod sądu w Oleśnicy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic