Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 maja 2024 14:52
Reklama

Nasi w "Atlasie dobrych praktyk"

Koło Gospodyń Wiejskich w Bogusławicach „Dolina Szarloty”, wójt gminy Oleśnica i starosta powiatu oleśnickiego są w gronie bohaterów „Atlasu dobrych praktyk”, najnowszej publikacji akcji Masz Głos Fundacji Batorego i Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides
Nasi w "Atlasie dobrych praktyk"

Koło Gospodyń Wiejskich w Bogusławicach „Dolina Szarloty”, wójt gminy Oleśnica i starosta powiatu oleśnickiego są w gronie bohaterów „Atlasu dobrych praktyk”, najnowszej publikacji akcji Masz Głos Fundacji Batorego i Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides.

W 2021 roku wspólnie uzgodnili sfinansowanie odcinka ścieżki rowerowej, dlatego ich działanie jest przykładem współpracy społeczników z samorządowcami i może inspirować, jak skutecznie dbać o potrzeby mieszkańców. To ważne, bo w wielu miejscach w Polsce pandemia zwiększyła dystans pomiędzy urzędem gminy a mieszkańcami.

W „Atlasie dobrych praktyk” jest też opowieść o Toruniu, w którym powołano wszystkie rady osiedli, o powiecie olkuskim, gdzie z inicjatywy społeczników powstał rezerwat przyrody. Takich historii z całej Polski jest w publikacji 25, a wszystkie łączy fakt, że oddolne działanie udało się zrealizować dzięki współpracy inicjatorów – strony społecznej, z lokalnymi władzami i miejscową społecznością albo dzięki ogromnej determinacji mieszkańców.

Znaczenie dobrych relacji mieszkańców i władz samorządowych widać szczególnie teraz, gdy pomoc uchodźcom z Ukrainy opiera się na sile lokalnych wspólnot. Niestety epidemia „oddaliła” wiele urzędów od mieszkańców, coraz chudsze są też budżety lokalne – zmniejsza się pula pieniędzy na m.in. usługi publiczne, edukację, konkursy dla organizacji społecznych. Tymczasem raport Fundacji Batorego „Polki i Polacy o samorządności” z maja 2022 roku pokazuje, że mieszkańcy polskich miast, miasteczek i wsi  oczekują, że władza lokalna będzie bliżej nich. Tę bliskość ułatwić może zainteresowanie samorządowców działaniami oddolnymi, które są inspirowane przez organizacje społeczne i grupy nieformalne. To pole do zagospodarowania i do ponownego zadzierzgnięcia relacji z mieszkańcami.

„Atlas dobrych praktyk” jest więc publikacją na ten czas. Podpowiada tematy i kierunek działań aktywistom, samorządowcom pokazuje, że aktywny mieszkaniec nie jest taki straszny. Zachęca obydwie strony do współpracy. Może też zainspirować do tego, jak szukać sojuszników inicjatywy i tworzyć lokalną sieć współpracy, aby pomysł na działanie doszedł do skutku. Przedstawia sposoby prowadzenia działań komunikacyjnych w mediach tradycyjnych i mediach społecznościowych, konieczne w aktywności lokalnej.

Wszystkie inicjatywy opisane w „Atlasie dobrych praktyk” to działania, za które ich realizatorzy zostali uhonorowani w 2021 roku nagrodami: Super Samorząd i Super Głos akcji Masz Głos Fundacji Batorego. W „Atlasie” można je czytać według kolejności treści, ale też znaleźć na interaktywnych mapach i rozwijać na podstawie lokalizacji. Opisane projekty dotyczą: Kluczborka i Krapkowic (opolskie), Pawonkowa i Katowic (śląskie), Torunia (kujawsko-pomorskie), Jadowa, Sochaczewa i Radomia (mazowieckie), Zalesia i Nowej Huty (małopolskie), Pruszcza Gdańskiego i sołectwa Czaple (pomorskie), Gorzowa Wielkopolskiego i Sieniawy Żarskiej (lubuskie), Bogusławic (dolnośląskie), Konina, Śremu, gminy Suchy Las, Jezior (wielkopolskie), Łap-Dębowiny i Białegostoku (podlaskie), Krosna i Rzeszowa (podkarpackie), Lublina (lubelskie), sołectwa Radomyśl (zachodniopomorskie).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Polska rzeczywistość. Oleśniczanie mówią co rzekomo bronś wybudował.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 14:43Źródło komentarza: Skandal w Sycowie. Dyrektor odchodzi!Autor komentarza: OlaTreść komentarza: A co twój wpis ma wspólnego z treścią artykułu. Nic, tak jak ty.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 14:27Źródło komentarza: Ministranci modlili się i grali w piłkęAutor komentarza: RODOTreść komentarza: A jest zgoda obojga rodziców na pokazanie wizerunku ? Żartuję oczywiście.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 14:14Źródło komentarza: Ale duży ten maluszek!Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Do @Dominus... Skoro dzieci wierzą w św. Mikołaja to ty również masz prawo do swoich przekonań. Czy Holokaust, wojna na Bałkanach, Ukraina czy teraz Strefa gazy to też oświecenie, wybawienie, opieka tego boga itp itd ?Data dodania komentarza: 06.05.2024, 14:01Źródło komentarza: Ministranci modlili się i grali w piłkęAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Do @spiritus.... Taki generał Głódź ma majątek warty 15 mln a nadal z ZUS otrzymuje emeryturę. Nie zapłacił żadnej składki jako duchowny. teraz dla biskupa Jędrychowskiego szykuje się rezydencja w Krakowie. Ze służbą. Wystarczy porównać skromność obecnego papieża Franciszka z rosyjskim blichtrem polskich duchownych.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 13:58Źródło komentarza: Ministranci modlili się i grali w piłkęAutor komentarza: hohoho!Treść komentarza: A tle ustawka konkursowa na stanowisko sekretarza gminy. Dzisiaj na BIP ogłoszono konkurs. Multum wymagań i znajomości dokumentów wewnętrznych. Termin zgłoszeń do konkursu - 15.05. Pokażcie orła, który w ciągu 7 dni spełni kryteria. No, chyba że pracuje w urzędzie oraz zna i dokumenty i myki...Data dodania komentarza: 06.05.2024, 13:34Źródło komentarza: Zjazd fiatów 126p w Goszczu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic