Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 03:58
Reklama
Reklama

Historia Sycowa, czyli Arkadia, której dziś nie ma...

"Wydobyliśmy dla Was archiwalne fotografie, które świadczą o jakże jeszcze niedawnej przeszłości naszego Sycowa. Odrobinę je odkurzyliśmy i nadaliśmy koloru" - informuje samorząd Sycowa i zaprasza na nostalgiczną wędrówkę.
Historia Sycowa, czyli Arkadia, której dziś nie ma...

Autor: Fb Syców

Cofnijmy się zatem 80 lat wstecz. Stojąc przy SchlossStrasse, a obecnej ul. ks. Gorczycy/ Szkolnej weszlibyśmy na zamkowy dziedziniec przez bramę zamkową, nad którą wisiał herb rodu Biron von Curland. Część przedwojennie urodzonych mieszkańców Sycowa, dobrze ją jeszcze pamięta, łączyła zamek z przyzamkową kaplicą. I tak mijając te wrota szlacheckiego świata pokonujemy kilka kroków, mogliśmy wejść do przestrzeni zamkowego parku w stylu angielskim.
Zagłębiając się w zielone płuca miasta (wówczas prywatnej enklawy) podziwiamy buk w odmianie purpurowej, który rósł już tam prawie 150 lat, po lewej stronie mijamy alegorie 4 pór roku, a w dali po prawo widzimy pergolę i parkowe wzgórza, nad pierwszym (choć wówczas były tu 3) stawem. Stały tu wówczas białe ławeczki, na której przesiadywali książęta. Była też słynna rzeźba nimfy z dzbanem. Tymi ścieżkami z pewnością jeździły księżniczki na ulubionych przez Bironów kucach.
Celem naszej podróży jest jednak inne, tajemnicze miejsce. Arkadia, której dziś nie ma. Piechotą mogliśmy tam dotrzeć w niespełna 40/50 minut idąc na południe leśnym parkiem. Wychodząc drugą bramą zamkowego parku znajdujemy się u stóp Zielonego Wzgórza, a tuż kilka kroków dalej za przejazdem linii kolejowej 181, możemy wejść na tzw. Winnicę, na której znajdowała się kawiarnia. W tym to miejscu miał stanąć majestatyczny zamek Bironów. Jednak Calixt Biron, który się tu urodził 205 lat temu, zdecydował, że zamek powstanie niemalże w samym centrum miasta. Tutaj jednak pozostała kameralna kawiarnia na wzgórzu. Blisko niej powstała później owczarnia, która stoi tam do dziś dnia.
Z pewnością z okien kawiarni lub przy kawiarnianego ogródka można było usłyszeć gwizd parowozu, który rozbrzmiewał tam od roku 1871/72 kiedy koleją można było dojechać ze stolicy ówczesnego śląska - Wrocławia, aż do Wieruszowa. Z pewnością tą trasą nie raz jeździł urodzony tutaj twórca wrocławskiego dworca głównego PKP, sycowianin Grapow.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: analizującaTreść komentarza: Co ten 19 latek robił w Polsce ? Podobno wojna jest...Data dodania komentarza: 28.04.2024, 19:53Źródło komentarza: Motocykl stanął w płomieniach. Dwóch nastolatków nie żyjeAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Do @Gajowy... Cechuje cię analfabetyzm wtórny. Autor wskazał prowadzącego wykład. Po drugie. Od pewnego czasu mieszkam w Tajlandii. PS. Zaraz idioci będą pisali o shemale. :-)Data dodania komentarza: 28.04.2024, 18:47Źródło komentarza: A czy Ty znasz grzyby?Autor komentarza: zw=kowalski:-)Treść komentarza: Panie Edmundzie. Wiele tu pan pisał o tym, że wiadomo osoba łamała polskie prawo. Jeśli ma pan chwilę czasu to proszę podejść do sądu w Oleśnicy. Może pan sam naocznie stwierdzić jak patologiczny sąd łamie prawo polskie i konwencję o prawach człowieka. Patologicznemu sądowi zgłosiłem zmianę adresu zamieszkania. ten nie dostarczył mi skutecznie pism sądowych. Sąd wystawił wezwanie które rzekomo wywiesił na tablicy ogłoszeń. Moi znajomi sprawdzali. Nie widzieli tego wezwania do opłaty sądowej. Osobiście byłem w sądzie w poniedziałek . Na żadnej tablicy ogłoszeń nie widziałem wezwania. Pracownice sekretariatu twierdziły, że przekazały wezwanie do biura podawczego. Biuro podawcze twierdziło, że gdyby dostali to by powiesili. Nikt z pracowników sądu nie chciał mi pokazać tego wezwania. PS. Patologicznemu sądowi dostarczyłem kopie innych pism sądowych z innego sądu gdzie sąd doręczył mi na wskazany adres pisma sądowe. Pisałem panu setki razy o patologii w oleśnickim sądzie. A pan jak zwykle twierdzi, że pan nie zna sprawy i nie może się ustosunkować. To samo było z niewiedzą obecnego sekretarza.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 14:31Źródło komentarza: Burmistrz i Rada Miasta Oleśnicy pożegnali się /FOTORELACJA/Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Do @wszystko. Tak jestem wredną ruską onucą. Lwów , Stanisławów oraz inne miasta nigdy nie były polskie. One zawsze były ukraińskie. A historia nas kłamie, że były polskie ? Czy z tym też się zgadzasz ?Data dodania komentarza: 28.04.2024, 14:22Źródło komentarza: Burmistrz i Rada Miasta Oleśnicy pożegnali się /FOTORELACJA/Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Popieram. Oni chcą aby wszyscy im pomagali a sami nie chcą nic zrobić dla swojego kraju.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 14:19Źródło komentarza: Eko-spacer Polski 2050 do parkuAutor komentarza: [*]Treść komentarza: R.I.PData dodania komentarza: 28.04.2024, 12:35Źródło komentarza: Motocykl stanął w płomieniach. Dwóch nastolatków nie żyje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic