Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 2 maja 2025 20:05
Reklama
Reklama
Reklama

Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile" w Oleśnicy

Oto informacja MOKiS-u Oleśnica:
Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile" w Oleśnicy

Autor: fot. UM Oleśnicy

"19 kwietnia obchodziliśmy 79. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną ŻONKILE, w której nasza instytucja bierze udział po raz kolejny. Więcej o wydarzeniach w ramach akcji, można znaleźć na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

21 kwietnia o godz. 12.00 razem z przedstawicielami Urzędu Miasta - Panem Burmistrzem Janem Bronsiem i przedstawicielami oleśnickiej młodzieży złożymy kwiaty i zapalimy znicz pod tablicą upamiętniającą spaloną synagogę w Oleśnicy.

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał on bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana od 2013 roku przez Muzeum POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

Powstanie zakończyło się 16 maja, kiedy Niemcy wysadzili Wielką Synagogę na Tłomackiem. Teren getta został zrównany z ziemią. Nielicznym uczestnikom powstania udało się uciec.

Żydzi w Oleśnicy

Wyznawcy judaizmu mieszkali w Oleśnicy już w początkach XIV wieku. Żydzi mieli swoją dzielnicę w mieście obok synagogi, razem z rytualną rzeźnią, szkołą i osobną furtą w murach miejskich.

W XVI wieku w mieście powstała druga - po praskiej - drukarnia na ziemiach cesarstwa, założona przez Chaima Szwarca syna Dawida i Dawida syna Jonatana. W 1530 r. wytłoczyli oni Pięcioksiąg Mojżesza, najstarszy z notowanych druków oleśnickich i pierwszy hebrajski druk na ziemiach Śląska, Czech i Niemiec.

W I poł . XIX wieku powstał cmentarz (przy dzisiejszej ul. Wojska Polskiego) i Nowa Synagoga

W początkach XX wieku Oleśnica stała się siedzibą rabinatu, działały tu też liczne żydowskie organizacje społeczne i polityczne. Liczącymi się mieszkańcami miasta byli Bielschowscy - właściciele młyna i banku czy rodzina kupiecka Tockussów.

W chwili dojścia do władzy Hitlera, w Oleśnicy żyło 114 Żydów. Stopniowo zostali oni poddani licznym represjom. Podczas Nocy Kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 r. nazistowskie bojówki podpaliły synagogę i zdemolowały sklepy należące do Żydów. Do 1939 roku w mieście pozostało jedynie kilkanaście osób narodowości żydowskiej. Nie mamy informacji o ich dalszych losach".



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Krzysztof A. Kowalski 22.04.2022 01:34
Właśnie się dowiedziałem, że Jan Bronś nie organizował żadnych - ŻADNYCH !!! - wycieczek dla oleśnickich kombatantów. Natomiast organizował wycieczki dla kombatantów z Kalisza. Cóż tym udowadnia? Kto jest jemu bliższy? Nie dość, że wycieczek kombatantom z Oleśnicy nie organizował, to jeszcze uciekł na początku pandemii. Jego stosunek do Oleśnicy widzimy: skate park, wycinka drzew przy ul. Spacerowej i wzdłuż ul. Wały Jagiellońskie.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Co się porobiło...Treść komentarza: ... pani Anita nie chciała żeby Felek cierpiał, a teraz ludzie życzą skrócenia cierpień pani Anicie. Karma?Data dodania komentarza: 2.05.2025, 19:41Źródło komentarza: Mówią, że jestem morderczynią, a ja nie chciałam, aby Felek cierpiałAutor komentarza: Łowca obrońców życiaTreść komentarza: W pełni popieram. Mogę pomóc w namierzaniu danych takich osób, widziałem te wszystkie wpisy i będę zeznawał jako świadek. Chciałbym przyczynić się do tego żeby obrońcy życia trafili do więzień. Robię to nie tylko dla siebie, dla swojej przyjemności i satysfakcji, ale przede wszystkim dla samych pięknych, dobrych, słusznych, szczytnych i szlachetnych idei aborcji i antynatalizmu. Dość już terroru, kłamstw, pomówień i dezinformacji obrońców życia. Niech ci ludzie w końcu przyznają się kto ich opłaca, bo ja dobrze wiem ktoData dodania komentarza: 2.05.2025, 19:37Źródło komentarza: Baner o aborcji wymierzony w starostę oleśnickąAutor komentarza: BraunTreść komentarza: Nie długo będa z inżynierami tańczyćData dodania komentarza: 2.05.2025, 19:26Źródło komentarza: Tańczyli na Rynku w Oleśnicy /WIDEO/Autor komentarza: lexTreść komentarza: :-)))))))))))))Data dodania komentarza: 2.05.2025, 18:53Źródło komentarza: Baner o aborcji wymierzony w starostę oleśnickąAutor komentarza: AteistaTreść komentarza: Jesteś psychiatra czy Napoleon a może duch Święty ?Data dodania komentarza: 2.05.2025, 17:53Źródło komentarza: Mówią, że jestem morderczynią, a ja nie chciałam, aby Felek cierpiałAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Wpis z 23:53 nie jest moim wpisem. To etyka redakcji na to pozwala.Data dodania komentarza: 2.05.2025, 17:52Źródło komentarza: Mówią, że jestem morderczynią, a ja nie chciałam, aby Felek cierpiał
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic