Zakład Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Twardogórze zajmuje się na terenie gminy Twardogóra szeroko rozumianą gospodarką odpadami. Do zadań spółki należy zbiórka zmieszanych odpadów komunalnych i segregowanych, prowadzenie PSZOKU w Twardogórze oraz przekazywanie zebranych odpadów do dalszego zagospodarowania lub składowania.
Spółka bierze również udział w wielu akcjach na rzecz środowiska naturalnego, w tym również propagujących właściwe postępowanie z odpadami. Ponieważ 22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi, to ZGK w Twardogórze przygotowało odnowioną „szatę” samochodów do zbiórki zmieszanych odpadów komunalnych.
Od dzisiaj nasze samochody będą pełnić nie tylko funkcję użytkową, ale również edukacyjną, przypominającą o potrzebie segregowania odpadów, nie spalaniu ich w piecach czy wspólnej dbałości o środowisko lub, jak kto woli, o naszą Ziemię. Liczymy, że mieszkańcom gminy Twardogóra spodoba się ta inicjatywa i przyczyni się ona do jeszcze większej dbałości o środowisko naturalne.
Przy okazji należy przypomnieć, że Gmina Twardogóra jako jedna z pierwszych w Polsce wprowadziła na swoim terenie segregację odpadów. Pojemniki do zbiórki odpadów segregowanych (typu – dzwon) pojawiły się na terenie gminy w 2001 r.. Efektem tego było zebranie w 2001 r., 148 m3 odpadów. Jednak już w kolejnych latach było to ponad 1 000 m3. W porównania do ogólnej ilości blisko 16 000 m3 odpadów zmieszanych, zbieranych w tamtym czasie na terenie gminy, było to niewiele ponad 6%.
Takie były początki, natomiast przez kolejne lata system był ulepszany, tak jak sam sposób opomiarowania ilości zebranych odpadów z: m3 na tony (Mg). Dzięki zrozumieniu mieszkańców i ich zaangażowaniu przez kolejne lata w segregację, w 2021 r. na terenie gminy Twardogóra zebrano już ok. 1 500 ton (Mg) odpadów zbieranych selektywnie nie wliczając w to odpadów BIO, które stanowią kolejne 650 ton. W porównaniu do ogólnej ilości odebranych od mieszkańców zmieszanych odpadów komunalnych jest to ponad 50 % odpadów zebranych selektywnie, a z odpadami BIO to ponad 70%.
W tym miejscu należy tylko pogratulować mieszkańcom gminy Twardogóra takich efektów i życzyć coraz lepszych „wyników”. Środowisko naturalne jest nam wszystkim wdzięczne.
Napisz komentarz
Komentarze