"Wczoraj w UMiG w Sycowie zebrał się sztab kryzysowy, na który zostali zaproszeni sołtysi, radni miejscy, przewodniczący sycowskich osiedli, dyrektorzy sycowskich instytucji, w tym MGOPS, SPOZOZ, dyrekcja ZSP w Sycowie oraz policja.
W związku z coraz większą ilością uchodźców wojennych, którzy przybywają do Sycowa z Ukrainy przedstawione zostały aktualne informacje dotyczące ich obecności na terenie gminy Syców.
Jako pierwszy głos zabrał komisarz Przemysław Świderski, Komendant sycowskiego Komisariatu Policji, który przekazał, że policja w całej Polsce prowadzi wszczęte przez prokuratora generalnego śledztwo w sprawie zbrodni wojennych na mieszkańcach Ukrainy. Z tego powodu w najbliższym czasie będą trwały przesłuchania obywateli Ukrainy.
Pod kątem służby zdrowia wypowiedział się Pan Piotr Nogala, dyrektor SPZOZ, który podkreślił, że każdy obywatel Ukrainy w razie potrzeby może zgłosić się do przychodni w celu świadczeń medycznych oraz w razie potrzeby szczepień na COVID-19. Na ten moment potrzebny jest dokument tożsamości.
W kwestii placówek oświatowych Pani Monika Zobek-Dubicka, podkreśliła, że nauka w placówkach podstawowych jest prowadzona wedle standardów, które przewiduje kurator oświaty, a w przypadku potrzeby wysłania dzieci do szkoły, należy się skontaktować z CUW, który znajduje się w UMiG w Sycowie. Natomiast Pani Beata Mazurek z ZSP podkreśliła, że trwają prace nad stworzeniem klasy dla uczniów ponadpodstawowych z Ukrainy w powiecie oleśnickim.
Każdy z uchodźców, który przyjechał z czworonogiem, ma też możliwość zaszczepienia go bezpłatnie w "Przychodni dla zwierząt" przy ul. Kolejowej 4, w Sycowie.
Ponadto cały czas prowadzimy rejestrację zakwaterowania uchodźców na terenie gminy Syców. Punkt Informacyjny mieści się w UMiG w Sycowie na 1 piętrze, w pokoju 11a. Karty rejestracyjne do pobrania na sycow.pl. Link poniżej.
Ponadto zgodnie z wytycznymi Wojewody Dolnośląskiego przygotowujemy w pierwszej kolejności dwie sale do masowego punktu zakwaterowania. Pierwsza z nich jest zlokalizowana w Sycowie, przy ul. Wałowej - dotychczasowa sala gimnastyczna ZSP w Sycowie, a druga to świetlica wiejska w Stradomii Wierzchniej.
O zakwaterowaniu na niej uchodźców będziemy komunikowali na bieżąco".
Napisz komentarz
Komentarze