Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 1 maja 2024 00:16
Reklama

Radio Wrocław o zamku w Oleśnicy (WIDEO)

Przedstawiamy materiał o Zamku Książąt Oleśnickich przygotowany przez radio Wrocław. O zamku opowiada dyrektor CKiW OHP w Oleśnicy Przemysław Wróbel.
Radio Wrocław o zamku w Oleśnicy (WIDEO)

"Otwarta niedawno dla zwiedzających, sala Zofii, jest jedną z wizytówek Zamku w Oleśnicy. Konserwatorzy odrestaurowali właśnie zdobiące sufit, piękne płaskorzeźby mitologicznych postaci. To obok inkrustowanych ornamentów wykuszu jednej z komnat, czy zabytkowej boazerii w sali rycerskiej właściwie jedyne oryginalne elementy, które zdobyły niegdyś perłę Oleśnicy.

Zamek w Oleśnicy jest pełen paradoksów. Choć znajduje się nieopodal Wrocławia, wielu mieszkańców stolicy Dolnego Śląska nie słyszało nawet o jego istnieniu. Mimo że II wojnę światową przetrwał bez większych zniszczeń, w jego wnętrzach na próżno szukać pierwotnego blasku, a tym bardziej zabytkowego wyposażenia. Choć w jego murach kryje się wiele tajemnic, mało kto się nimi interesuje. A przecież na rozwiązanie czeka wiele intrygujących zagadek.

Początki zamku w Oleśnicy sięgają XIII wieku, kiedy to na terenie ówczesnego grodu wybudowanego przez Piastów Oleśnickich rozpoczęto budowę warowni. Inicjatorem przedsięwzięcia był prawdopodobnie Konrad I Oleśnicki. Dzisiaj najstarszą częścią zamku jest wieża. Pozostałe części zawdzięczamy kolejnym właścicielom zamku, a w szczególności czeskiej dynastii Podiebradów. Po wygaśnięciu linii Podiebradów ziemie oleśnickie, jak i zamek stały się własnością Wirtembergów, Welfów i wreszcie Hohenzollernów. To właśnie za ich panowania zamek stał się letnią rezydencją. W czasie II wojny światowej w zamku pracowali konstruktorzy niemieckiej Luftwaffe, których przeniesiono tam spod oleśnickiego lotniska. Pod koniec 1944 i na początku 1945 roku z zamku wywieziono najcenniejsze wyposażenie. Zaraz potem zamek zajęła Armia Czerwona.To, czego nie wywieźli Sowieci, zniszczyli i zdewastowali pierwsi powojenni mieszkańcy Oleśnicy. Trudno ich jednak winić. W powojennym czasie, gdy brakowało jedzenia i opału, mało kto dbał o poniemieckie dziedzictwo Śląska".

Kliknij aby odtworzyć

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
lubczyk 05.02.2019 14:12
Radio Wrocław jest realizatorem, ale to Przemysław Wróbel opowiada o zamku.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Macie PiS I BronsiaTreść komentarza: To tylko w Oleśnicy, mieście które jest stanem umysłu.Data dodania komentarza: 30.04.2024, 22:47Źródło komentarza: Miasto prostuje informacje radnego PłaczkowskiegoAutor komentarza: Edmund KalecińskiTreść komentarza: Dlatego, jak ktoś pisze brednie, że Polska jest "wolnym krajem", to nie wie co pisze. Polska dożywia państwo watykańskie, jego Kościół kat. i zbrodniczą watykańską mafię. To Polacy uważają za "wolność" ? To pasożytnicza wolność.Data dodania komentarza: 30.04.2024, 21:50Źródło komentarza: Miasto prostuje informacje radnego PłaczkowskiegoAutor komentarza: JAnuszTreść komentarza: Nic innego jak prowadzenie sesji przez Lentke chciałbym zobaczyćData dodania komentarza: 30.04.2024, 21:34Źródło komentarza: NASZ NEWS: Tak podziela się władząAutor komentarza: xTreść komentarza: To się obaczy :)Data dodania komentarza: 30.04.2024, 21:25Źródło komentarza: Miasto prostuje informacje radnego PłaczkowskiegoAutor komentarza: xTreść komentarza: Aby być inteligentnym nie potrzeba szkoły. Z tym trzeba się urodzić. Niestety Tobie tego brakujeData dodania komentarza: 30.04.2024, 21:24Źródło komentarza: Miasto prostuje informacje radnego PłaczkowskiegoAutor komentarza: OloTreść komentarza: Projekt na przebudowę ulicy moniuszki został opracowany na zlecenie miasta OleśnicyData dodania komentarza: 30.04.2024, 21:02Źródło komentarza: Miasto prostuje informacje radnego Płaczkowskiego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic