Ilona Bartosiewicz: Jakie korzyści/szanse i straty/zagrożenia niesie inwestycja dla mieszkańców gminy Bierutów? (Analiza SWOT)
Piotr Sawicki: Bardzo dobre pytanie, proponuję dyskusję w tej sprawie. Jakie Państwo widzą mocne i słabe strony tego projektu, jakie szanse a jakie zagrożenia?
Wojciech Chudyk:
1) Gdzie planowany jest najbliższy (Bierutowowi) przystanek/ stacja dla pasazerów?
2) Czy trasa jest planowana także pod transport towarowy ?
3) Niezależnie od wariantu trasa musi się krzyżować ze "starą" Wrocław- Kluczbork. Miejsce wydaje się interesujące pod inwestycje w punkt przeładunkowy, magazyny itp. Czy Gmina posiada w okolicach któregoś wariantu grunty na własność ?
Reasumując, czy gmina jest w stanie zarobić na sprzedaży lub odszkodowaniach za grunty ?
Piotr Sawicki:
1) w okolicach Zawidowic, ale to ma być stacja techniczna, jedna z tych, które co kilkaset kilkadziesiąt km trzeba rozmieścić. Teoretycznie jak nas zapewniano podczas pierwszych konsultacji możliwe jest przekształcenie jej w coś więcej, ale w praktyce mało prawdopodobne w dającej się przewidzieć przyszłości. W każdym razie infrastruktura by była.
2) W założeniach, które są nam przekazywane dzięki łącznicom z linią 143 teoretycznie możliwe i oczekiwane jest puszczenie na nowych torach ruchu kolei "konwencjonalnej" - pasażerskiej i co może mniej nierealne towarowej. Ale znów w dającej się przewidzieć przyszłości jest to bardzo mało prawdopodobne choć infrastruktura by była.
3) raczej nie
Bartłomiej Kubica: Czym kierowano się przy planowaniu trasy? Dlaczego przebiega ona wcale nie najkrótszą drogą? Jak cała trasa ma się do spokoju i ciszy mieszkańców (która wszak związana jest z życiem na terenach wiejskich)? I może kolejne pytanie... Czy w przypadku zdecydowanego i jednogłośnego oporu mieszkańców gminy, jest przewidywana opcja innego przebiegu ww. trasy?
Odpowiedz1 dni
Piotr Sawicki: Pytanie zostanie zadane. Dziękuję.
Bartlomiej Kubica: Po rozmowach z ,, ludnością,, zainteresowaną tematem dojdzie do sabotażów... Nikt nie chce czegoś co,, na siłę nas uszczęśliwia,, Warto się zastanowić nad uszczęśliwianiem ludzi na siłę...
Aleksander Padamczyk: Tylko skończony idiota chciałby mieć takie coś pod nosem.
Bartlomiej Kubica: Są i tacy co liczą na sporą sumkę za odszkodowania... Im już przeszkadza to mniej...
Aleksander Padamczyk: Gdyby przypadkiem jakiś kawałek ziemi był w rękach jakiegoś pisowskiego radnego to zapewne tak. W innym przypadku ludzie dostaną ochłapy, tak jak wysiedlani mieszkańcy gminy, gdzie ma powstać jeden z większych pisowskich przekrętów czyli CPK.
Bartlomiej Kubica: Dlatego napisałem, że liczą na sumkę...
.
Małgorzata Purzycka: Ja się tylko zastanawiam, że informacja o ankiecie dla mieszkańców do wypełnienia online nie była ogólnodostępne i tak naprawdę nikt o niej nie wiedział? Tak ważna ankieta nie powinna być tylko internetowa, bo nie wszyscy mają dostęp do internetu. Proszę mi odpowiedzieć na to pytanie.
Piotr Sawicki: To jest właśnie kluczowe pytanie do autorów projektu. Jeśli chce się przeprowadzić rzetelne konsultacje z mieszkańcami to ten, który je przeprowadza (w tym wypadku CPK) powinien skutecznie poinformować zainteresowanych. Niestety, to nie nastąpiło i w tej chwili jako gmina musimy wykonać tę pracę, niejako w zastępstwie. Stąd właśnie dołożyliśmy starań aby jeszcze raz Państwo z CPK pojawili się u nas i tym razem w już jak najliczniejszym gronie zainteresowanych tę sprawę omówić. Przypominam, że wg harmonogramu CPK jesteśmy wciąż w etapie pierwszych konsultacji, a będą jeszcze kolejne prawdopodobnie na przełomie marca i kwietnia. Wnioski wciąż można składać. My będziemy to robić i Państwa też zachęcam.
Norbert J. Książak: Będzie możliwość zadawania pytań podczas oglądania transmisji dla osób, których nie będzie na miejscu?
Piotr Sawicki: Tak jak napisałem, podczas transmisji można będzie pisać pytania a my je zadamy
Komentarze