Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 21 maja 2025 10:37
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rusza program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Oleśnicki szpital otrzyma nowoczesny sprzęt, a na drogi wyjedzie cytobus

Cytologia to podstawowe badanie przeprowadzane w diagnostyce raka szyjki macicy. Jest ono szybkie i bezbolesne, jednak wciąż wiele kobiet latami go nie wykonuje, narażając się tym samym na rozwój nowotworu. Teraz, dzięki projektowi koordynowanemu przez Dolnośląskie Centrum Onkologii, specjalny cytobus przyjedzie do wielu miejscowości w regionie, aby każda kobieta miała dostęp do tego niezwykle ważnego badania bez konieczności odwiedzania placówek medycznych.
Rusza program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Oleśnicki szpital otrzyma nowoczesny sprzęt, a na drogi wyjedzie cytobus
Projekt realizować będą 4 szpitale z całego regionu, aby umożliwić dostęp do kompletnej diagnostyki wszystkim mieszkankom Dolnego Śląska

Na cały program, który obejmuje także m.in. wyposażenie gabinetów ginekologicznych szpitali wchodzących w skład sieci w nowoczesny sprzęt, Samorząd Województwa Dolnośląskiego przeznaczył milion złotych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL).

Według statystyk podanych przez NFZ tylko około 20 procent kobiet regularnie zgłasza się na przesiewowe badania cytologiczne, które pozwalają szybko wykryć zmiany prowadzące do raka szyjki macicy. W 2018 roku na nowotwór złośliwy szyjki macicy zachorowało 177 kobiet w województwie dolnośląskim – w Polsce – 2360. Z tego na Dolnym Śląsku zmarły 143 osoby, w Polsce – 1593. W czasie pandemii koronawirusa wiele kobiet boi się odwiedzać placówki medyczne i jeszcze bardziej odwleka wykonanie u siebie cytologii.

- Zależy nam, aby choroby nowotworowe były wykrywane na możliwie najwcześniejszym etapie, ponieważ znacznie zwiększa to szanse na wyleczenie pacjenta. W przypadku raka szyjki macicy ważnym krokiem jest regularne wykonywanie cytologii. Gorąco zachęcam wszystkie mieszkanki województwa do udziału w programie i sprawdzenia swojego stanu zdrowia

- mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Cytobus, czyli mobilny gabinet ginekologiczny, będzie gotowy w grudniu tego roku. Obecnie zakończony został etap działań przygotowawczych polegający na doposażeniu gabinetów ginekologicznych w specjalistyczne sprzęty takie, jak aparat do diatermii chirurgicznej, aparat USG czy kolposkopy.

- Kolposkopy to urządzenia, które umożliwią pogłębioną diagnostykę raka szyjki macicy. W ramach współpracy trafią one nie tylko do DCO, ale również w inne części regionu - do Jeleniej Góry, Oleśnicy i Wałbrzycha. Kluczowym punktem tego programu będzie Cytobus, który zapewni dostęp do badań w kierunku wykrywania raka szyjki macicy na terenie całego Województwa. Naszym celem jest dotarcie do mieszkanek mniejszych miejscowości

– mówi  Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

 

Cytobus ruszy już niebawem

Cytobus będzie wyposażony w nowoczesny sprzęt. Kobiety wykonają w nim badanie cytologiczne w ramach programu profilaktyki szyjki macicy – bez skierowania i bez kolejki. Akacja jest skierowana do wszystkich dbających o swoje zdrowie pań. Cytobus to jednak tylko część szerszego projektu wczesnego wykrywania i leczenia raka szyjki macicy. Jego koordynatorem jest Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu. Współpracującą sieć stworzą także trzy inne ośrodki, które posiadają poradnie i oddziały ginekologiczne:

- Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej,

- Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy,

- Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego w Wałbrzychu.

Obecnie, między innymi z powodu pandemii koronawirusa, wiele kobiet może mieć utrudniony dostęp do badań. Z wykonaniem cytologii nie powinno się jednak zwlekać.

- Cykliczne wykonywanie cytologii to najlepsza profilaktyka. Wczesne wykrycie choroby daje największe szanse na całkowite wyleczenie. Badania przesiewowe mogą w wielu przypadkach uratować nasze żony i córki. Dlatego zachęcam do wzięcia udziału w tym programie

– mówi Aleksander Marek Skorupa, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

 

Kompleksowa diagnostyka nowoczesnym sprzętem

Pobranie cytologii w cytobusie i jej ocena to pierwszy etap diagnostyki. Jeśli kobieta otrzyma nieprawidłowy wynik, będzie kierowana na dalsze badania. Zostanie wówczas wykonana m.in. kolposkopia (diagnostyka pogłębiona weryfikująca wynik cytologii) w jednym z 4 współpracujących ośrodkach na Dolnym Śląsku.

W ramach programu DCO zakupiło 4 kolposkopy optyczne (z możliwością rejestracji obrazów) oraz zestawy nowoczesnych narzędzi do pobierania materiału tkankowego do badań histopatologicznych. Sprzęt nowej generacji trafi także do ośrodków współpracujących z DCO w ramach sieci.

- Stworzyliśmy system weryfikacji wyników cytologii pobranych podczas tego programu. Każda z pań z nieprawidłowym wynikiem będzie szybko zdiagnozowana i leczona. Przekazujemy do szpitali w regionie kolposkopy z oprzyrządowaniem, aby pacjentki z Dolnego Śląska miały dostęp do nowoczesnej diagnostyki raka szyjki macicy, mimo ograniczeń związanych z pandemią. Teraz będą mogły wykonać badanie kolposkopowe w miejscu zamieszkania

- dodaje dr Barbara Rossochacka-Rostalska, kierownik Oddziału Ginekologii Onkologicznej w DCO, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

W DCO, które jest ośrodkiem koordynującym sieć, będzie dodatkowo możliwość wykonania ambulatoryjnych zabiegów diagnostyczno-terapeutycznych (elektrokonizacja szyjki macicy) - dzięki zakupionemu nowoczesnemu aparatowi do diatermii chirurgicznej. W przypadku pacjentek z już rozpoznanym nowotworem szyjki macicy, określenie stopnia zaawansowania choroby umożliwi aparat USG, z obrazowaniem trójwymiarowym.

Zakład Diagnostyki Molekularnej Nowotworów DCO będzie wyposażony w nowy aparat do testów molekularnych, identyfikujących DNA wirusa brodawczaka ludzkiego HPV w planowanych w bliskiej przyszłości badaniach profilaktycznych raka szyjki macicy nowej generacji. Zakażenie wirusem HPV jest bowiem głównym czynnikiem rozwoju tego nowotworu.

Ponadto, nowy aparat będzie mógł być wykorzystywany do molekularnych badań pacjentów onkologicznych w procesie kwalifikacji do terapii celowanych. Zakład Diagnostyki Molekularnej Nowotworów DCO jest obecnie jedynym laboratorium na Dolnym Śląsku zapewniającym kompleksową diagnostykę molekularną w onkologii. Zakup sprzętu bez wątpienia usprawni diagnostykę i kompleksowe leczenie pacjentów na Dolnym Śląsku.



 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zw-kowalski 09.12.2021 11:15
Tak to wszystko prawda. Tylko brak prawdziwego info. Że robią nie za swoje ale za pieniądze zabrane podatnikom.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Skowronek. Dodatkowy etat członka zarządu kosztuje. Wynagrodzenie sekretarz powiatu która nie wie, że starostwo posiada dane o pracach interwencyjnych dla dłużników alimentacyjnych też kosztuje. A te wszystkie szkolenia też kosztują.Data dodania komentarza: 21.05.2025, 10:28Źródło komentarza: 80-lecie I Liceum Ogólnokształcącego w OleśnicyAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: I na tym brzydkim zachodzie nikt go nie skrzywdził. A Dawidek walczył o szczelne granice. Gratulacje dla Tomasza.Data dodania komentarza: 21.05.2025, 10:23Źródło komentarza: Z Oleśnicy do Wenecji na rowerzeAutor komentarza: AteistaTreść komentarza: Skowronek. Najlepszy dowód, że korzystam z rozumu to to, że jestem ateistą. Więc myślę. I nie ulegam Mitom " religia moich ojciec moją religią."Data dodania komentarza: 21.05.2025, 10:19Źródło komentarza: Jakub Horbacz odczytał modlitwę wiernych na inauguracyjnej mszy papieża Leona XIVAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Jak nie jaka tak. Mój kandydat nie wszedł do drugiej tury. Pisałem o tym, że oddam głos na kandydata, kandydatkę który nie wejdzie do drugiej tury. Teraz jest trudny wybór. Jak w powiedzeniu " między dżumą a cholerą". Tak źle a tak niedobrze. Jeden z moich znajomych spełnił swój obowiązek ale głos oddał nieważny.Data dodania komentarza: 21.05.2025, 10:14Źródło komentarza: Kogo poprze Arkadiusz SikoraAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Czyli ceny europejskie. Praktycznie jak w Ovik. Tylko niestety zarobki oleśnickie. Wczoraj za cały dzień parkowania zapłaciłem 30 SEK.Data dodania komentarza: 21.05.2025, 10:08Źródło komentarza: Od dzisiaj nastąpią zmiany w Strefie Płatnego Parkowania w OleśnicyAutor komentarza: Emeryt z BykowaTreść komentarza: No to z Monachium, a nie z Oleśnicy. Do Monachium rower jechał w pociągu. Czyli na rowerze jechał ok. 500 km, a nie jak sugeruje artykuł- 1300.Data dodania komentarza: 21.05.2025, 09:10Źródło komentarza: Z Oleśnicy do Wenecji na rowerze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic