Jak powstają hemoroidy?
Choroba hemoroidalna może rozwinąć się niezależnie od wieku, płci czy stylu życia, choć istnieją liczne czynniki związane z ostatnim elementem. Największe ryzyko wystąpienia bolesnych hemoroidów wiąże się z siedzącym trybem życia i nieodpowiednią dietą. Problem zwykle dotyczy pracowników biurowych, graczy komputerowych czy zawodowych kierowców, którzy większość dnia spędzają w pozycji siedzącej. Dodatkowo dolegliwość nasila się przy nieodpowiedniej diecie, ubogiej w błonnik pokarmowy. Prowadzi ona do zaparć zmuszających śluzówkę i mięśniówkę odbytu do nadmiernego rozciągania. Hemoroidy to częsty problem kobiet po porodzie oraz tych z osłabieniem mięśni dna miednicy. Do pozostałych czynników ryzyka zaliczamy:
- przewlekły kaszel i choroby go generujące, np. astma oskrzelowa, POChP,
- otyłość,
- częste stosunki analne,
- przewlekłe zaparcia, problemy jelitowe, np. zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna,
- częste biegunki wywoływane środkami przeczyszczającymi,
- podeszły wiek - problem częściej występuje u osób po 50. roku życia.
Dokładna etiologia choroby nie została do końca poznana. Uważa się, że patologiczne hemoroidy tworzą się wskutek wzrostu ciśnienia śródbrzusznego, obniżenia mięśni dna miednicy oraz zmianą w budowie żył i tętnic. W konsekwencji wspomnianych czynników naczynia rozszerzają swoje światło, przez co krew nie krąży w nich tak jak powinna. Przy dodatkowym wzroście ciśnienia śródbrzusznego lub słabych mięśniach przekrwione struktury wysuwają się na zewnątrz.
Objawy hemoroidów
Gdy pojawiają się ból brzucha i krew z odbytu - przyczyny, leczenie oraz rokowania choroby hemoroidalnej stają się podstawowymi informacjami, które należy poznać. Pierwszym objawem choroby hemoroidalnej jest świąd odbytu, co zawsze należy zróżnicować z innymi dolegliwościami zdrowotnymi, choćby infekcjami pasożytniczymi. Wiele osób bagatelizuje objawy, wskutek czego, wraz z upływem czasu, dochodzi do podrażnienia śluzówki odbytu oraz skóry wokół niego. Zaczyna sączyć się wydzielina, a w stolcu mogą pojawiać się pewne ilości krwi. Przy bardziej zaawansowanej postaci choroby miejsce ma uczucie niepełnego wypróżniania oraz coraz intensywniejsze krwawienia. Z dalszym rozwojem hemoroidy mogą wypadać poza odbyt powodując silny ból, krwawienia i utrudniając sprawne wypróżnianie się.
Hemoroidy można leczyć - domowe sposoby
Leczenie hemoroidów zależy od tego, na jakim etapie znajduje się aktualnie choroba, jednak zawsze wspólnym mianownikiem jest odpowiednia dieta. Zaleca się wypijanie przynajmniej 2 l płynów dziennie, a także częste sięganie po błonnik pokarmowy. W największych ilościach znajdziemy go w świeżych owocach i warzywach, orzechach oraz produktach pełnoziarnistych. Odpowiednia dieta nie tylko poprawi regenerację struktur odbytu, ale i ułatwi wypróżnianie, przez co dolegliwość stanie się mniej uciążliwa. Należy ograniczyć jasne pieczywo, biały ryż i makaron, ostre przyprawy, alkohol oraz słodycze. Dobrze sięgać po produkty bogate w witaminę C i żelazo - związki wpływające na stan naczyń krwionośnych. Uzupełnieniem jest unikanie długotrwałego siedzenia, wzmacnianie mięśni dna miednicy oraz odpowiednio dobrane leki na hemoroidy. Warto spróbować także nasiadówek z kory dębu.
Gdy domowe sposoby zawodzą...
Diagnostyką i leczeniem choroby hemoroidalnej zajmuje się proktolog. Im szybciej postawione zostanie rozpoznanie, tym lepsze rokowania dla pacjenta. Przy hemoroidach II i III stopnia wykonuje się gumkowanie, czyli założenie na nasadę guza gumowego pierścienia. Powoduje on obumarcie zmiany wskutek jej niedokrwienia. Innym rozwiązaniem jest skleroterapia, przeznaczona jednak przeważnie dla hemoroidów niewielkich rozmiarów. Guzki krwawnicze można usunąć również chirurgicznie, przy czym wiele metod jest refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Napisz komentarz
Komentarze