Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 4 maja 2025 23:11
Reklama
Reklama
Reklama

Narodowe Czytanie w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej

Wszyscy uczestnicy tegorocznego projektu spotkali się w sali konferencyjnej oleśnickiej książnicy 1 października, by podsumować to wyjątkowe wydarzenie.
Narodowe Czytanie w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej

Za nami wyjątkowa, jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Już po raz 10 czytelnicy mieli okazję przypomnieć sobie lub poznać na nowo wspaniałe dzieła polskiej literatury. Jubileusz akcji zbiegł się również z 75-leciem działalności Oleśnickiej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja, która od początku aktywnie angażuje się w Narodowe Czytanie.

Wszyscy uczestnicy tegorocznego projektu spotkali się w sali konferencyjnej oleśnickiej książnicy 1 października, by podsumować to wyjątkowe wydarzenie. Dyrektor biblioteki Anna Zasada podkreśliła ważną rolę projektu w promocji czytelnictwa i samej biblioteki oraz podziękowała wszystkim zaangażowanym. Zaznaczyła także ogromną role dwóch stałych partnerów wydarzenia - Oleśnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy. Seniorzy i młodzież rokrocznie licznie biorą udział w NC, a w ostatnich dwóch edycjach - ze względu na obostrzenia sanitarne wynikające z pandemii - stworzyli wspólnie filmowe wersje czytania obowiązującej lektury. Ubiegłoroczna "Balladyna" i tegoroczna "Moralność Pani Dulskiej” są stale dostępne na kanale YouTube biblioteki. Do oglądania obu obrazów serdecznie zachęcamy.

Specjalne podziękowania za stworzenie wspaniałych ról w dramacie „Moralność Pani Dulskiej” oraz za kształt artystyczny naszej wersji Narodowego Czytania odebrali:

Barbara Słomka (OUTW) i Małgorzata Dąbrówka (I LO) za kierownictwo literackie i artystyczne

Krystyna Budzińska za rolę narratora

Teresa Markiewicz (OUTW) za rolę Anieli Dulskiej

Elżbieta Zobek (OUTW) za rolę Juliasiewiczowej

Wiesława Modlińska (OUTW) za rolę Tadrachowej

Marcelina Kobiela (I LO) za rolę Hanki

Hanna Dziki (I LO) za rolę Hesi

Oliwia Zaręba (I LO)za rolę Meli

Filip Żyła (I LO) za rolę Zbyszka

Jakub Krzekotowski (I LO) za rolę Felicjana Dulskiego oraz zdjęcia i montaż

Marzena Helińska dyrektor I LO im. J Słowackiego w Oleśnicy za wsparcie projektu NC 2021

Opiekę nad stroną medialną wydarzenia sprawował Stanisław Król - specjalista ds. promocji czytelnictwa i biblioteki - a koordynatorem całości projektu była Anna Zielińska-Rybak, starszy kustosz w oleśnickiej bibliotece.

Za rok w XI edycji Narodowego Czytania 2022 obowiązującą lekturą będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Już dziś zachęcamy do wspólnego czytania, zwłaszcza miłośników polskiego romantyzmu.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PsTreść komentarza: Można modlić się za każdego.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 13:10Źródło komentarza: Droga krzyżowa w sprawie aborcji w OleśnicyAutor komentarza: YusufTreść komentarza: Łowco to dlaczego matka ciebie nie abortowała?Data dodania komentarza: 4.05.2025, 13:02Źródło komentarza: Baner o aborcji wymierzony w starostę oleśnickąAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Juras. Masz urojenia. Podatki płacę w Egipcie, Polsce, Tajlandii oraz Szwecji. To co zapłacę w Polsce jest pomniejszone do zapłacenia w Szwecji. Zasada braku podwójnego opodatkowaniu burku. Urzędy skarbowe wymieniają się informacjami. Słyszałeś o czymś takim jak np jpk ?Data dodania komentarza: 4.05.2025, 10:37Źródło komentarza: Ruszajcie na majówkę w swojej gminieAutor komentarza: CHwDL!Treść komentarza: Jaki anonimowy? To Edek!Data dodania komentarza: 4.05.2025, 10:26Źródło komentarza: Baner o aborcji wymierzony w starostę oleśnickąAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: A ja się cieszę miłością nieokreśloną, że to nie dotyczyło ani mnie ani bliskiej mi osoby. Sam nie wiem jak miałbym się zachować i jaką decyzję miałbym podjąć z bliską mi osobą. Tu jak zwykle wszyscy mają gotowe odpowiedzi. Pamiętam z lektur szkolnych . W getcie matki wyrzucały z okien noworodki. Aby dzieci nie cierpiały zawijały je w koce. Czy to były morderczynie czy kochające matki ?Data dodania komentarza: 4.05.2025, 10:14Źródło komentarza: Mówią, że jestem morderczynią, a ja nie chciałam, aby Felek cierpiałAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: A ja się cieszę miłością nieokreśloną, że to nie dotyczyło ani mnie ani bliskiej mi osoby. Sam nie wiem jak miałbym się zachować i jaką decyzję miałbym podjąć z bliską mi osobą. Tu jak zwykle wszyscy mają gotowe odpowiedzi. Pamiętam z lektur szkolnych . W getcie matki wyrzucały z okien noworodki. Aby dzieci nie cierpiały zawijały je w koce. Czy to były morderczynie czy kochające matki ?Data dodania komentarza: 4.05.2025, 10:11Źródło komentarza: Mówią, że jestem morderczynią, a ja nie chciałam, aby Felek cierpiał
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic