Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 maja 2024 15:26
Reklama

Kolejna propozycja w ramach "Książki na weekend"

Zapraszamy do przeczytania kolejnej recenzji. Tym razem propozycja na weekend od Anny z oleśnickiej Czytelni Książek i Prasy.
Kolejna propozycja w ramach "Książki na weekend"

„Pod burką” - Jamila Barakzaï, Manon Quérouil

Dramat rozgrywający się obecnie w Afganistanie przykuł uwagę świata. Kraj naznaczony przemocą, obfitujący w konflikty zbrojne, obnażający brak demokracji i dyktaturę talibów skłania do sięgnięcia po prozę dokumentalną, taką właśnie jak „Pod burką”.

Oto kolejna historia pisana przez życie. Jakże aktualna, zwłaszcza teraz! Autorkę książki i jednocześnie główną bohaterkę - Jamilę wspomaga reporterka Manon Quérouil, pisząca o problemach kobiet na całym świecie, szczególnie Środkowego Wschodu. Obie panie uświadamiają nam jak to jest, być kobietą w Afganistanie rządzonym przez talibów, przysparzających ogromu cierpień ludności cywilnej. A jest to nie lada wyzwanie, o czym świadczy tytułowa burka.

Burki miały za zadanie całkowicie zakrywać całe ciało, w tym także oczy, które ukryte za siatką, pozwalały cokolwiek widzieć, a wychodzenie z domu bez męskiego opiekuna - członka rodziny tzw. mahrama zostało prawnie zakazane. Na porządku dziennym były pobicia kobiet na ulicach, a w konsekwencji publiczne egzekucje. Aktualnie wrze na ulicach afgańskich miast. Talibowie reagują przemocą. Nawiązując do sytuacji tu i teraz: historia Afganistanu cofnęła się o 25 lat - talibowie zajęli Kabul i przejęli kontrolę nad krajem. Panują tu niepokój i destabilizacja. Każda z kobiet boi się o swoją przyszłość, ten kraj nie jest już krajem dla kobiet. Ich świat runął. Jest to nieustająca, wyniszczająca walka z terroryzmem.

Afganki mają zgotowane piekło przez rządy islamskich fundamentalistów. Deprecjonowanie roli kobiet trwa. „Kobietom nie wolno było chodzić środkiem chodnika (…) tzw. Sąd Najwyższy narzucił ubrania luźne i workowate, aby „nie eksponować prowokujących do grzechu części ciała”.

Jamila, idąc w ślady ojca, zostaje policjantką, ale … wbrew woli matki, przykładnej muzułmanki. Paradoksalnie tytułowa znienawidzona burka, zapewniała jej bezpieczeństwo. Chroniła przed biciem i gwałtem, gwarantowała anonimowość i ukrywała mundur funkcjonariuszki. „Wielu przybyłych ze wschodu i północy islamskich bojowników nauczyło się chować zarówno siebie i broń pod burką, żeby tylko dotrzeć do stolicy”.

Czytając o cierpieniu i desperackiej walce kobiety z barbarzyńskim obskurantyzmem, żyjącej w innej kulturze, nie sposób nie współczuć i nie podziwiać. Należy jej złożyć hołd jako osobie walczącej o normalność dla siebie i bliskich, o godność swojej płci. Zdanie w posłowiu książki, podsumowujące niejako życie Jamili - dzielnej policjantki: „naznaczone przez wojnę, codzienną przemoc i wielokrotne próby zabójstwa”- mówi samo za siebie.

Kto jest ciekaw losów kobiet żyjących w innej kulturze, niech sięgnie po ten tytuł, który nabrał jakże uniwersalnego wymiaru w obliczu trwających aktów przemocy i dyskryminacji kobiet, a także w momencie, gdy religijni fanatycy ogłaszają powstanie islamskiego emiratu.

Polecam, Anna z Czytelni.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Polska rzeczywistość. Oleśniczanie mówią co rzekomo bronś wybudował.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 14:43Źródło komentarza: Skandal w Sycowie. Dyrektor odchodzi!Autor komentarza: OlaTreść komentarza: A co twój wpis ma wspólnego z treścią artykułu. Nic, tak jak ty.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 14:27Źródło komentarza: Ministranci modlili się i grali w piłkęAutor komentarza: RODOTreść komentarza: A jest zgoda obojga rodziców na pokazanie wizerunku ? Żartuję oczywiście.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 14:14Źródło komentarza: Ale duży ten maluszek!Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Do @Dominus... Skoro dzieci wierzą w św. Mikołaja to ty również masz prawo do swoich przekonań. Czy Holokaust, wojna na Bałkanach, Ukraina czy teraz Strefa gazy to też oświecenie, wybawienie, opieka tego boga itp itd ?Data dodania komentarza: 06.05.2024, 14:01Źródło komentarza: Ministranci modlili się i grali w piłkęAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Do @spiritus.... Taki generał Głódź ma majątek warty 15 mln a nadal z ZUS otrzymuje emeryturę. Nie zapłacił żadnej składki jako duchowny. teraz dla biskupa Jędrychowskiego szykuje się rezydencja w Krakowie. Ze służbą. Wystarczy porównać skromność obecnego papieża Franciszka z rosyjskim blichtrem polskich duchownych.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 13:58Źródło komentarza: Ministranci modlili się i grali w piłkęAutor komentarza: hohoho!Treść komentarza: A tle ustawka konkursowa na stanowisko sekretarza gminy. Dzisiaj na BIP ogłoszono konkurs. Multum wymagań i znajomości dokumentów wewnętrznych. Termin zgłoszeń do konkursu - 15.05. Pokażcie orła, który w ciągu 7 dni spełni kryteria. No, chyba że pracuje w urzędzie oraz zna i dokumenty i myki...Data dodania komentarza: 06.05.2024, 13:34Źródło komentarza: Zjazd fiatów 126p w Goszczu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic