Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 4 maja 2025 22:59
Reklama
Reklama
Reklama

Kolejna propozycja w ramach "Książki na weekend"

Zapraszamy do przeczytania kolejnej recenzji. Tym razem propozycja na weekend od Anny z oleśnickiej Czytelni Książek i Prasy.
Kolejna propozycja w ramach "Książki na weekend"

„Pod burką” - Jamila Barakzaï, Manon Quérouil

Dramat rozgrywający się obecnie w Afganistanie przykuł uwagę świata. Kraj naznaczony przemocą, obfitujący w konflikty zbrojne, obnażający brak demokracji i dyktaturę talibów skłania do sięgnięcia po prozę dokumentalną, taką właśnie jak „Pod burką”.

Oto kolejna historia pisana przez życie. Jakże aktualna, zwłaszcza teraz! Autorkę książki i jednocześnie główną bohaterkę - Jamilę wspomaga reporterka Manon Quérouil, pisząca o problemach kobiet na całym świecie, szczególnie Środkowego Wschodu. Obie panie uświadamiają nam jak to jest, być kobietą w Afganistanie rządzonym przez talibów, przysparzających ogromu cierpień ludności cywilnej. A jest to nie lada wyzwanie, o czym świadczy tytułowa burka.

Burki miały za zadanie całkowicie zakrywać całe ciało, w tym także oczy, które ukryte za siatką, pozwalały cokolwiek widzieć, a wychodzenie z domu bez męskiego opiekuna - członka rodziny tzw. mahrama zostało prawnie zakazane. Na porządku dziennym były pobicia kobiet na ulicach, a w konsekwencji publiczne egzekucje. Aktualnie wrze na ulicach afgańskich miast. Talibowie reagują przemocą. Nawiązując do sytuacji tu i teraz: historia Afganistanu cofnęła się o 25 lat - talibowie zajęli Kabul i przejęli kontrolę nad krajem. Panują tu niepokój i destabilizacja. Każda z kobiet boi się o swoją przyszłość, ten kraj nie jest już krajem dla kobiet. Ich świat runął. Jest to nieustająca, wyniszczająca walka z terroryzmem.

Afganki mają zgotowane piekło przez rządy islamskich fundamentalistów. Deprecjonowanie roli kobiet trwa. „Kobietom nie wolno było chodzić środkiem chodnika (…) tzw. Sąd Najwyższy narzucił ubrania luźne i workowate, aby „nie eksponować prowokujących do grzechu części ciała”.

Jamila, idąc w ślady ojca, zostaje policjantką, ale … wbrew woli matki, przykładnej muzułmanki. Paradoksalnie tytułowa znienawidzona burka, zapewniała jej bezpieczeństwo. Chroniła przed biciem i gwałtem, gwarantowała anonimowość i ukrywała mundur funkcjonariuszki. „Wielu przybyłych ze wschodu i północy islamskich bojowników nauczyło się chować zarówno siebie i broń pod burką, żeby tylko dotrzeć do stolicy”.

Czytając o cierpieniu i desperackiej walce kobiety z barbarzyńskim obskurantyzmem, żyjącej w innej kulturze, nie sposób nie współczuć i nie podziwiać. Należy jej złożyć hołd jako osobie walczącej o normalność dla siebie i bliskich, o godność swojej płci. Zdanie w posłowiu książki, podsumowujące niejako życie Jamili - dzielnej policjantki: „naznaczone przez wojnę, codzienną przemoc i wielokrotne próby zabójstwa”- mówi samo za siebie.

Kto jest ciekaw losów kobiet żyjących w innej kulturze, niech sięgnie po ten tytuł, który nabrał jakże uniwersalnego wymiaru w obliczu trwających aktów przemocy i dyskryminacji kobiet, a także w momencie, gdy religijni fanatycy ogłaszają powstanie islamskiego emiratu.

Polecam, Anna z Czytelni.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PsTreść komentarza: Można modlić się za każdego.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 13:10Źródło komentarza: Droga krzyżowa w sprawie aborcji w OleśnicyAutor komentarza: YusufTreść komentarza: Łowco to dlaczego matka ciebie nie abortowała?Data dodania komentarza: 4.05.2025, 13:02Źródło komentarza: Baner o aborcji wymierzony w starostę oleśnickąAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Juras. Masz urojenia. Podatki płacę w Egipcie, Polsce, Tajlandii oraz Szwecji. To co zapłacę w Polsce jest pomniejszone do zapłacenia w Szwecji. Zasada braku podwójnego opodatkowaniu burku. Urzędy skarbowe wymieniają się informacjami. Słyszałeś o czymś takim jak np jpk ?Data dodania komentarza: 4.05.2025, 10:37Źródło komentarza: Ruszajcie na majówkę w swojej gminieAutor komentarza: CHwDL!Treść komentarza: Jaki anonimowy? To Edek!Data dodania komentarza: 4.05.2025, 10:26Źródło komentarza: Baner o aborcji wymierzony w starostę oleśnickąAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: A ja się cieszę miłością nieokreśloną, że to nie dotyczyło ani mnie ani bliskiej mi osoby. Sam nie wiem jak miałbym się zachować i jaką decyzję miałbym podjąć z bliską mi osobą. Tu jak zwykle wszyscy mają gotowe odpowiedzi. Pamiętam z lektur szkolnych . W getcie matki wyrzucały z okien noworodki. Aby dzieci nie cierpiały zawijały je w koce. Czy to były morderczynie czy kochające matki ?Data dodania komentarza: 4.05.2025, 10:14Źródło komentarza: Mówią, że jestem morderczynią, a ja nie chciałam, aby Felek cierpiałAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: A ja się cieszę miłością nieokreśloną, że to nie dotyczyło ani mnie ani bliskiej mi osoby. Sam nie wiem jak miałbym się zachować i jaką decyzję miałbym podjąć z bliską mi osobą. Tu jak zwykle wszyscy mają gotowe odpowiedzi. Pamiętam z lektur szkolnych . W getcie matki wyrzucały z okien noworodki. Aby dzieci nie cierpiały zawijały je w koce. Czy to były morderczynie czy kochające matki ?Data dodania komentarza: 4.05.2025, 10:11Źródło komentarza: Mówią, że jestem morderczynią, a ja nie chciałam, aby Felek cierpiał
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic