Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 lipca 2025 17:07
Reklama
Reklama
Reklama

Jan Brzechwa - rocznica urodzin poety

Oleśnicka Biblioteka Publiczna przypomina sylwetkę poety.
Jan Brzechwa - rocznica urodzin poety

Jan Brzechwa, a właściwie Jan Wiktor Lesman urodził się 15 sierpnia 1989.

W okresie międzywojennym współpracował z warszawskimi kabaretami Morskie Oko, Qui Pro Quo pisząc dla nich skecze i utwory satyryczne pod różnymi pseudonimami artystycznymi. Z zawodu był prawnikiem - adwokatem, który specjalizował się w prawie autorskim. Jego kuzynem był Bolesław Leśmian (Lesman), który wymyślił dla niego pseudonim - Brzechwa, bo uważał, że nie może być dwóch poetów o tym samym nazwisku.

Brzechwa zasłynął jako twórca poezji dla dzieci, chociaż za dziećmi nie przepadał. Któż nie pamięta „Kaczki dziwaczki” czy „Na straganie”. Szereg jego wierszy ma walor wychowawczy jak „Samochwała”, „Leń” lub „Skarżypyta”. Nie sposób wspominając Brzechwę pominąć jego kultowej „Akademii Pana Kleksa", która trafiła nawet do kanonu lektur szkolnych oraz kolejnych części „Podróże Pana Kleksa” i „Pan Kleks w kosmosie”. Utwory te doczekały się ekranizacji w reżyserii, niedawno zmarłego, Krzysztofa Gradowskiego. Rodziców z maluchami zapraszamy do biblioteki po wesołe wiersze dla dzieci, zaś dorosłym, którzy chcą poznać bardziej pikantne fakty z życia tego kontrowersyjnego pisarza, polecamy jego biografię pióra Mariusza Urbanka - ”Brzechwa nie dla dzieci”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Magda z ŁąkowejTreść komentarza: Jak kradną to obcinają im ręce. Jak gwałcicielom to obcinają im fiu... . Jak mordują to obcinają im głowę. A z reguły to ofiarą wyznacza karę.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 13:00Źródło komentarza: Poseł z Oleśnicy przyrównał Ruch Obrony Granic do nazistówAutor komentarza: Jan KrzysztofTreść komentarza: Po takich słowach to bym omijał Oleśnice , tak brzydko o rodakach się wypowiadać . Wstyd , zapraszam do Berlina tak na 1.5 godziny i wszystko rodacy zrozumieją z Oleśnicy . Takiej sielanki jak nad Stawami w Oleśnicy to Berlińczycy mogą tylko zazdrościć . Zapraszam gorąco tam już ta tolerancja ginie .... Zapraszam i tego Pana Posła który takie głupoty wypisujeData dodania komentarza: 5.07.2025, 12:30Źródło komentarza: Poseł z Oleśnicy przyrównał Ruch Obrony Granic do nazistówAutor komentarza: KojotTreść komentarza: Spisek... Kowalski na tropie maskaradyData dodania komentarza: 5.07.2025, 12:09Źródło komentarza: Podwórko za 350 tysięcyAutor komentarza: Faszystowski luxemburgTreść komentarza: Niemcy zawracają nielegalnych migrantów do Luksemburga. Co robi Luksemburg? Mówi jasno: NIE. Staje twardo w obronie własnych interesów" –wpisz w neta jak nie wierzysz... Luxemburg anty europejski i faszystowski... I co wy mądrzy inaczej??????Data dodania komentarza: 5.07.2025, 12:05Źródło komentarza: Poseł z Oleśnicy przyrównał Ruch Obrony Granic do nazistówAutor komentarza: JanTreść komentarza: Jeszcze nie tak dawno kto nie bawił się komputerem był gorszy jakościowoData dodania komentarza: 5.07.2025, 11:34Źródło komentarza: Boisko zamiast telefonówAutor komentarza: BabaTreść komentarza: Jesteś naj. Jesteś super. Kochamy się w tobieData dodania komentarza: 5.07.2025, 11:24Źródło komentarza: Podwórko za 350 tysięcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic