Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 maja 2024 11:41
Reklama

Minikoncert uczniów Oli Turoń i finisaż wystawy Bianci Patricii Isensee

Zakończeniu wystawy w Bramie Wrocławskiej towarzyszył minikoncert młodych wokalistów.
Minikoncert uczniów Oli Turoń i finisaż wystawy Bianci Patricii Isensee

Autor: foto: Krzysztof Dziedzic

Dziś miał miejsce finisaż wystawy plastycznej Bianci Patricii Isensee. O jej inauguracji - w ramach Nocy Muzeów - pisaliśmy TUTAJ.

Tym razem autorka była obecna, a wraz z nią kuratorka wystawy Anna Biela.

Bianca Patricia Isensee jest absolwentką studiów artystycznych na kierunkach: Design i Fotografia, Sztuka Mediów, Malarstwo. Ostatni z trzech dyplomów zrobiła na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium z wyróżnieniem i uzyskała tytuł „Meisterschüler”, który nadawany jest w Niemczech absolwentom szczególnie uznanym i cenionym przez profesorów.

Jedną z inspiracji do stworzenia przez Artystkę wystawy „Kąpiele Leśne” był zakaz wchodzenia do lasów i parków wydany na początku pandemii w 2020 roku w Polsce. Była to wyjątkowo absurdalna sytuacja, w której zmęczeni po zimie ludzie, zestresowani aktualną sytuacją, nie mieli możliwości zapewnienia sobie równowagi psychicznej poprzez kontakt z naturą.

Od lat 80. W Japonii działa światowy ruch „Shinrin-yoku”, co w dosłownym tłumaczeniu z japońskiego znaczy „kąpiele leśne”. Wiele badań naukowych potwierdza dobroczynny wpływ lasu na organizm człowieka. Zwiększenie odporności, zmniejszenie poziomu stresu, wsparcie w problemach z bezsennością i depresją, a nade wszystko dodawanie energii, to niezaprzeczalne walory przebywania wśród natury.

Razem z lasami i parkami zamknięto także instytucje kultury, w tym muzea, galerie, teatry, opery. Odcięto społeczeństwo od sztuki, która także ma swoje działanie terapeutyczne. Poprzez stworzenie przestrzeni do spotkań i dialogu sztuka pomaga człowiekowi w trudnej sytuacji spojrzeć z dystansem na otaczający świat i znaleźć źródło natchnienia do dalszego życia.

Wystawa „Kąpiele Leśne” Artystki łączy w sobie te dwie inspiracje. Tytuł rozpowszechnia idee „Shinrin-yoku”, a malarstwo inspiruje do dialogu i zmysłowej kąpieli. Bianca Patricia Isensee nawiązuje do tematu lasu i roślinności. Prace składające się na wystawę powstały w atelier w górskiej miejscowości w Lesie Bawarskim, gdzie na dużych wysokościach leży jeszcze w maju śnieg, a roślinność dopiero budzi się do życia.

Twórczość Sigmara Polke, a zwłaszcza lekkie, przejrzyste prace na sitach semigraficznych zainspirowały Artystkę do opracowania specyficznej techniki i stylu prac malarskich, które tworzą wystawę. Prace są papierowe, bez ram, wieszane bezpośrednio na ścianie, co nadaje im lekkość i swoistą niematerialność. Bogata kolorystyka, duże formaty na cienkich powierzchniach, fragmenty przypominające fotografie, przeplatające się rożne warstwy zapraszają odbiorcę do zanurzenia się w kolorach, roślinach i w lesie.

Temat roślinności jest na pozór tylko dekoracyjny i kolorowy, ale w rzeczywistości jest bardzo politycznym tematem odgrywającym w dziejach ludzkości decydującą rolę. W obecnych czasach nasza wiedza na temat ziół leczniczych i skarbów roślinnych ginie coraz bardziej. Biegamy do aptek i wydajemy pieniądze, podczas gdy lekarstwa i terapie leżą pod naszymi nogami, a my możemy po prostu z tego bogactwa korzystać. Przemysł farmaceutyczny zgarnia zyski, wykorzystując rośliny, które od tysięcy lat były używane i wiedza o nich powinna być skarbem wszystkich ludzi.

W wielu wojnach i konfliktach powodem walk są rośliny, bo ich uprawa finansuje do dziś działania zbrojne. Zarówno historia kawy, herbaty, mandragory, maku, konopi, jak i niezliczonych innych ziół, grzybów, drzew pokazuje jak ważna jest wiedza i świadomość na ten temat.

Dookoła roślinności odgrywają się zawiłe i niezrozumiałe historie.

Zanurzmy sie wszyscy w wiedze i las.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kkTreść komentarza: małe szanse na progresData dodania komentarza: 02.05.2024, 08:23Źródło komentarza: Miasto prostuje informacje radnego PłaczkowskiegoAutor komentarza: wareckiTreść komentarza: Dobrze ,żeby pani Graczyk pouczała swoich fąfli z UM nie radnego Płaczkowskiego, nie za to jej płacimyData dodania komentarza: 02.05.2024, 08:22Źródło komentarza: Miasto prostuje informacje radnego PłaczkowskiegoAutor komentarza: KOTreść komentarza: miejsce adekwatne do potencjału intelektualnegoData dodania komentarza: 02.05.2024, 08:18Źródło komentarza: Poseł z Oleśnicy chce być europosłem w BrukseliAutor komentarza: Stanisław TymTreść komentarza: Przepraszam a policji w tym powiecie nie ma ile to roboty poszukać towarzystwa , nie trzeba zaraz pięknym radiowozem tylko , tylko nieoznakowanym , to panowie Policja nazywa się prewencja . Jak czytam takie artykuły to zaraz mam nerwa . Wczoraj dwie panie policjantki bawiły się w kontrolę drogową nawet do bagażnika zaglądały i pytanie czego szukały . Ten powiat to jest pokarany , brak policji , brak szpitala , brak normalności , wszyscy tu uprawiają politykę , po prostu dramat .StanislawData dodania komentarza: 02.05.2024, 06:57Źródło komentarza: Uwaga, w Oleśnicy krążą podejrzani mężczyzniAutor komentarza: Hasta la vistaTreść komentarza: No to się przenieś do radyja maryja!Data dodania komentarza: 01.05.2024, 22:58Źródło komentarza: Miasto prostuje informacje radnego PłaczkowskiegoAutor komentarza: KzTreść komentarza: Naiwny jesteś.Data dodania komentarza: 01.05.2024, 22:15Źródło komentarza: Uwaga, w Oleśnicy krążą podejrzani mężczyzni
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic