Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 03:29
Reklama
Reklama
Reklama

Wspomnienie "Kolorowych Wsi"

MOKiS przygotował wystawę fotograficzną przywołującą oleśnicką imprezę sprzed lat.
Wspomnienie "Kolorowych Wsi"

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy zaprasza do obejrzenia wystawy plenerowej fotografii Bogdana Kuczmańskiego “Kolorowe Wsie”, która prezentuje jedną z najbardziej popularnych w latach 70. i 80. imprezę w Oleśnicy - znaną pod nazwą Turniej Gmin KOLOROWE WSIE. Wystawę można oglądać na tablicach w Rynku.

BOGDAN KUCZMAŃSKI

Bogdan Kuczmański fotografią zajmuje się od 1977 roku. Jego pasja rozwinęła się od momentu, kiedy dostał w prezencie aparat Certo.
W latach 70. uczęszczał do koła fotograficznego w Oleśnickim MDK.

Brał udział w wielu konkursach fotografii reportażowej organizowanych przez "Sztandar Młodych" i "Na przełaj".

Największym jego sukcesem jest Grand Prix FASFP na IV Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii Młodzieży Szkolnej w 1977 roku za fotoreportaż "Mleko".

Fotografował Zenitem E i Prakticą LLC.

KOLOROWE WSIE

Pierwszy Turniej Gmin "Kolorowe Wsie" odbył się w 1973 roku i stał się cykliczną imprezą znaną powszechnie w całym rejonie.

Na początku wydarzenie miało zasięg gminny, w kolejnych latach objęło powiat i rejon.

W latach 70. była to bardzo znana impreza zarówno w mieście, gdzie na placu Cieszyńskiego odbywał się etap rejonowy Turnieju, jak i w całym rejonie.

Do udziału w turnieju były zaangażowane różne organizacje: Koła Gospodyń Wiejskich, koła młodzieży ZSMP, Ochotnicze Straże Pożarne, szkoły i zakłady pracy.

Pomysł na wydarzenie został nagrodzony. W 1976 roku Oleśnicki Ośrodek Kultury otrzymał medal na V Ogólnopolskiej Giełdy Programowej Klubów i Domów Kultury w Krakowie 5-7 listopada 1976.

Więcej informacji o Turnieju "Kolorowe Wsie" można znaleźć na https://www.mokis.info/miejski-osrodek-kultury-i-sztuki/75-lat-instytucji-kultury w zakładce o dawnych imprezach w Oleśnicy, która powstała w ramach tegorocznych obchodów 75 lat instytucji kultury w naszym mieście.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Historyk. A na pasach to pionierzy I harcerze mieli napis " Gott mit uns" ? A który papież został nazwany papieżem Hitlera ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 22:16Źródło komentarza: Droga krzyżowa w sprawie aborcji w OleśnicyAutor komentarza: Łowca obrońców życiaTreść komentarza: A kto, po co, w jakim celu chciałby żyć wiecznie? To całkowity nonsens i absurd. A jeżeli i tak będziemy żyć wiecznie w jakiejś formie, to i tak nie mamy na to żadnego wpływu, ostatecznie i tak będzie to co ma byćData dodania komentarza: 30.04.2025, 20:22Źródło komentarza: Gizela Jagielska mówi, że groziło jej kilku księżyAutor komentarza: Obrońca śmierciTreść komentarza: Zgadzam się z ostatnimi czterema komentarzami pod tym moim. Bardzo mądre słowaData dodania komentarza: 30.04.2025, 20:19Źródło komentarza: Gizela Jagielska mówi, że groziło jej kilku księżyAutor komentarza: AnkaTreść komentarza: Piękne. Dam łapkę w górę.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 19:21Źródło komentarza: Gizela Jagielska mówi, że groziło jej kilku księżyAutor komentarza: Na wieki wieków...Treść komentarza: Ale chyba życia wiecznego.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 19:20Źródło komentarza: Gizela Jagielska mówi, że groziło jej kilku księżyAutor komentarza: Łowca obrońców życiaTreść komentarza: To pewnie właśnie dlatego żołnierze Wehrmachtu mieli naszywki Gott mit uns na mundurachData dodania komentarza: 30.04.2025, 18:15Źródło komentarza: Droga krzyżowa w sprawie aborcji w Oleśnicy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic