Naprawa samochodu może okazać się sporym obciążeniem dla budżetu. Związane z nią wydatki będą szczególnie wysokie, jeśli zdecydujemy się na usunięcie usterek z użyciem oryginalnych części. Tańsze są podzespoły pochodzące z tych samych fabryk, ale niesygnowane logo producenta. Na drugim końcu tej skali plasują się natomiast nieoryginalne zamienniki. Przez wielu kierowców są one jednak omijane szerokim łukiem z obawy o niską jakość i tym samym trwałość przeprowadzonych za ich pomocą napraw. Czy słusznie?
Zamienniki oryginalnych części samochodowych to dość różnorodna grupa. I choć rzeczywiście są w niej produkty, których nie polecilibyśmy najgorszemu wrogowi, to obejmuje ona również części dość wysokiej jakości, zapewniające bezpieczeństwo i trwałość przeprowadzonych napraw. Jak jednak do nich dotrzeć? Kiedy warto się na nie zdecydować? Na te pytania odpowiadamy w nowym artykule.
Części z ASO. Wysoka jakość, ale też wysoka cena
Najpewniejszy wybór to serwisowanie auta w ASO i korzystanie z oferowanych przez stację części, oznaczanych O lub OE. W takim wypadku mamy pewność, że części będą w pełni kompatybilne z pozostałymi podzespołami. Nie musimy też obawiać się ich niskiej jakości i trwałości. Nie bez znaczenia jest poza tym gwarancja, obejmująca zarówno same części, jak i usługę ich montażu. Jeśli coś pójdzie nie tak, zgłoszenie reklamacji i odzyskanie pieniędzy lub naprawa szkód nie powinny więc sprawić problemu. Właściwie jedyną wadą nowych, oryginalnych części jest ich cena. Mogą być nawet dwukrotnie droższe od tych nieposiadających logotypu producenta auta.
Nieoryginalne zamienniki. Jak wybrać dobrą jakość?
Ciekawą alternatywą na oryginalnych podzespołów okazują się części z oznaczeniem Q. Pochodzą one z tych samych fabryk, co te sygnowane marką samochodu. Jej brak jest właściwie jedyną różnicą dzielącą oba typy. Kupując takie filtry samochodowe, klocki hamulcowe czy inne elementy macie pewność, że są dobrze dostosowane do montażu w danym modelu auta, a ich jakość nie zostawia nic do życzenia. Oszczędności w stosunku do oryginałów mogą być naprawdę spore – wynoszą od 10 do nawet 100 procent ceny. Przykładowe firmy, które produkują części dla ASO i sprzedają też pod własnym logo to Valeo, Bosch, Febi, SKF, Lemfӧrder czy Sachs.
Na rynku obecne są też firmy, które nie współpracują z żadną marką samochodów, a mimo tego znane są z dobrej jakości produktów. Tu warto wymienić choćby Depo, czyli pochodzącego z Tajwanu producenta lamp samochodowych znanych z bardzo korzystnego stosunku ceny do jakości. W jego ofercie znajdziecie reflektory przeznaczone właściwie do wszystkich popularnych modeli.
Ostatnia kategoria to najtańsze części, zwykle pochodzące z nieznanych chińskich fabryk. I wśród nich zdarzają się podzespoły, które posłużą całkiem długo, jednak najczęściej za niską ceną idzie też niska jakość.
Co z częściami po regeneracji? Warto je kupować?
Jeśli zatem budżet jest za mały, by wyposażyć się w oryginalne auto części lub ich wysokiej jakości zamienniki, zamiast sięgać po produkty z najniższej półki, warto rozważyć zakup podzespołów używanych lub poddanych regeneracji. Atrakcyjne jest szczególnie to drugie rozwiązanie. Korzystają z niego nawet ASO, które często w swojej ofercie mają między innymi regenerowane turbosprężarki. Można też poddać regeneracji dotychczas używane części. W niektórych przypadkach w ten sposób będziecie w stanie zaoszczędzić nawet 75 procent ceny.
Napisz komentarz
Komentarze