Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 08:21
Reklama
Reklama

Rola Żydówek w powstaniu w gettcie warszawskim

19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami.
Rola Żydówek w powstaniu w gettcie warszawskim

Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat, a przede wszystkim wybierali śmierć z bronią w ręku. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.

W tym roku pragniemy nie tylko upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.

Pamiętajmy o nich wszystkich w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przypnijmy papierowy żonkil - symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: just jokingTreść komentarza: A ciebie Zbysiu, cechuje poczucie humoru na poziomie tego pomarańczowego klauna trampka.Data dodania komentarza: 29.04.2024, 06:47Źródło komentarza: A czy Ty znasz grzyby?Autor komentarza: KtośTreść komentarza: To niech na wiosce zbudująData dodania komentarza: 29.04.2024, 06:13Źródło komentarza: Temat spalarni w Sycowie żywy także po wyborachAutor komentarza: OleśnicaTreść komentarza: Śmieci na planowanej trasie spaceru zostały wcześniej uprzątnięte :) dobre duszki :)Data dodania komentarza: 28.04.2024, 23:56Źródło komentarza: Eko-spacer Polski 2050 do parkuAutor komentarza: Stop FolksdojczomTreść komentarza: Lwów , Stanisławów oraz inne miasta nigdy nie były polskie. One zawsze były ukraińskie. A historia nas kłamie, że były polskie" Wariatów nie brakuje! To jest rusko- niemiecki punkt widzenia!Data dodania komentarza: 28.04.2024, 22:34Źródło komentarza: Burmistrz i Rada Miasta Oleśnicy pożegnali się /FOTORELACJA/Autor komentarza: Kresowiak ze SmolnejTreść komentarza: Za to zdanie, które jest kłamstwem śmiało można nazwać cię ruską onucą?!! Zajrzyj do Smolnej a Łopata wyedukuje ciebie rusko onuco na normalność!Data dodania komentarza: 28.04.2024, 22:29Źródło komentarza: Burmistrz i Rada Miasta Oleśnicy pożegnali się /FOTORELACJA/Autor komentarza: Pucio GucioTreść komentarza: Wy zw! Zwyczajnie jesteś zwyczajnie niedouczony! Od XIV w. do pierwszego rozbioru Lwów należał do Królestwa Polskiego a następnie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Lokowania miasta na prawie magdeburskim dokonał Kazimierz Wielki w 1356 r. Dał wówczas prawo wszystkim mieszkańcom - Polakom, Rusinom, Ormianom, Żydom i Tatarom - do zachowania swojej religii, praw i obyczajów. Dzięki temu miasto aż do drugiej wojny światowej było wielokulturową mozaiką i siedzibą aż trzech arcybiskupstw - rzymskokatolickiego, prawosławnego i ormiańskiego. Lwów był miastem królewskim, obok Krakowa, Gdańska i Torunia. W XVII w. był drugim po Gdańsku największym i najbogatszym miastem Rzeczypospolitej. Zw! Lekcje historii pobierałeś od Edmunda Edmuntowicza, czy od tego komunistycznego historyka co to opisywał co myślał Soviet - ten Gwalcieciel, Morderca i Grabieżca??!Data dodania komentarza: 28.04.2024, 22:16Źródło komentarza: Burmistrz i Rada Miasta Oleśnicy pożegnali się /FOTORELACJA/
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic