Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 13:41
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Radio Wrocław o zamku w Oleśnicy (WIDEO)

Przedstawiamy materiał o Zamku Książąt Oleśnickich przygotowany przez radio Wrocław. O zamku opowiada dyrektor CKiW OHP w Oleśnicy Przemysław Wróbel.
Radio Wrocław o zamku w Oleśnicy (WIDEO)

"Otwarta niedawno dla zwiedzających, sala Zofii, jest jedną z wizytówek Zamku w Oleśnicy. Konserwatorzy odrestaurowali właśnie zdobiące sufit, piękne płaskorzeźby mitologicznych postaci. To obok inkrustowanych ornamentów wykuszu jednej z komnat, czy zabytkowej boazerii w sali rycerskiej właściwie jedyne oryginalne elementy, które zdobyły niegdyś perłę Oleśnicy.

Zamek w Oleśnicy jest pełen paradoksów. Choć znajduje się nieopodal Wrocławia, wielu mieszkańców stolicy Dolnego Śląska nie słyszało nawet o jego istnieniu. Mimo że II wojnę światową przetrwał bez większych zniszczeń, w jego wnętrzach na próżno szukać pierwotnego blasku, a tym bardziej zabytkowego wyposażenia. Choć w jego murach kryje się wiele tajemnic, mało kto się nimi interesuje. A przecież na rozwiązanie czeka wiele intrygujących zagadek.

Początki zamku w Oleśnicy sięgają XIII wieku, kiedy to na terenie ówczesnego grodu wybudowanego przez Piastów Oleśnickich rozpoczęto budowę warowni. Inicjatorem przedsięwzięcia był prawdopodobnie Konrad I Oleśnicki. Dzisiaj najstarszą częścią zamku jest wieża. Pozostałe części zawdzięczamy kolejnym właścicielom zamku, a w szczególności czeskiej dynastii Podiebradów. Po wygaśnięciu linii Podiebradów ziemie oleśnickie, jak i zamek stały się własnością Wirtembergów, Welfów i wreszcie Hohenzollernów. To właśnie za ich panowania zamek stał się letnią rezydencją. W czasie II wojny światowej w zamku pracowali konstruktorzy niemieckiej Luftwaffe, których przeniesiono tam spod oleśnickiego lotniska. Pod koniec 1944 i na początku 1945 roku z zamku wywieziono najcenniejsze wyposażenie. Zaraz potem zamek zajęła Armia Czerwona.To, czego nie wywieźli Sowieci, zniszczyli i zdewastowali pierwsi powojenni mieszkańcy Oleśnicy. Trudno ich jednak winić. W powojennym czasie, gdy brakowało jedzenia i opału, mało kto dbał o poniemieckie dziedzictwo Śląska".

Kliknij aby odtworzyć

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
lubczyk 05.02.2019 14:12
Radio Wrocław jest realizatorem, ale to Przemysław Wróbel opowiada o zamku.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ZbigniewTreść komentarza: Szkoda czasu na tego pana. Kuźmicz w niedzielę wygrywa wybory! Jest najlepszym kandydatem.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 12:35Źródło komentarza: Burmistrz Maniak zaprasza na live'aAutor komentarza: Zabawne!Treść komentarza: Ze zdjęć tej koparki to można animację zrobić. :-) :-) :-)Data dodania komentarza: 18.04.2024, 12:24Źródło komentarza: Ruszyła budowa szeregówki na KusocińskiegoAutor komentarza: no nicTreść komentarza: Co może taka rolkarka wiedzieć?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 12:03Źródło komentarza: Rolkarka nr 1 w Oleśnicy wsparła Adama Horbacza /WIDEO/Autor komentarza: Im to pasuje?!Treść komentarza: KPO dostaniemy, tak mówią ci z PO ! Nie dodali, że wkładem UE będą nielegalni imigranci! Wściekłym Kobietom podobają się obiecane gwałty?!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 11:53Źródło komentarza: Wicemarszałek Sejmu poparła Adama Horbacza /WIDEO/Autor komentarza: Rozrabiaka!Treść komentarza: Nie wywlekania swoich spraw na publiczne forum!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 11:32Źródło komentarza: Płaczkowski wzywa do głosowania na KołacińskiegoAutor komentarza: Nie pieprz człowieku!Treść komentarza: Pan Kołaciński to okaz zdrowia i w przeciwieństwie do Horbcza zdrowo wygląda i 50 czy 100 km na rowerze dla niego to pikuś. Dałbyś radę, nomen omen, Wielorybaku? Ps. Proszę nie robić z Horbacza młodzieńca, bo to stary 50-letni pryk jest!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 10:55Źródło komentarza: Płaczkowski wzywa do głosowania na Kołacińskiego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic